pexels
WELLNESS

Bir İnsanın Güvenilir Olduğuna Dair İşaretler

10 Oca 2022

Etrafımızdakilerle kurduğumuz sağlam ilişkiler hayata daha fazla sarılmamıza yol açabilir ve güven duygusu, bu bağlantıların merkezinde yer alabilir. Dünyanın karmaşası içinde siz de insanları çözmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda güvenilir olan insanların bazı özelliklerini mercek altına alıyoruz.

1.5 Bardak

pexels
Öncelikle güvenilir insanlar tutarlı olduğu söyleyebiliriz. Her durumda aşağı yukarı aynı davranışı sergileyip aynı dili kullanırlar. Karakterlerini korumak ve yapacaklarını söylediklerinin peşinden gitmek için öz kontrole sahiptirler, genelde geri adım atmazlar. Farklı olmak ya da sadece etkilemek için, olmadıkları biri gibi davranmak onlara göre bir tavır olmaz. Onlar hakkında edindiğiniz bilgiler genelde birbiriyle uyumlu olur.

unsplash
Merhametli ve alçakgönüllü olurlar. Bu özelliklerin her ikisi de kişinin empati yeteneğini ve kendini kimseden daha önemli görmediğini gösterir. Genelde dışa dönük insanlar olurlar ve bir şeyleri elde etmek uğruna sizi aldatmaya ihtiyaç duymazlar.

pexels
Sınırlarını iyi bilirler. Güvenilir insanlar, çevrelerindekileri kontrol etme ihtiyacı hissetmezler ve kendi isteklerini başkalarına dayatmaya çalışmazlar. Zorbalıktan kaçınırlar ve ‘hayır’ın anlamını bilirler. 

pexels
Uzlaşmacıdırlar ve yaptıkları iyilik karşılığında bir beklentileri olmaz. Küçük fedakarlıklar, kişiler arasında güvenin iki yönlü bir yol olduğunu gösterir. Eğer taraflardan biri bir şey isterse, taleplerinin değer göreceğinden şüphe duymazlar.

pexels
Güvenilir insanlar oldukça rahat davranırlar. Numara yapan ve karanlık davranışlar sergilemeye meyilli olan bir kişi, genellikle endişe verici bir beden dili kullanır. Oysa kişi rahat görünüyorsa, muhtemelen saklayacak hiçbir şeyi yoktur ve size karşı dürüst davranır. Doğal olarak siz de sakin hissedersiniz, çünkü bilinçaltınızdaki olumsuz ipuçlarını işleyip yansıtmazsınız.

pexels
Zamanlama konusunda da başarı gösterirler. Güvenilir insanlar, geç kalmamak veya son dakikada planları iptal etmemek için ellerinden geleni yaparlar, çünkü bunun sizi rahatsız edeceğinin bilincinde olurlar. Kendi çıkarları için işleri aceleye getirmeye de çalışmazlar.

pexels
Minnettarlık duyarlar. Ekip çalışmaları söz konusuysa aktif rol alırlar. Kendileri kadar hızlı ilerlemeyenler veya parlak olmayanlar varsa bile gerektiği noktada geri planda dururlar.

Unsplash
Acı da olsa tüm gerçeği kabul ederler. Güvenilir insanlar için doğruluk ve şeffaflık büyük önem taşır. Söylemeleri gerekeni tam söylerler, atlayarak ve sizi geçiştirerek yalan söylemezler. Etkili bir iletişim ile bu çatışmaların çözülebileceğine inanırlar.

pexels
Size güvenirler. Birine güvenerek açık olmayı kabul edersiniz. Güvenilir insanlar karşılarındaki insana güven duyarlar ve dolayısıyla kendileri de açık olurlar.

unsplash
Materyalist olmak onlara göre değildir ve para konusunda umutsuz düşünmezler. Güzel şeylere sahip olmak bir hata olmasa da güvenilir insanlar bazı şeyleri insanların önünde sergilemekten hoşlanmazlar. Yardım etmek için ise sahip olduklarından vazgeçebilirler. 

pexels
Hemen her konuda haklı olurlar. Güvenilir insanlar gerçeğe değer verdikleri için araştırma yapmaya istekli olurlar. Doğrulanabilir sonuçlara götüren araştırmayı yaparlar, bu nedenle doğru cevaba sahip olduklarına dair, hatrı sayılır tecrübeleri olur.

pexels
Dedikodu ile araları pek iyi olmaz. Güvenilir insanlar hiçbir şey veya hiç kimse hakkında varsayımlarda bulunmazlar ve bunu onaylamazlar. Kaynaktan bilgi almayı ve o konuda sadece kaynağın konuşmasına izin vermeyi tercih ederler. Söylentilerden kaçınırlar çünkü söylentilerin genellikle insanları mutlu etmek yerine onları yıprattığını bilirler. Konuştuklarında, dili güçlü kullandıkları fark edilir ve sizi kolaylıkla ikna edebilirler.

unsplash
Onlar sonsuz bir öğrenme hevesi taşırlar. Elbette güvenilir insanlar tüm cevaplara sahip olmadıklarını bilirler ve bunu mümkün kılabilmek için çaba gösterirler. Sürekli öğrenmenin ve kendilerini geliştirmenin yollarını ararlar ve bu süreç boyunca buldukları kaynakları ve gerçekleri paylaşmaktan kendilerini alamazlar.
En önemlisi de sizin için orada olduklarını bilirsiniz. Güvenilir insanlar sizden bir talepleri olmadığında bile sizi dinlerler ve destek olurlar. Her ne yaşıyor olursanız olun, yardıma hazır olmak için ellerinden geleni yaparlar. Kısacası, güvenilir insanlar hala varlar. Yapmanız gereken tek şey, onları bulursanız, kıymetlerini bilmek!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?