Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
KADIN KAFASI

Bir Manipülatörle Yaşamak

24 Oca 2023

Kangren olmuş ilişkiler, çıkmazda hisseden kadınlar, kendisini hayatın merkezinde gören erkekler… Bu denklemden ne sonuç çıkar? Manipülatör ve kurban tabii ki. Buyurun manipülatör kimdir ve bir erkek tarafından manipülasyona uğrayan kadın, tam olarak ne yaşar mercek altına alalım.

2.5 Bardak

Kimdir Bu Manipülatör?


Bir manipülatörle yaşamanın resmini çizmeden önce manipülatörün kim olduğunu ve nasıl davrandığını şekillendirmek gerekiyor. Tahmin edersiniz ki manipülatörün cinsiyeti yoktur. Bir kadın da bir erkek de manipülatör olabilir fakat, yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara uyguladığı manipülasyon oranın çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bu yazı Kadın Kafası kategorimizin bir konusu haline geliyor haliyle.

unsplash
Fransız filozof Foucault iktidar kavramını açıklarken şöyle diyor: iktidar iki kişi arasındadır. Devlet iktidar politikasını anlatırken bu kapıyı çalıyor çünkü tahakküm kurma meselesi iki kişi arasında başlıyor. Manipülatör, kendi iktidarını kabullendirmek için bilinçli ve planlı bir şekilde hareket eden kişiye denir. Manipülasyon aracı çeşitlilik gösterebilir. Fakat sonuç hep aynıdır; kimliksizleştirme, ötekileştirme, kangren bir ilişki, mutsuz bir kadın.

unsplash
Ötekinin yani kadının yıkımını hazırlamaktan kaçmaz. Şık bir sofra hazırlar gibi adım adım, özenli ve dikkatli davranır. Bu nedenle de manipülasyona uğrayan kişi tam olarak ne yaşadığını sezemeyebilir. Ustalıklıdır. Karşı taraftan bir tepki ya da isyan görürse gardını aşağı çeker, uzlaşma yoluna geçer. İşte bu da onun taktiklerinden biridir. Hiç çevrenizde aynı hatayı tekrar ve tekrar yapan bir çift görmediniz mi? Mutlaka görmüşsünüzdür. Belki de onlar bir manipülatör ve bir kurbandır, bir de bu gözle bakmaya ne dersiniz?

***

Manipülatörler çeşitlidir, duygusal manipülatörler ve narsistik sapkınlar arasında farklar vardır. İkisi de birbirinden tehlikelidir tabii ama narsistik sapkınlar patolojik sorunlu kefesine konulurlar. Hâkim olma ve yönetme arzusu iki manipülatörde ortak noktadır ve abartılmış benmerkezcilikten, kendisini aşırı şekilde önemsemenin bir sonucu olarak karşısındakini önemsizleştirmekten beslenir. Bu kişiler güvenli bağlanma yaşayamamış, kötü ebeveynlere maruz kalmış birer kurbandırlar aslında. Narsist kişiler karşısındaki kişiyi sürekli olarak suçlar, onda suçluluk duygusu uyandırır ve duygusal olarak istismar ederler.
Manipülatörler kendilerini kurban olarak görürler. Bu yüzden de birçok maske takarlar hayatları boyunca. Bu maskeler kadın için oldukça kafa karıştırıcı olur. Ailesi, karısı için ne çok çalıştığını, çabaladığını göstermeye çalışır. Bunun karşılığını ister hem de hiç durmadan. Bu da iki taraf için de yorucudur. Fakat belirtmek gerekir ki bu erkek tipi dışarıdan bakıldığında saygın ve ideal bir kişiliktir. Dışarıdan bencilliği görülmez, o maskeyi evin içerisinde takar. Kendisini sevdirmeyi bilen, iletişimi kuvvetli bir profil çizer fakat bu tamamıyla sahtedir.

unsplash

Madalyonun Diğer Yüzü: Kadın Ne Yaşıyor?

 
Manipülasyona uğrayan kadınlar -genellikle- dayak yemezler. Fakat dayak yiyen kadınlarla birçok ortak noktaları vardır; azarlanma, alay edilme, aşağılanma, tehdit edilme, partnerinin kendisine hissettirdiği vicdan azabıyla baş etmek zorunda bırakılma. Manipülatör öyle ustalıklı hareket eder ki partnerini kışkırtırken bu eylem için partnerini yanına çeker. Hem kadın hem de erkek kadını kışkırtır. Aslında erkek, hayatın her anında her türlü problemi çıkartabilecek bir karakter olduğu için kadın onun suyuna gitmeye uğraşır. Bu onu kimliksizleştirir ama gerginliği de azaltır. Bu onun için bir çözümdür. Dayak yememek için su dolu bardağı dökmemesi gerektiğini bilen bir çocuk misali dikkatli ve küçük adımlarla hareket eder, kolay kolay risk almaz.

unsplash
Kadın bir hamur misali şekillendirilir bu ilişkide. Erkek eğer sevgilisinin başka herhangi bir erkekle herhangi bir sebeple görüşmesini istemiyorsa örneğin, bu durumu manipüle eder. Çalışıyorsa işteki, okuyorsa okuldaki erkek arkadaşlarından onu ustalıklı bir şekilde kopartır. Hatta daha da ileri giderek onun işi ya da okulu bırakmasına neden olabilir. Bunun için makul gibi görünebilen sebepler ortaya koyar, fakat argümanı hiç değişmez: hepsi seni çok sevdiğim için!
Peki kadın bu noktada ne hisseder? Kadın, erkeğin kendisine sürekli olarak pompaladığı yetersizlik hissi ve suçluluk duygusu yüzünden şaşalar. Üzerine yıkılmış olan erkek iktidarını geri püskürtecek güce sahip değildir. Manipülatörün en büyük silahı da zaten budur. Kaleyi içten zayıflatır, direnç kırar ve onu yok eder, kimliksizleştirir. Onu o yapan her şeyinden sıyırır, çıplaklaştırır. Bu durumlar da haliyle psikolojik bir zayıflama yaratır ve direncini kırar kadının. Kendisini, ihtiyaçlarını, hedeflerini, isteklerini önemsememeye başlar. Artık yalnızca o vardır.

unsplash

Manipülasyona maruz kalan bir kadın neler yaşar?

 
İmalarla dolu cümlelere maruz kalır.
Sürekli eleştirilir.
Yaptığı şeyler, erkeğin hoşuna gitmeyecekse asla onay görmez.
Kendisini değersiz, kıymetsiz görmeye başlar.
Hiç durmadan hissettiği suçluluk duygusu onu tüketir.
Aşağılama ve alaya maruz kalır.
Evin dışındaki herkes kadının partnerini iyi biri zannettiği için sorununu algılamaz.
Yalnızlaşır çünkü genellikle bu tip partnerler fazla sosyalleşmesini istemez.
Dışarıda, başkalarının yanında ideal bir koca gibi görünen partneri evdeki kışkırtıcı tutumuyla allak bullak eder.
Eleştiri kabul etmeyen biriyle birlikte olduğu için kavga çıkmaması adına hiçbir şeye ses çıkartmayan birine dönüşür.
Hiç kimseyi hiçbir zaman memnun edemeyeceğini düşünür.
Partnerinin kendisine karşı geliştirdiği bir iyi bir kötü tutum kafasını sürekli olarak karıştırır.
 
Tüm bunların toplamıysa kadını bir hiçliğe taşır. Bu hiçlik sevgisizliğin uçurumunda, yapayalnız ve çaresiz bir resim çizer. Eğer çevrenizde birileri -ya da siz- narsist bir manipülatörle birlikteyse ve çıkışsız görünüyorsa ona ya da kendinize yardım etmek için İletişim Yayınlarından çıkan Pascale Chapaux-Morelli ve Pascal Couderc’in enfes çalışması size ışık olabilir: İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon -Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek-.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?