Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bir Yatırım Modeli Olarak: Para Satın Almak
BUSINESS

Bir Yatırım Modeli Olarak: Para Satın Almak

Çalkantılı hali ile endişe yaratan ekonomik koşullar, yeni bir birikim kültürü yarattı. Yarını görememe endişesinin, güven duygusunda oluşan tahribatın ve her geçen gün artan rekabetin bu kültürün çok kısa sürede köklü bir hal almasında etkili olduğu aşikar. Öte yandan, evrensel düzlemde kendisine yer bulan bu global birikim kültürü; riski ve hazzı aynı oranda bünyesinde barındırarak bahse konu endişeleri cazibesi ile dengeliyor. Ne var ki, bu birikimde güç kazanmak adına zeka ve çaba yeterli değil çünkü bu kazanma yöntemi sırtını 'şansa' dayıyor. Biz de şans ile kazananların, kriptodan medet umanların, tünelin ucundaki ışığın borsadan sızdığına inananların ve yastık altına baş koyanların birikim mücadelesini sizler için derledik. Gelin parayla para kazanan kitlelerin birikim yöntemlerini birlikte değerlendirelim.

Editör :Eda Şengül
Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :3 Bardak

Dünya gündeminin şeytan üçgeni virüs, savaşlar ve iklim koşulları; halkın gündemi olan ekonomiye işaret ediyor. Her yıkım, her çalkantı doğrudan dünya ekonomisinde etkisini gösteriyor. Geçim derdi ve yaşam mücadelesine, iştahı her geçen gün ikiye katlanan kapitalizmin rekabet zorbalığı da ekleniyor. Dolayısıyla insanların en çok tükettiği kelime 'para' halini alıyor.
Ekonomide domino etkisi

Yoksul ülkelerde solumak dahi para harcamaya benziyor. İklim koşulları onları sosyal statü listesinden dahi siliyor. Her geçen gün yoksullaşıyor ve zorunlu göçe maruz kalıyorlar. Acı bir özet sunmak gerekirse; ülkesiz kalıyorlar. Terk edilen topraklar dünyada üretimin azalmasına, ülkesini terk etmek zorunda kalan insanlar göç ettikleri bölgede tüketimin artmasına neden oluyor. Bu yalnızca iklim koşulları ile sınırlı değil. Savaşlar da tüketimde yığılmada ve üretimin durmasında son derece etkili rol oynuyor. İş gücü artıyor gibi görünse de, göçler ucuz işçiliğe; dolayısıyla ülke ekonomisinde dengesizliğe neden oluyor. Elbette piyasanın aldığı darbeler saymakla bitmez ancak ekonomik sirkülasyonda tek bir halkanın dahi aksaklığı, ekonominin bütününde domino etkisi yaratıyor.

Tıklayarak kazanmak...

İnsani yaşam haklarını yitirdiğini ve hakkı olan yaşam koşullarına erişemediğini düşünen insanlar, ekonomiyle mücadele etmek için üretmenin dışında farklı yollara başvuruyor. Bu yollardan biri, her geçen gün değer kaybeden parasını değer kazanan bir meta haline getirmek. Deyim yerindeyse, elde olan parayı katlamak. Bu para katlamanın yöntemi ise dijital mecralarda parmak tıklatmaktan fazlası değil. Alın teri ile kazanılamayan hayatlar, kripto ve borsa gibi yöntemlerle kazanılmaya çalışılıyor. Bu kimi zaman başarılı olsa da büyük hayal kırıklıkları ile de sonuçlanabiliyor.
Kelime anlamı 'Gizlilik taşıyan belge' olan kripto ile kazanmak sıkı takip ve öngörü gerektiriyor. Çünkü bu kelime, anlamını gerçekten karşılıyor.

Güncel durumuna göz atacak olursak, en bilindik kripto paralar arasında yer alan Bitcoin fiyatlarının 1,5 yılın en düşük seviyesine kadar gerilediğini görebiliriz. Kripto paraların piyasa değeri ise 1 trilyon doların altında seyrediyor. ABD ekonomisi ve enflasyon verilerindeki radikal değişimler kripto üzerinde belirleyici rolünü koruyor.

Küresel enflasyonist riski arttıkça ve resesyon endişeleri yükseldikçe kriptolar bulundukları çöküş döneminden sıyrılamıyor. Öte yandan sanal para birimleri sektörden kaçar gibi çekiliyor. Birçok sanal para iflasını ilan ediyor. Biz bu iflas eden sanal para yatırımcılarına kriptoda kaybedenler diyoruz...
Yani kripto yatırımları son derece 'risk' teşkil ediyor. Elbette kriptodan büyük vurgunlar yapan, borsa sayesinde statü atlayan kimseler de yok değil. Öyle ki borsada kazanmak talebine binaen borsa danışmanlığı üzerine bir meslek türedi.

Uzmanların tavsiyesi yatırım sepeti

Kriptoya güvenemeyen ve borsa hisseleri kafasını karıştıran geleneksel birikimciler de parayla para kazanan kitleler arasında yerini alıyor elbette. Kur ve altın takipçileri... Dolar ve Euro'nun çekişmeli ilerlediği şu dönemde, altın daha güvenilir gibi geliyor kulağa. Ancak en güvenilir yatırım yöntemi bir yatırım sepeti oluşturmaktan geçiyor. Yatırım sepeti ne demek? Yatırım sepeti, yatırım için ayrılan bütçenin parçalara bölünmesi ve bir kısmını altına, bir kısmını gümüşe, bir kısmını dolara, bir kısmını Euro'ya yatırmak anlamına geliyor. Böylece, muhtemel sarsıntılar birinden kaybettirse de bir diğeri ile paranızı dengede tutuyor.
Bu kadar sarsıntılı seyreden bir ekonomik düzende, ekonomistlerin 'En mantıklı yatırım' olarak nitelendirdikleri yatırım sepeti; en garanti birikim yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye'de enflasyonun artması ve faizin düşürülmesi; soluğun döviz büroları ve kuyumcularda alınmasında etkin rol oynuyor. Kripto ve borsa gibi hızlı artışlar gözlemlenemese de, bu alanların güvenli yatırım bölgesi olduğunu söylemek mümkün.

Kripto ve borsa, her an piyasa takibini ve biraz daha cesareti gerektiriyor. Ne var ki, kimileri için bu riski almak geleceğin riskine göz yummaktan çok daha kolay.
Özetle günümüzde yatırım ekseninin mülkten sanal paralara; yahut farklı para formlarına/birimlerine dönüşmeye kaydığı apaçık ortada. Ancak yine de mülk yatırımlarının da tamamen rafa kalktığını söylemek imkansız. Gayrimenkul zenginliğinin belki de zirveyi gördüğü şu günlerde, yatırım için yüklü maddi kaynağa sahip olanların ev almaları da pek mantıksız görünmüyor. Nihayetinde kira gelirleri ile elde olan parayı yüksek faize yatırmanın getirisi benzer rakamlar vaat ediyor.

Ancak bu parayla para satın almaktan elbette biraz daha farklı.

Çünkü yeni birikim modeli para ile para satın almanın ta kendisi.
Yukarı Kaydır