Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Sherlock
TARİH Scope, Kültür/Sanat

Bir Sherlock Holmes Masalı

18 Oca 2023

Yazarların gerçek hayattan ilham aldıklarını biliyoruz. Hannibal Lecter, Hamlet, Rocky, Varyemez Amca ve daha yüzlerce kurgu karakter... Gel gelelim Sherlock Holmes gibi kusursuz bir dedektifin gerçekten yaşadığına inanmak zor gelse de tümüyle gerçek! Tarihte bir yolculuğa çıkıyor ve 19. yüzyıl İngiltere’sinde yaşamış gerçek Sherlock Holmes ile tanışıyoruz.

Manchester - Birleşik Krallık (1880'ler)
Eğer 1800’lerde İngiltere’nin Manchester kentinde yaşıyor olsaydık, tehlikelerle dolu bir suç hayatının olduğunu bilirdik. Cinayetler ve soygunlarla suç dünyasına damga vuran Manchester’da bir isim öne çıkıyordu. Robert Horridge isimli bir hırsız acımasızlığı kadar zekasıyla da her seferinde polis teşkilatını atlatmayı başarıyordur. Tek bir dedektif hariç; Jerome Caminada! Evet, gerçek Sherlock Holmes dediğimiz kişiden bahsediyoruz. 

Jerome Caminada
İtalyan ve İrlandalı kökleriyle dünyaya gelen Jerome Caminada’nın, 1868 yılında Manchester Polis Teşkilatına girdiğinde bu kadar yetenekli olacağını kimse bilmiyordur. Ancak o, kıvrak zekasına ve içgüdülerine güvenen, kılık değiştirme konusunda en iyi oyuncuları kıskandıran bir dedektif olacağından emindir. 
O halde, bu inanılmaz dedektifin “Gerçek Sherlock Holmes” olarak tarihe geçmesinin nedenlerine birlikte göz atalım. 

Sherlock Holmes deyince aklımıza gelen ilk özellik hiç şüphesiz mantıksal çıkarımları olacaktır. Bir bakışta o kişinin evinde beslediği hayvandan son yediği yemeğe kadar birçok detayı fark eden Holmes gibi Jerome Caminada da mantığı ile her detayı fark edebiliyordur. Herhangi bir tıp eğitimi almamış olan Caminada, kimya alanında o kadar beceriklidir ki Britanya’daki bir zehirlenme olayını bu becerisiyle kısa sürede çözer. 
Benzer şekilde cinayetleri veya hırsızlıkları çözmek için olay yerinde zaman geçirmesi yeterli olur. Tarihi kaynaklara göre olay mahalline giren Caminada’nın sessizce çevresini incelediği, notlar aldığı ve ardından yaptığı çıkarımlarla suçun ve suçlunun profiline dair kusursuz tahminlerde bulunduğu biliniyor. 

Manchester Polis Teşkilatı - 1880'ler

Özellikle Sherlock Holmes romanlarını okuyanlarında iyi bildiği üzere bu zeki dedektif gerçek anlamda bir kılık değiştirme ustasıdır. Abartılı bulacağımız kılık değiştirme ve suçlu takibi konularında Caminada’nın çok daha becerikli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Örneğin bazı şantaj, yankesicilik ve yolsuzluk davalarında, hipodromda çalışan Caminada, bir fabrika işçisi kılığına girerek hipodroma gider. O kadar başarılı olur ki herkes onu bir yan kesici zanneder. 

Jerome Caminada için kılık değiştirmek sadece kıyafetlerle ilgili bir olay değildir. Ses tonundan saç şekline, yürüyüşünden bazı vücut kusurlarına kadar kusursuz denebilecek değişimleri nedeniyle Caminada’yı kendi başkomiseri dahi tanıyamamıştır. Hatta yıllardır kedi-fare oyunu oynadığı meşhur hırsız Robert Horridge’ı da bu yöntemle yakaladığı, onunla arkadaş olup bira içtiği söylenir. Zaten Caminada ve Horridge isimleri, Holmes ve Profesör Moriarty ile neredeyse birebir aynıdır ve bu ezeli düşmanlık en güçlü benzerliktir. 


Ancak Sherlock Holmes diyince aklımıza gelen en önemli isim, biricik yardımcısı Dr. Watson’dur. Sürekli didişen ama bir yandan birbirlerinin eksiklerini kapatan Watson-Holmes dostluğu, gerçek hayattaki yansımasında Caminada’ya her zaman yardım eden komiser yardımcısı Peter Wilson ile bizi karşılar.

Romanlarda ve film/dizi uyarlamalarında da bildiğimiz üzere Sherlock Holmes’a asıl ününü sağlayan, Dr. Watson ile çözdüğü “Baskervilles’lerin Köpeği” vakasıdır. 1880’lerin Manchester’ına gittiğimizde de meşhur Taksi Vakası’nın Caminada ve Wilson’un çözdüğünü görürüz. Güçlü bir muhbir ağı, vaka defterine alınan notlar ve bilimle pekiştirilen içgüdüler Caminada’nın ünlü bir iş adamının takside ölü bulunduğu vakayı çözmesine yardım eder. 

Son olarak Caminada’yı gerçek bir Sherlock Holmes yapan özelliği çapkınlıklarıdır. Sanatçılar, oyuncular ve zenginlerin eşleri ile romantik ilişkiler yaşamaktan çekinmeyen Holmes gibi Caminada da evli ve beş çocuk babası bir erkek olmasına rağmen işi gereği birçok kadınla randevuya çıkmıştır. Yine söylenene göre Caminada’nın, bir suçu çözmek isterken güzelliği dillere destan dolandırıcı Alicia Ormonde ile aşk yaşamıştır. 


Gerçekten de Sherlock Holmes gibi bir efsanenin geçmişte yaşamış olma düşüncesi gerçekten büyüleyici. İronik olansa bu muhteşem kurgu karakteri yaratan ve rumuz kullanarak yayımlayan Arthur Conan Doyle’un ölmeden önce “Böyle bir hikaye yazdığım için kendimden utanıyorum.” demesidir. Ne diyelim, Doyle utanıyor olsa da bizler Sherlock Holmes’u çok seviyoruz.

 
Kaynak
Angela Buckley, “Gerçek Sherlock Holmes”, All About History Türkiye, Ocak-Şubat 2021, Sayı: 2. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?