İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Bir Dans Olarak İlişkiler

03 Oca 2022

Hiç eşli dans yaptınız mı? Belki şimdilerde olmasa bile çocukluğunuzda bir baloda yapmışsınızdır. O da yoksa, başka bir pencere açıp, aslında hayatımızda mikro ve makro ölçeklerde hep bir dans halinde olduğumuzu da söyleyebiliriz. Yani, hepimiz illaki bir danstayız. Evrim teorisine göre güce sahip olmak, ‘uyumlu olmaktan’ geçer ya… bu dansın kurallarını öğrenip harika bir dansçı olursak, ilişkilerimizin en iyi versiyonunu en güçlü formunda yaşayabilir miyiz acaba? Hadi gelin, hayatın nasıl, bir dans olabileceğini açıklayıp, birlikte en iyi dansımızı performe edelim!

2 Bardak

Dans ve Uyum

Reverans dansın adabındandır değil mi? Eşler dansa bir reveransla kalkarlar ve gösteri başlar. Ayaklar, vücut dili, hatta bakışlar… Dansta şu-bu önemlidir diye ayırabilir miyiz hareketleri? Tepeden tırnağa, az etki gösteren şeyler de bütünün parçası olduğundan, her şey birbirini tamamlar ve diğer figürleri destekler. Başka ne öğreniriz danstan? Arada hep küçük bir boşluk olması lazım olduğunu, olabilir mi…? Doğaçlama bir dans dahilinde, dansçıların birbirlerini tahmin edebilmesi, birbirlerini hissedebilmelerinden geçer. Bunun için de birbirlerini izlemeleri lazım tabii. Sonra da o bizi hayran bıraktıran senkronizasyonu yakalarlar işte. Hatta bu örneğe sadece eşli dans olarak bakmasanız da ister koca bir ekip olsun, gerek iki kişi break dans yapsın, orada yakalanan uyum bizi hayran bırakandır.
Dans bir uyum gösterisi ve elementleri de insan vücutları ve müziktir desek, en ilkel şekilde açıklamış olabiliriz.
Eğer Her İlişki Bir Danssa…

İlişkide ‘az veren ve çok alan taraf’, ‘mağdur ve kurban’, ‘iyi ve kötü’ ortadan kalkar. Çünkü, ilişki birinin birini dansa kaldırmasıyla başlıyor ve uyum gözetiliyor. Tek şart ise dengenin sağlanması. Buradaki dengeyi de uyum gözetiyor işte. Ne kadar norm dışı görünse de aradaki uyum, her ilişkiyi ilerletir. Örneğin; Harley Quinn ve Joker ya da Bonnie ve Clyde çok uç tiplemeler olsa da ilişkilerinde özgün bir denge yakaladıklarını, tam birbirlerine göre olduklarını; agresif de olsa birbirleriyle harika dans ettiklerini söyleyebiliriz. İlişkilere bir dans olarak bakmak, buna dair tüm ön yargılarımızı ortadan kaldırır ve ilişkilerimizi sağaltır. İnsanları oldukları gibi görmemize de yardım edebilir.

Mağdur, Suçlu, Az Veren ve Kötü Yoktur -Kötü Dans Vardır

Her ilişki bir dans ise bu dansta çok veren tarafı bir mağdur olarak düşünmek yerine, bu dansta partnerinin ayağına basan kişi olarak düşünürsek durumu daha iyi algılayabiliriz. Sonuçta ilişki menzilini hep bir tarafa doğru aldığında bunu fark edecek kadar bu sahneye hakim olmak da ilişkinin içindekilerin sorumluluğu. Bu dansı, yani ilişkiyi, gerçekleştirecek tek şey de denge. Partnerimizin hareketlerini sezmek için kendimize ve partnerimize mesafe (bir boşluk) tanımamız da şart. Kaldı ki hem doğayı izlediğimizde bu mesafeyi algılayabiliriz hem de insanın yaşamak için kurduğu/uyumlu bulduğu her sistemde, yani çevreyle ilişkide mesafenin, bir şart gibi gözetildiğini fark edebiliriz. (bkz: Sağlıklı İlişkiler İçin Mesafe Tarifleri)
Bu; bir görüş mesafesi. bir anlayış mesafesi. Bir şefkat mesafesi. Bir saygı mesafesi. Bu mesafe denen boşluk, o denli önemli ki o işte bizim dans pistimiz. Bunu algılayınca, muazzam bir tango olur belki de ilişkilerimiz?
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?