Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bir Moda Kraliçesi: Coco Chanel
unsplash
BİYOGRAFİ

Bir Moda Kraliçesi: Coco Chanel

21 Eki 2021

Zarif gündelik tasarımların, kadınlara, 19. yüzyılda yaygın olan kombinezonlar ve korseler gibi karmaşık, rahatsız edici kıyafetleri terk etmeleri için ilham verdiğini biliyoruz. Bu dönemde ortaya çıkan ve daha sonradan klasikleşen yenilikler arasında takım elbiseler, kapitone çantalar, kostüm takıları ve küçük siyah elbiseler sayılıyor. Evet, asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel dokunuşlarından bahsediyoruz. Modaya zarif izler bırakan bir kadın olarak tanınan Coco’yu bugünkü biyografi yazımıza taşıyoruz.

1.5 Bardak

pexels
19 Ağustos 1883 yılında doğan Coco, Saumur, Fransa’da dünyaya gözlerini açıyor ve 10 Ocak 1971 yılında Paris’te bir moda kraliçesi olarak dünyadan ayrılıyor. Neredeyse altmış yıl boyunca Paris haute couture'unu yöneten bir moda tasarımcısı olarak tarihe geçiyor. Coco, Fransız kırsalında yoksulluk içindeyken önce annesini kaybediyor ve babası onu bir yetimhaneye terk ediyor. Büyüdüğünde ise satış temsilcisi olarak kısa bir süre çalışmasının ardından, birkaç yıl da kafelerde şarkıcılık yapıyor. Daha sonra birkaç varlıklı adamla ilişkisi oluyor ve 1913'te bu adamlardan biri olan Arthur Capel'in mali desteğiyle Fransa'nın Deauville kentinde, küçük bir tuhafiye dükkanı açabiliyor ve bu dükkanda jarse kazaklar gibi basit spor giysiler satmaya başlıyor. Beş yıl içinde ise nüfuzlu kadınların dikkatini çekebiliyor ve “Lüks rahat olmalı, aksi halde lüks değildir.” düsturunu benimsiyor. Her zaman bu düsturuna sadık kalan Chanel'in tasarımları sadelik ve rahatlığı vurguluyor ve moda endüstrisinde bir devrim yaratıyor. 1920'lerin sonlarında Chanel endüstrilerinin milyonluk değerde olduğu ve yalnızca moda evinde değil, aynı zamanda bir parfüm laboratuvarında, bir tekstil fabrikasında ve bir mücevher atölyesinde 2.000'den fazla kişiyi istihdam ettiği raporlanıyor.

pexels
Bu imparatorluğun finansal zemininde, Fransa'nın en yetenekli parfüm yaratıcılarından Ernst Beaux'un yardımı bulunuyor. 1921'de piyasaya sürdüğü olağanüstü başarılı bulunan parfüm, Chanel No. 5 oluyor ve parfümün adını, Beaux'un Chanel için örneklediği bir dizi kokudan aldığı söyleniyor. Bu parfüm, yasemin ve o zamanlar tek kokulu parfümlerden daha karmaşık ve gizemli olan, diğer birkaç çiçek kokusunun bir kombinasyonu olarak biliniyor. Piyasada Chanel'in, bir parfümü tanıtan ilk büyük moda tasarımcısı olması ve tipik parfüm ambalajı yerine basit ve şık bir şişeyle sunması kokunun başarısına katkıda bulunuyor. Galeries Lafayette mağazasından işadamları Théophile Bader ve Bourjois, kozmetik şirketinden Pierre Wertheimer ile ortak oluyor ve parfümünü daha fazla üretmesi için yardım alıyor, hem de kârdan pay karşılığında pazarlamayı kabul ediyor. Chanel, telif ücretlerinin sadece yüzde 10'unu aldığı bir sözleşme imzaladıktan sonra, takip eden on yıllarda imza kokusunun kontrolünü yeniden kazanmak için bir dizi dava açıyor. Telif haklarını korumak için sözleşmesinin şartlarını hiçbir zaman yeniden müzakere edemiyor, ancak Chanel yine de parfümden hatırı sayılır bir kâr elde edebiliyor.

unsplash
Chanel, 1939'da İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle couture evini ne yazık ki kapatıyor. Nazi işgali sırasında bir Alman diplomatla olan ilişkileri itibarını da lekeliyor ve 1954'e kadar moda dünyasına uzak kalıyor. O yıl ise, çok taklit edilen zarif takım elbise tasarımını tanıtıyor. Ayrıca, her zaman temiz bir klasik görünümü korurken, çan tabanlı pantolon ve diğer yenilikleri de tanıtmayı başarıyor. 1971'deki ölümünden sonra, Chanel'in moda evi, bir takım tasarımcı tarafından yönetiliyor, Karl Lagerfeld'in görev süresi (1983-2019) en uzun ve en verimli olanı olarak biliniyor.
Coco Chanel güçlü ve zevk sahibi bir kadın ve tanınmaya değer buluyoruz. Chanel'in kadınların moda ihtiyaçlarına, girişimci hırsına ve romantik ilişkilerine yönelik kurnazca anlayışı, tuhafiyeden moda evine yükselişi ve sansasyonel aşk ilişkileri, 1970 Broadway müzikali Coco da dahil olmak üzere bazı eserlere konu olmuştur, siz de bu kadından ilham almak isterseniz izlemenizi tavsiye ederiz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?