Bırakın Çocuğunuz Sıkılsın!
pexels
ZOOM

Bırakın Çocuğunuz Sıkılsın!

Çocukların kursları, ödev yapacakları saatleri hatta dinlenecekleri anları bile “önceden” belirli. Hal böyle olunca çocuklar her zaman önceden belirlenen bir programa uyuyor ve boş vakitlerinde kendi kendilerine ne yapacaklarını asla bilmiyorlar.

Editör :Andi Hodara
Yayın Tarihi :15 May 2022
Süre :1 Bardak
Günümüzün en büyük problemlerinden biri çocukların her anını bir uğraşla doldurmak ve onlar için her şeyi önceden planlamak. Her şeyleri önceden planlanan bu çocukların daha önce “sıkılmalarına” izin verilmemiş. Halbuki sıkılmanın çocuklar üzerinde bir çok yararı var.

1- Kendini tanıma

Öncelikle sıkılan çocuk kendi kendine ne yapacağını düşünmeye başlar. Boş anını nasıl dolduracağına karar vermek durumundadır ve burada kendisi, kendi hoşuna giden bir seçim yapar. Böylelikle çocuk neyden keyif aldığını veya neyden keyif almadığını deneyimleme fırsatı yakalar.

Veliler ise, çocuğu önden gözlemleyip boş vakitlerini keyif aldığı şeylerle doldurmayı marifet zanneder. Halbuki burada çocuğa kendini keşfetme fırsatı verilmemektedir. Maalesef çocuğun neyden ne kadar süre keyif alacağını bile artık ebeveynleri belirlemektedir. 

pexels
2- Kendi kendine yetme

Her anı bir etkinlikle dolu olan ve sıkılmaya alışkın olmayan çocuk, olur da sıkılırsa, ne yapacağını bilemez. Kendi kendine oyun kurmaya alışkın olmadığı için etrafında oyun oynayabileceği bir kardeşi veya arkadaşı yoksa ebeveynleri ile oyun oynama talebinde bulunur. 

Çocukla oyun oynamaktan keyif almayan ebeveyn kendisine oyun talebi gelmesin diye çocuğun her anını doldururken aslında kısır bir döngü yaratır. Hem her anı dolu olan çocuk boş bir an yakalayınca ailesiyle oyun oynamak ister, hem de çocuğu ile oyun oynamak istemeyen aile çocuğun her anını doldurmak ister.

Halbuki çocuğa sıkılma izni verilirse, çocuk bu anları tek başına nasıl doldurabileceğini daha kolay keşfeder. Belki yatar uyur, belki resim çizer  belki de hiçbir şey yapmaz… Ama önemli olan, kendini dinler ve ne istediğine kendisi karar verir. Zamanla bu boş vakitleri daha verimli doldurur hale gelir. Çünkü boş vakitlerinde ne yapacağına en iyi kendisi karar verir.

3- Yaratıcılığı kuvvetlenir

Çocuğun yaratıcılığı kuvvetlensin diye resim kursuna veya müzik kursuna yazdıran veli çoktur. Halbuki yaratıcılık çoğu zaman yoklukta çıkar. Boş vakti olan, sıkılan ve yapacak şeyi olmayan çocuk yaratıcı olmaya başlar. Eşyalardan müzik aletleri yaratır, duvarlara resimler çizer ya da oyuncakları ile konuşur.

Kısacası etrafındaki materyallere bambaşka bir gözle bakmaya başlar ve bu birçok kursun yapamayacağı şeyi yapar, yani çocuğun yaratıcılığını kuvvetlendirir. Burada evet etraf biraz kirlenebilir ama inanın en güzel ve en kalıcı öğrenme yolu budur. 

pexels
4- Sıkılmak dinlenmek demektir

Unutmayın. Çocukları tüm gün oradan oraya koşturmak ve her anlarını doldurmak onlara dinlenme anını vermemek demektir. Dinlenmek bizim için oturup sakin sakin kitap okumak iken onlar için bambaşka bir şey demek olabilir. Belki durdukları yerde zıplayarak belki yatakta ters dönerek kısacası her çocuk kendi şeklinde dinlenir. 

Dinlenmek çocuklar için çok önemlidir çünkü o esnada beyin uyarılmaz ve bu bir nevi meditasyon demektir. Çocukların kendi kendilerine dinlenme yöntemlerini keşfetmelerine izin vermek gerekir. Bu onların daha sonrası için şarj olmalarına olanak tanır. 

Kısacası çocuklar sıkılmalıdır. Sıkılmak son derece önemli ve çocuklar için çok gerekli ve yararlı bir eylemdir. Sıkılan çocuk kendi kendine çözümler üretir,  nelerden keyif aldığını keşfeder. Sıkılan çocuğun yaratıcılığı artar. Sıkılan çocuk - kendi tarzında- dinlenir. Ve çocuğun kendi kendine plansızca sıkılmasına izin verilmelidir. 
Yukarı Kaydır