Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bir Futbol Generali: Tanrı'nın Eli Efsanesi
BİYOGRAFİ

Bir Futbol Generali: Tanrı'nın Eli Efsanesi

Bu dünyadan Diego Armando Maradona geçti. Yeşil sahalarda parlayan yıldızı bir daha hiç sönmedi. Futbol onunla başka bir futboldu. Mücadelesi bir topu rakip kalenin ağlarına saplamaktan ibaret değildi. Onun futbolu bazen intikam, bazen vatan savunmasıydı. Topu sömürüyü tekmeler gibi tekmeledi. Ne var ki hayat, Maradona'ya verdiği doğa üstü futbol yeteneğinin bedelini ona farklı şekilde ödetmeye niyetliydi.

Editör :Eda Şengül
Yayın Tarihi :13 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Dünya onu öyle çok sevdi ki, onu affetmek işten bile değildi. Doğrusu zararı büsbütün kendineydi. Ancak Maradona'yı bizden kendisi almıştı. Belki de bu yüzden onu affetmek gibi bir meselemiz vardı.
30 Ekim 1960'da Arjantin'de doğmuştu. İtalyan asıllıydı. Ailesi yoksuldu. Yıllarca sömürülen, insanları, dilleri, dinleri ve kültürleri yok edilmiş ancak bir şekilde ayağa kalkmayı başarmış mücadeleci bir halkın parçasıydı. Bu onun kazandığı sevgide önemli bir rol oynuyordu.

'TANRI'NIN ELİ'


Arjantin, 1982'li yıllarda Kraliyet'e bağlı Falkland adalarına asker çıkardı ve İngiltere tarafından mağlup edildi. Bu yenilgi Arjantin'i oldukça sarstı. 6 gün süren savaşın ardından İngilizler, "Tanrı'nın eli bize yardım etti" söylemini dillerine pelesenk ettiler. Bu söz Arjantinlileri en az mağlubiyet kadar etkiliyordu. Çünkü Tanrı yardım edecekse, dinlerine tutku ile bağlı olan Katoliklere etmeliydi; Anglikan İngilizlere değil.

1985'in tüm yaprakları döküldü ve 1986 yılında Arjantinliler ve İngilizler yeniden karşı karşıya geldi. Bu sefer çok daha dar bir alanda, çok daha farklı bir savaş vereceklerdi. Meksika'da, stadyumda gol skorları ile savaşacaklardı.

"ASRIN GOLÜ"


FIFA çeyrek final maçı için çekilen kurada kader bu iki ülkeyi seçmişti. Arjantinlilerin derdi kupa değil, intikamdı. Maçın ilk yarısı golsüz geçti. Ancak ikinci yarıda Maradona'dan tüm zamanların en çok tartışılan golü geldi. Kaleci ile çıktığı bir hava topunda yaptığı el müdahalesi, Arjantin'e 1 - 0 üstünlük kazandırdı. 5 dakika sonra ise 5 oyuncuyu enfes çalımlarıyla ardında bırakarak dünyanın en güzel golüne imza attı. Bu gol 2002 yılında FIFA tarafından "Asrın Golü" seçildi.

İngiliz takım, maç sonlarına doğru topu Arjantin ağlarına göndermeyi başarmışsa da galibiyeti Arjantinlilerin elinden kurtaramadı. Sömürülenler, sömürgeyi tek bir golle boğmuştu.

Maradona ise o gole bir isim vermişti; Tanrı'nın Eli. (Hand Of God)

Maradona Arjantin'de bir halk kahramanı ilan edildi. Arjantin adına 91 millî maça çıktı. 34 gol attı.

O bir sömürü ülkesi çocuğuydu, tüm dünya ona alkış tuttu. İşte kafa tutmak böyle olurdu. İşte intikam, işte direniş böyle...

KARİYERİ

10 yaşında keşfedildi. Bir mahalle kulübü olan Estrella Roja'da amatör olarak oynadı. Bir süre sonra, üç sezon oynayacağı Los Cebollitas adlı kulübe geçti. Ardından Buenos Aires'in Argentinos Juniors kulübünün altyapısına geçti. 20 Ekim 1976 tarihinde, 16 yaşına girmesine 10 gün kalmışken ilk profesyonel sözleşmesini Argentinos Juniors ile yaptı.

1976 ve 1981 yılları arasında çıktığı 167 maçta 115 gol attı.

Transferde 2 kez ücret rekoru kıran 2 futbolcudan biriydi, tahtı Ronaldo ile paylaştı. Barcelona'ya 5 milyon £, Napoli'ye 6,9 milyon £'a transfer oldu.

Profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında yer aldı. Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynadı. 1986 Dünya Kupası'nda, kaptanı olduğu Arjantin takımı Batı Almanya'yı 3-2 mağlup ederek kupa sahibi oldu. Bu maç, kaptan Maradona'ya Altın Top ödülünü kazandırdı.
Maradona artık dünyada bir ikondu. Onu tanımayan, tanıyıp da sevmeyen yoktu. Bir futbol efsanesiydi. Yalnızca golleriyle değil, spor yöneticileri ve basınla yaşadığı anlaşmazlıklarla da gündeme geliyordu. Son derece açık sözlü bir adamdı. 

KOKAİN BAĞIMLILIĞI


Ancak bu güzel kariyer, 1991 yılında büyük bir darbe aldı. Kokain testi pozitif çıkan futbolcu 15 ay süreyle futboldan uzaklaştırıldı. 1992'de Napoli'den ayrıldı. Real Madrid ve Olympique de Marseille kulüpleri Maradona ile ilgilendi ama o bu kulüplerle ilgilenmeyerek Sevilla'da 1 yıl oynadı. 1993 yılında Newell's Old Boys'a transfer oldu. ABD'de efedrin testi de pozitif çıkan Maradona, 1994 FIFA Dünya Kupası'na da katılamadı. 1995 yılında Boca Juniors'a geri döndü ve iki yıl orada oynadı.

Böyle sürüncemeli yılların ardından, 1980'li yıllardan 2004 yılına dek uzanan kokain bağımlılığını 2005 yılında alt etti ve 130 kilo olan futbolcu önemli ölçüde kilo verdi.

29 Mart 2007'de hepatit ve alkol bağımlılığı nedeniyle Buenos Aires'teki bir hastaneye kaldırıldı. Alkolle ilgili sorunlar konusunda uzmanlaşmış bir psikiyatri kliniğine nakledildi. 8 Mayıs 2007'de Arjantin televizyonunda, iki buçuk yıldır içkiyi bıraktığını ve uyuşturucu kullanmadığını söyledi.

2008 tarihinde Arjantin teknik direktörü oldu. 2018 Dünya Kupası maçında, televizyon kameralarının önünde bazı tuhaf davranışlar sergiledi. Tribünlerindeki koltuğunun önündeki camda bol miktarda beyaz kalıntı görülmesini, çok şarap içmesi ile ilişkilendirdi. 2019'da midesindeki iç kanama nedeniyle ameliyat oldu ve 
2010 FIFA Dünya Kupası'nda görevinden istifa etti.

Özel Hayatı


1984'te nikah masasına oturduğu Claudia Villafañe ile evliliğinden iki kız çocuğu sahibi oldu. 2004 yılında evliliği bitti.

Aile ilişkilerini önemsiyordu. 1990'da Sports Illustrated ile yaptığı bir röportajda, ebeveynlerini ve kardeşlerini aramak için ayda en az 15.000 ABD doları harcadığı telefon faturalarını gösterdi.

Siyasi Görüşleri


İdeolojik olarak sol fikirlere eğilimi vardı. Bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasını destekliyor ve İsrail'e tepki göstermekten hiç çekinmiyordu. 2014 İsrail-Gazze çatışması sırasında Gazze'ye yönelik askeri saldırıları nedeniyle İsrail'i kınadı. 

Ada'da tedavi gördüğü zamanlarda Küba Lideri Fidel Castro ile ahbap oldu. Onları birleştiren bir şey vardı. Maradona sol bacağında, Castro ise sağ bacağına devrimci lider Che Guevara'nın portresini taşıyordu.

MARADONA'YA VEDA


Maradona, 2 Kasım 2020'de psikolojik nedenlerle hastaneye kaldırıldı. Bir gün sonra beyin ameliyatı geçirdi. Ameliyat başarılı geçti ve Maradona taburcu oldu. Tedavisinin sürdüğü evinde kalp krizi geçirdi.

Efsane isim, kalp krizi geçirdiği 25 Kasım 2020 tarihinde dünyaya veda etti. Tarih, arkadaşı Fidel Castro'nun 2011'de hayata veda ettiği güne işaret ediyordu.

Son golünü tüm futbol camiasına atmıştı. Bu kayıp tüm dünyayı derinden yaraladı.
Yukarı Kaydır