Bir Sosyalleşme Biçimi: Halı Saha Maçları
pixabay
SPOR

Bir Sosyalleşme Biçimi: Halı Saha Maçları

Halı saha maçları hala oldukça revaçta olan futbol etkinlikleri. Hem spor yapmak hem de birlikte vakit geçirmek için ideal olan halı saha maçları zaman zaman bağların kurulmasına, korunmasına, güçlenmesine de neden olur. Kurumsal firmaların çoğunun bir halı saha takımının bulunması, turnuvalara katılmaları da boşa değildir. Takım olgusunu hissettirerek çalışanlar arasındaki ilişkinin güçlenebilme potansiyeli yanında sosyal bir etkinlik yaparak çalışanlar hoşnut edilebilir. Maç öncesi, maç sonu sohbetleri, içilen çaylar vb. detaylar da vazgeçilmezdir. Uzun zamandır birlikte oynayan halı saha takımları, halı saha maçlarının keyfini çıkarmayı sürdürürken, en çok da eski dostlarla yeniden buluşma olanağı nedeniyle maçlara değer verirler. Buna rağmen kimi zaman rekabetin oldukça yüksek olduğunu, kıran kırana mücadeleler yaşandığını da söyleyebiliriz.

Yayın Tarihi :05 Ağu 2022
Süre :2 Bardak

pixabay

Takım Olmak


Uzun zamandır mahalle arkadaşlarınızla görüşemiyorsunuz. Bir dönem yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmezdi oysa. Hayat tabii. Herkes bir koşuşturmacaya dahil oldu. Sorumluluklarla mücadele edilirken yollar ayrıldı. Başkalarına ayırabileceğimiz vakit azaldı.

Her şeye rağmen o günleri unutmadınız...

Futbol oynadığınız zamanlar hala dün gibi aklınızda.

Evet, özlüyorsunuz. O günleri, o insanları; arkadaşlarınızı.

Sonra bir gün telefon geliyor. Eskilerle bir halı saha maçı ayarlamışlar. Uyarsa her hafta oynayacaksınız.

Sabırsızlıkla o günü bekliyorsunuz. Zaman gelip çatıyor.

Spor çantanızı özenle hazırlıyorsunuz; kramponunuz, formanız, şortunuz, koncunuz, havlunuz... Gereken her şeyi alıyor, sahaya geçiyorsunuz.

Sahaya biraz erken varıyorsunuz. Kantinde bir çay içerken beklemeye başlıyorsunuz. Sonra yavaş yavaş arkadaşlarınız geliyor.

Maç saatine dek laflamak büyük keyif.

Geçmiş günlerden, şimdiden konuşuyorsunuz. Anılar canlanıyor.

Maç saati yaklaştığında soyunma odasına geçiyorsunuz, hazırlanıp sahaya çıkıyorsunuz.

Nihayet maç başlıyor.

Sanki gençleşiyorsunuz, o özlediğiniz zamanlara gidiyorsunuz.

Yeniden takım oldunuz.

Zamanı mağlup edebildiğiniz bir takım.

Sahada kimin kazandığının önemi yok...

Kısacası siz de farkındasınız; halı saha kültürü her zaman sadece futbolla ilişkili olmayabilir. 

pixabay

Tesisler


Halı saha kültüründen bahsederken birkaç noktayı daha vurgulamamız gerektiği fikrindeyim...

Eskisine nazaran halı saha sayısı önemli ölçüde arttı. Bunların arasında kaliteli tesisler de mevcut.

Peki, kaliteli bir tesisten ne bekleyebiliriz?

Elbette ilk olarak sağlık kurallarına uygunluk; saha zemininin uygunluğu.

Ne yazık ki halı sahalarla ilgili en büyük problem zeminlerle ilgili yaşanıyor. Çoğu halı sahanın zemini oldukça sert veya düzensiz. Bu da sporcu sağlığını doğrudan etkileyen bir durum.

Zeminin kötü olması sakatlıkların önünü açmakta. Herkesin amatör olarak oynadığı, bambaşka mesleklere sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda ise sakatlıkların gündelik yaşamı epey etkilediği sonucuna da varabiliriz.

İkinci olarak sık sık havalandırılan temiz odalar, temiz duşlar...

Sayısız insanın odalardan, duşlardan yararlandığı odalarla, duşlarla ilgili böylesi bir beklenti oldukça normal.

Son olarak, ulaşım kolaylığı ile vakit geçirilebilecek bir alanının; en azından bir kantininin olması da arzu edilebilir.

İşten, okuldan çıkıp gelen, maç saatine yetişmeye çalışan insanlar için ulaşım kolaylığı önemli bir kıstas. Kendi araçlarıyla gelenlerin de toplu taşıma kullanacakların da bu tarz bir beklentisi olabilir.

Sapa yoldaki bir halı saha geliş için de dönüş için de problem yaratabilir. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir tesis en doğru seçim olabilir.
 

pixabay

Maç Öncesi


Sakatlık meselesini biraz daha açalım.

Sakatlıklar sadece zeminle ilgili değildir. Profesyonel olmayan sporcuların, halı sahada oynayanların atladığı temel bir konu daha sakatlıklar yaşanmasına sebep olur: Isınma...

Maç öncesi ısınma hareketleri genellikle es geçilir. Sahaya çıkar çıkmaz ısınmadan topa vurulur. Maç başlar... Isınmayan kaslar, eklemler sakatlığa açık hale gelir. Oysaki iyi bir ısınma süreci sakatlık riskini en aza indirecektir.

Halı saha oyuncularının genellikle haftada bir oynadıklarını ve pek çoğunun kalan vakitlerde spor yapmadığını önce bizzat sporcunun kendisi unutmamalıdır.

Sahaya çıkıldığı andan itibaren hafif tempolu bir koşuyla ısınmaya başlanması, hareketli ısınmanın, açma germe hareketlerinin yapılması en idealidir.

İster amatör ister profesyonel olsun sporcular öncelikle sınırlarını, fiziksel eksikliklerini bilip, bunlara göre ısınıp kendilerini korumalıdır.

Tersi durumda ağır sakatlıklar, hatta kronikleşen sakatlıklar yaşanabilir.

Halı saha kültürü yaşamaya devam ettikçe, insanlar beraber oynamanın, birlikte vakit geçirmenin keyfine varmaya da devam edecek.

Her ne kadar futbolun ayrıştırıcı etkisi vurgulansa da özünde, oyunun, birlikteliğin keyfiyle futbol birleştiricidir...

Yukarı Kaydır