Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Bir İnsanı 40 Yıl Taşı Bir Kere İndir Sözü Üzerine

19 Oca 2023

İkili ilişkiler güzel olduğu kadar aynı zamanda da zordur. Romantik ilişki, aile ilişkisi, arkadaşlık ilişkisi… Farklı karakterlere, farklı bakış açılarına hatta farklı yetiştirilme tarzlarına göre değişiklik gösterir. İnsanların her zaman her koşulda aynı yöne bakması mümkün olmayabilir. Bazı zamanlar karşımızdaki kişi ile ters yönlere ilerleyebilir, günün sonunda geri adım atmaya karar verebiliriz. İkili ilişkilerde sürekli karşı çıkmak kadar yapılan bir hata da sürekli alttan almak. Öyle ki sürekli alttan alarak, görmezden gelerek bugünlere kadar getirdiğiniz ilişkiniz bir gün sizin ‘hayır’ demenizle bitme noktasına gelebilir ve bunda tek hatalı olan kişi siz olduğunuz konuma düşebilirsiniz. Bir söz vardır: ‘Bir insanı 40 yıl taşı, 1 gün indir senden kötüsü yok.’ Peki gerçekten böyle mi? Bu yazımızda sizler için inceliyoruz.

pexels
Arkadaşlık kurma becerisi 12- 24 aylık bebeklerde mimikler ve hareketlerle başlamaktadır. 3- 6 yaş arasında iletişim kurma becerisi artmakta, 6-9 yaş arasında ise bu ilişkinin artık geçici bir ilişki olmadığının fark edilmesiyle devam etmektedir. İlişkiler birçok duygu ve düşüncenin birliği sonucunda ortaya çıkar ve devamlılığını sürdürür. 
Arkadaşımızla veya karşımızdaki kişiyle ilişkimiz bizi hem sosyal anlamda hem de duygusal anlamda tatmin eder.

pexels
Hiçbirimiz hayatımızda sorun, kavga ve zıtlık olsun istemeyiz. Bazı kişiler ikili ilişkilerinde de sorun çıkmaması için; sevgililerine, arkadaşlarına ya da aile bireylerine düşüncelerini söylemekten çekinir ve onların yaptığı şeyleri görmezden gelerek hayatlarına bir şekilde devam ederler. Bu durumlarda taraflardan bir tanesi alttan alarak durumu yatıştırabilir veya ortak noktayı bulmaya yön gösterici olabilir. Ama alttan alan taraf için bu süreklilik gösterir ise ve her zıt gelen, çatışan düşüncede karşı taraf alttan almak durumunda kalırsa bu sömürü haline gelir.

pexels
İlişkilerde her durum için sonsuz bir fedakârlık içerisinde bulunmak ve her şeyi alttan almak oldukça yanlış ve yorucudur. Belirli bir süre sonra ilişkinin tüm sorumluluğu alttan alan kişinin üstüne kalabilir ve bu seferde o kişinin rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden ilişkilerde dengeyi kurmak oldukça önemlidir. 


pexels
Bir tarafın ilişkideki sorumluluğu üstlenmesi bu sefer karşı tarafın yaşanan sıkıntılar karşısında sorumluluk almamasına neden olacaktır. Ruhsal olarak yorulan taraf her ne kadar her şeyi alttan alan taraf olsa da bir noktadan sonra dolar ve bu sefer ağır tepkiler vermeye başlar.

Tepki görmeye başlayan kişi de elbette eski davranış tarzını göremediği karşı tarafı onu anlamamakla suçlar ve o kişiyi kötü konuma düşürür.
Çünkü artık sürekli alttan alan taraf tahammülsüzlük, kaygı ve stres gibi duygu durumları göstermeye başlar ve o zamana kadar mutlu giden ilişki bir anda tepe taklak olur. 


pexels
Bir noktadan sonra sadece tek taraflı özveri durumu kişilerde psikolojik olarak problemler olmasına da neden olabilir. Sürekli olarak alttan alan kişi bu sefer daha fazla ezildiğini hissedebilir bu da ilişkisinin bitme noktasına gelmesine neden olabilir.


pexels
Maalesef ki olumsuzluklar hepimiz için mevcut. İkili ilişkilerde ‘hayır’ demeyi öğrenmek oldukça önemli. Günlük yaşantımızda da hepimiz bir işi sürekli yaptığımız zaman o işin bize yapıştığını görüyoruz. İlişkilerde de sürekli alttan alan kişi olmak bir süre sonra o ilişkinin aslında sizin sayenizde yürüdüğünü görmenize neden olabilir. Bu sorumluluğu tek tarafın üstlenmesi ise deyimi yerindeyse; sizin “40 yıl taşıyıp 1kere indirmenizle” son bulabilir.


pexels
İkili ilişkilerde zıt görüşlere sahip olmak, bazen çatışmak illa kötü sonuçlar çıkacağı anlamına gelmemektedir. Bazen sizin düşüncelerinizi paylaşmanız, görmezden gelmek yerine, kırıldığınız ve üzüldüğünüz noktaları karşınızdaki kişi ile paylaşmanız çok daha güçlü ilişkiler kurmanıza neden olabilir. ©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?