pexels
KÜLTÜR/SANAT

Bir Çırpıda Okuyabileceğiniz Klasik Roman Önerileri

14 Haz 2022

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, çoğu kişide küçük yaşlardan itibaren başlar. Bazen ailelerin bazen de okuldaki öğretmenlerin teşvik etmesiyle kimimiz kitap okumayı çok severken kimimiz de pek sevmeyiz. Ancak; okuma alışkanlığını kazandıktan sonra kitap okumak çoğu kişide tutkuya dönüşür. Öyle ki, yazarların hangi akımdan etkilendiği, anlatım dili ve tarzı bizler için öncelik taşır hale gelir.

1.5 Bardak

pexels
Hepimiz bir şekilde büyük yazarların romanlarını duymuşuzdur. Hem ülkemizde hem de dünyada çok ünlü ve güzel edebi eserler mevcuttur. Bu eserler zamanla klasikleşmiş, pek çok dile çevrilmiş ve dünyanın her tarafından okuyucuya ulaşmıştır. 
Bu eserleri klasik yapan şey, pek çok kişiye dokunması ve altında mutlaka bir mesaj barındırmasıdır. Klasik romanlar genellikle günümüz romanlarına göre daha ağır bir anlatım taşır. Çoğu romanda tasvirler, düşünceler ve karakterler uzun uzun anlatılır. Bu da eserlere derinlik katar. Çünkü tasvirler, genelde hayal gücümüzün daha çok çalışmasına sebep olur. Tabii bazen bu uzun anlatımlar hoşumuza gitse de bazı zamanlarda yorucu olabilir. Bu zamanlarda kitabı okumak bir ızdıraba dönüşebilir, hem biz sürünüz hem de zevkle aldığımız kitabımız. 
İşte tam da bu zamanlar için dili daha akıcı olup hem de kültleşmiş bazı romanlardan örnek vermek isterim.

pexels
John Steinbeck; İrlanda asıllı Amerikalı yazar. Genellikle eserleri realist olup, toplumsal sorunları yansıtır. Yazarın; ‘Fareler ve İnsanlar, İnci, Yukarı Mahalle’ romanları akıcı bir dile sahiptir.Yazar, konuları sade bir dille ele aldığı için, hikayenin içine girmeniz çok vaktinizi almayacaktır.

George Orwell; İngiliz yazarlardan biri olup genellikle eserlerinde kara ütopik bir tablo çizer. ‘1984 ve Hayvan Çiftliği’ romanları farklı bir anlatım tarzıyla hem akıcıdır hem de çok güzel mesajlar barındırmaktadır.

Gabriel Garcia Marquez; Latin Amerikalıdır. Eserlerinde büyülü gerçekçilik akımının etkileri vardır. Büyülü gerçekçilik için; gerçek bir olayı, gerçek üstü olarak tasvir etmek de denenebilir. ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ romanı Latin isimlerin uzunluğu yüzünden karışık gibi görünse de kitabın anlatım dili oldukça rahat. Bu yüzden okuyucuyu içine çeken bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. ‘Kırmızı Pazartesi’ romanı da akıcı bir dile sahip, ayrıca romanın ince olması sebebiyle iki gün içerisinde rahatlıkla bitirilebilir.

pexels
Sabahattin Ali; ülkemizin en iyi edebiyatçılarından biridir. Eserlerinde konular, toplumcu gerçekçi bir düzleme dayanır. Genel olarak romanlarında toplum sorunlarının yanı sıra birazda aşk barındırır. ‘İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf ve Kürk Mantolu Madonna’ romanları çok akıcıdır. Hikayelerin içinde hem realizm hem de aşk olduğu için, uzun süre etkisinde kalabilirsiniz.

Harper Lee; Amerikalı yazardır, romanlarında genellikle güney gotik akımdan etkilenmiştir. ‘Bülbülü Öldürmek’ yazarın 10 yaşındayken etkilendiği bir olaydan ele alınarak yazılmıştır. İçerisinde pek çok alt metin barındıran ve bir çocuğun gözünden anlatım yapan bu etkileyici hikayeyi bitirdiğinizde üzüleceksiniz.

Maksim Gorki; Sovyet Rus yazar. Eserleri genellikle sosyalist gerçekçilik içermektedir. ‘Ana’ isimli romanı bu akımın öncüsüdür. Anlatımı oldukça rahattır ve konusu itibariyle okuyucuyu içine çeker.

pexels
Nikolay Gogol; Ukrayna asıllı Rus oyun yazarıdır. Pek çok eseri tiyatro oyununa çevrilmiştir. En ünlü eserlerinden biri olan ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ içerisinde 3 adet öykü barındırır. Her bir öykü akıcı ve farklı bir anlatıma sahiptir. Okunulması gereken kitaplar listesine muhakkak eklenmelidir.

Charles Dickens; İngiliz yazardır. Eserlerinde genellikle realizm etkileri görülür.  ‘İki Şehrin Hikayesi’ oldukça etkileyici bir romandır. Fransız Devrimini, İngiltere ve Fransa ekseninde ele almıştır. Bu roman, güzel anlatım tarzı ve etkileyici hikayesi ile unutulmazlarınız arasında yer alacaktır.

Stefan Zweig; Avusturyalı yazar ve gazeteci. Eserleri genellikle öykü, biyografi ve roman ağırlıklıdır. ‘Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’ adlı öyküsü, bir kadın karakter tarafından yazılmış mektubu ele alır. Akıcı anlatımı ve farklı yapısı ile bu öyküyü bitirdiğinizde ağzınıda değişik bir tat bırakacaktır.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?