SPOR

Bir Motivasyon Aracı: Beach Body

17 Ara 2021

Kış mevsiminin başında olduğumuzu ve bu dönemin delicesine bir ye-iç-yat dönemi olduğunu ne ben ne de siz inkar edin efendim. Modların ne kadar da yorgan altında gün geçirmelik olduğunu en az sizler kadar iyi bilsem de bugün, bu moddan sıyrılıyor ve sizleri de sıyrılmak konusunda motive etmek adına harekete geçiyorum. Nasıl mı…? En “Ben uğraşamam öyle şeylerle…” diyenlerin bile içten içe hayali olan beach body görüntüsünün motive edici gücüyle tabii ki. Bu kış, üstümüzü yorganla değil, spor kıyafetlerimizle örtüyoruz ve 2022 yazını olabilecek en fit şekilde karşılıyoruz. Detayları merak ediyorsan, hemen aşağıda!

2.5 Bardak
Az önce de herkesin hayali olduğuna emin olduğum beach body görüntüsünün son derece motive edici olabileceğinden bahsetmiştim. Zaten yaz aylarına son derece yüksek bir öz güvenle girmeyi ve bunun yanı sıra hem sağlıklı hem de fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez ki? Artık beach body silsilesine biz de katılıyoruz ve hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız için kolları sıvarken, dış görünüşümüz için de birkaç yeni güncelleme yapmak adına son derece karalı bir adım atıyoruz. Peki, bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyiz dersiniz? Gelin, neler yapmamız gerektiğine adım adım bakalım.

Yaz için en az 5 aylık bir süreç olduğunu ve bu süreci oldukça verimli bir şekilde değerlendirmek gerektiği düşündüğümüz zaman kendiniz için uzun soluklu bir egzersiz programı ve ona eşlik ederken gerekli besin ihtiyacını da yeterli şekilde karşılayabilecek bir beslenme programı edinmek yapılması gereken ilk hamleler olacaktır. Peki bu egzersiz programını nasıl edinebilirsiniz? Eğer spora dair profesyonel bir geçmişiniz varsa veya sizi tatmin edecek kadar spor bilgisine sahipseniz, kendiniz için güvenli bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz. Bu programın haftalık olmasını tercih etmeniz, monotonlaşmanın ve dolayısıyla içinde bulunduğunuz girişimden sıkılmanızın önünü kesecekken, farklı antrenman programlarıyla bedeninizdeki kasları da farklı şekillerde sık sık çalıştırmış olacaksınız. Eğer, “Ben bu işi kendim halledemem, bir trainer lazım!” diyenlerdenseniz, bir personal trainer (PT) ve disiplinli bir antrenman programı ile arzuladığınız vücuda kavuşmak oldukça mümkün sevgili okurlar.
 

Peki beslenme programı nasıl olmalı dersiniz…? Öncelikli olarak yapılması gereken şey, işlenmiş gıdaların tüketimini mümkün olduğunca azaltmak ve hatta mümkünse hayatınızdan çıkartmak olmalıdır. İçinde bulunduğunuz yolculuğundan en az 5 aylık bir yolculuk olduğunu unutmamak oldukça önemli çünkü, çabuk sonuç almak adına kendinizi aç bırakır ve ihtiyacınız olan besinlerden mahrum kalırsanız, henüz kara bile görünmeden girişiminiz başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Spor yaptığınızı ve yoğun egzersiz programınızı gerçekleştirirken yeterli enerjiye sahip olmanız gerektiğini unutmayıp besin tüketiminizi bu doğrultuda gerçekleştirmek, sizleri hedefinize her gün bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu yüzden uygulayacak olduğunuz beslenme programı sizi aç bırakmak yerine, ihtiyacınız olan tüm besin kaynaklarını karşılayacak formda olmalıdır. Özellikle, protein karbonhidrat ve yağ bakımından yeterli bir tüketim sağlamanız, bu uzun soluklu yolculukta oldukça işinize yarayacaktır. 

Doğru beslenme programını nasıl edinirim sorusuna gelecek olursak; aynı egzersiz programı edinme konusunda olduğu gibi daha öncesinde bu tarz bir girişimde bulunduysanız ve doğru sonuçlar edindiyseniz bu işin altından yine kendiniz kalkacaksınız demektir, fakat “Ben işini sağlama alanlardanım!” diyorsanız, uzman bir diyetisyen yardımı ile egzersiz programınıza doğru bir şekilde eşlik edecek beslenme programını hem kolay hem de kontrollü bir şekilde elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra değinmeden geçmemem gereken bir diğer konunun ise alkol ve tütün ürünlerinin tüketimi olduğunu düşünüyorum. Özellikle sosyal hayat ve çevremizde karşımıza sıkça çıkan bu ürünler, hedefe giden yolda karşınıza çıkabilecek en büyük engellerden biri. Bu yüzden fiziksel performansı düşürücü etkisi olan bu ürünlerin kullanımını kısıtlamakta oldukça fayda var sevgili okurlarımız.

Peki, sonraki adım ne olabilir…? Fiziksel açıdan yapılması gerekenler gayet açık ve net. Bir diğer ve bana kalırsa asıl zorlu mevzu ise psikolojik açıdan stabil bir motivasyon hali izleyebilmek. Konunun başlığının beach body olduğunu ve bu girişimin yaz boyu, öz güvenli bir şekilde sahillerde boy gösterebilmek adına yapıldığını hepimiz zaten biliyoruz. En büyük motivasyon kaynağımız bu iken, yalnızca kısa bir dönem için hayat tarzında da dönemlik değişimlere gitmek yorucu ve zorlayıcı olabilir. Bu yüzden, bu girişimi yalnızca yazın sahillerde salınmak için değil, tüm hayatınız boyunca sağlıklı ve dinç bir bedene sahip olmak adına yapmak, motivasyonunuzu her zaman dinç tutacak ve yaklaşık 1- 1,5 ay sürecek olan adaptasyon sürecinizi de daha sağlıklı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacak.
Kısacası, beach body görüntüsü bahaneniz, ömür boyu sağlıklı ve dinç bir beden hedefiniz olsun sevgili okurlarımız. Böylelikle, yalnızca 2022 yazına değil, bundan sonraki her yaz mevsimine muazzam fit bir vücut ve son derece sağlam bir öz güven ile girebileceksiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?