KÜLTÜR/SANAT

Biraz da Beyaz Perde Konuşalım: Vizyona Giren Filmler

24 Kas 2022

Netflix geldi mertlik bozuldu. Artık beyaz perdeden çok Netflix, MUBİ, Gain, Disney+, Blu TV gibi sayıları gün geçtikçe artan dijital platformlardan bahsediyoruz ama bugün biraz da klasiğimiz olan sinemayı konuşalım istiyorum. Keza sinema seyirci sayısı 2021 yılında, 2020 yılına göre yüzde 27,9 azalarak 12 milyon 418 bin 777 kişi oldu. Yerli film seyirci sayısı yüzde 75,4 azalarak 3 milyon 264 bin 580 kişi olurken, yabancı film seyirci sayısı yüzde 130,5 artarak 9 milyon 154 bin 197 kişi olarak kayıtlara geçti. 2022 verileri açıklandığından biliyoruz ki bu rakamlar daha da düşecek ama sinema emekçileri olmasa bugün dijital platformlardaki filmleri de izleyemezdik. O yüzden bugün sizleri sinemaya davet ediyor ve vizyondaki filmleri paylaşıyorum...

Tamirhane
 
Tamirhane’de yetiştirme yurdunda büyüyen iki kader kardeşi olan Yılmaz ve Müjdat’ı görürüz. Onlara, tıpkı kendileri gibi yetiştirme yurdunda büyüyen manevi babaları Erkan ve Bülent’ten boya ve kaporta dükkânı miras kalır. Bir gün yaşlı bir adamın arabasını iki sokak öteye bırakmak için yola çıkan Yılmaz ve Müjdat'ın hayatı, onları arabaya düz kontak yaparken gören ihtiyarın kalbinin dayanamayıp oracıkta can vermesiyle bambaşka bir hal alır. Cesedi ne yapacaklarını bilemeyen iki arkadaş, sonunda cesedi yakıt tankına koymaya karar verirler. Rutin hayatlarına geri dönüp, araba boyamaya devam eden Yılmaz ve Müjdat, cesedin bulunduğu tanktan alınan tinerle boyanan arabaların daha iyi gözüktüğünü fark ederler.
 

The Menu
 
Başrollerinde Anya Taylor-Joy, Nicholas Hoult ve Ralph Fiennes‘in yer aldığı The Menu, uzak bir adadaki özel bir restorana sıra dışı bir deneyim yaşamak için giden bir çiftin başına gelenleri konu ediniyor. Beklenmedik yemeklerin servis edildiği gecede, her masanın kendisine ait sırlarının ortaya çıkmasıyla birlikte gerilim dozu da artıyor.

Barış Akarsu Merhaba
 
Hepimizin çok sevdiği, erken yaşta yaşadığı trafik kazası sonucu hayatını kaybeden, Türk rock müziğin güçlü vokallerinden Barış Akarsu‘nun hayatını konu edinen “Barış Akarsu Merhaba” filmi bu hafta vizyona giren filmler arasında yer alıyor. Mert Dikmen‘in yönettiği ve senaryosunu Can Anar ile birlikte yazdığı filmin başrolünü yani Barış Akarsu rolünü, İsmail Ege Şaşmaz üstleniyor.

Sabırsızlık Zamanı
 
Aydın Orak‘ın yazıp yönettiği “Sabırsızlık Zamanı”, Diyarbakır’da yoksul bir mahallede yaşayan iki kardeşe odaklanıyor. İki kardeş, okulda karşılarına çıkan havuz problemlerini çözmek için çabalarken, havuz gerçek yaşamlarında da bir takıntı haline geliyor. Para biriktirip plastik bir havuz alsalar da bu beklentilerini karşılamıyor ve lüks bir sitenin havuzuna girmeyi kafalarına koyuyorlar, ancak hesaba katmadıkları olaylar başlarına geliyor.
 

Black Panther: Yaşasın Wakanda
 
Black Panther: Yaşasın Wakanda, uluslarını tehdit eden dünya güçlerine karşı savaşmaya hazır olan Queen Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye ve Dora Milaje'nin hikayesini konu ediyor. Kral T'Challa'nın ölümünün ardından, onlara müdahale etmeye çalışan dünya güçleri ortaya çıkar. Uluslarını bu tehdite karşı korumaya kararlı olan Queen Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye ve Dora Milaje, savaşmak için hazırdır. Hayatlarının bir sonraki bölümüne geçen Wakanda halkı, bunu benimsemek için çabalar. Bu sırada War Dog Nakia ve Everett Ross'un yardımıyla bir araya gelen kahramanlar, Wakanda Krallığı için yeni bir yol çizmeye çalışır.

Lyle, Lyle, Crocodile
 
New York’ta yaşan bir timsah olsa sizce nasıl bir hayatı olurdu? “Lyle, Lyle, Crocodile”, New York’a taşınan Primm ailesinin küçük çocukları Josh’ın tavan arasında Timsal Lyle‘i keşfetmesiyle birlikte yaşanan maceraları izleyiciyle paylaşıyor. Shawn Mendes‘in sesiyle timsaha hayat verdiği film, küçükler kadar büyüklere de keyifli anlar yaşatmayı vadediyor.

Müjdemi İsterim
 
Müjdemi İsterim, kendilerini bir anda bir cinayet davasının içinde bulan Bulut ve Müjde'nin hikayesini konu ediyor. Bulut, Leyla ile nişanlanmadan bir gün önce Müjde’nin çalıştığı kulübe gittiğinde, eski sevgilisi ile karşılaşır ve onun hamile olduğunu öğrenir. Genç kadın Bulut’u, Leyla'dan ayrılmaması durumunda, basına konuşmakla tehdit eder. Ne yapacağını bilemeyen Bulut, nişanından kaçmaya karar verir. Ancak kaçarken davetsiz bir misafirle karşılaşır. Müjde, Bulut’un arabasına saklanmıştır. Çok geçmeden ikili, nişanda bir cinayet işlendiğini, bu yüzden de polisin peşlerinde olduğunu öğrenir. Bulut ve Müjde, suçsuz olduklarını kanıtlamak için cinayeti kendi imkanları ile çözmeye karar verir.

Müstakbel Damat
 
Müstakbel Damat, sevdiği kızı ailesinden istemek için yola koyulan bir damat adayının hikayesini konu ediyor. Sema ile Hasan evlenme planları yapan bir çifttir. Bunun için harekete geçen Hasan, Kıbrıslı bir ailenin kızı olan Sema'yı istemek için İstanbul''dan Kıbrıs'a doğru yola koyulur. Ancak damat adayı Hasan'ın Kıbrıs'a ayak basması, huzur dolu ada hayatının alt üst olmasına neden olur. Bu zamana kadar adada sakin bir yaşam süren aile, telaşlanınca ortalığını birbirine katan bir adam olan Hasan yüzünden birbirinden tuhaf durumlarla karşı karşıya kalır.
 
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?