Pinterest
BİYOGRAFİ Kültür/Sanat, Kadın Kafası

Bir Cinsiyet Bükücü: Florine Stettheimer

07 Haz 2023

Feminizm tarihine iz bırakan önemli kişiliklerden biri olan Florine Stettheimer’ın ismini daha önce hiç duymuş muydunuz? Cevabınız ne olursa olsun, bu harika kadının hayatı, yaşamınızda şimdiden birçok değişime ortak olacak gibi. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Feminist sanatçılar arasında tanınmış önemli bir figür olan Florine Stettheimer, 1871 yılında varlıklı Alman-Yahudi bir annenin dokuz kızından biri olarak New York’ta dünyaya gelir. Küçük yaşta babası tarafından terk edilen Florine, yalnızca kadınların var olduğu bir ailede büyür. Bu sayede kız kardeşleriyle farklı bir bağ kurarak, kadın dayanışmasını küçük yaşta deneyimleme fırsatı yakalar. Çocukluk deneyimleriyle kendisine yeni bir yol çizen sanatçı, feminist sanatçılar arasında öncü isimlerden biri olur. Peki, Florine’ in hayatı yalnızca bunlardan mı ibaret? Elbette hayır. İncelememize dilerseniz başlayalım. 

Pinterest
Çocukluk ve Gençlik
 
  Florine Stettheimer, Rosetta Walter ve Joseph Stettheimer’ın dokuz çocuğundan biridir. Florine, annesi ve kardeşleriyle birlikte; babalarının onları terk edip Avusturalya’ya taşınmasının arından New York ve Avrupa arasında gidip gelmek zorunda kaldıkları bir hayat sürer. Anaerkil bir ailede büyüyen Florine, yetiştirilme tarzının ona kattıkları sayesinde çocuk yaştan itibaren toplumsal tüm normları yıkan bir bilinçle büyür. Bunun yanı sıra küçüklüğünden itibaren sanata oldukça ilgi duyar. Yatılı okulda okuduğu dönem boyunca, Sophie von Prieser’den sanat eğitimi alır. 

Pinterest
Eğitim Hayatı 
 
   1881’den 1886 yılına kadar Stuttgart’taki Priesersches Enstitü’de yatılı okuyan Florine, annesi ve kız kardeşleriyle birlikte 1887 yılında Berlin’e taşınır. Sophie von Prieser’dan aldığı sanat eğitiminin arından Berlin’de özel çizim dersleri almaya devam eder. Avrupa’ya gerçekleştirdiği seyahatler boyunca farklı ülkelerdeki müzeleri ve sanat galerilerini gezme fırsatı yakalar. Bu geziler sırasında kendi kendine sanat tarihi öğrenir. Dönemin usta sanatçılarının sanat eserlerine inceleme ve eleştiri yazıları yazarak kendisini geliştirmeye devam eder. 

Pinterest
   Yıl 1892’yi gösterdiğinde Florine, New York’ta Parisienne stili benimseyen bir sanat okuluna kaydolur. Burada Avrupa’dan gelen sanat öğrencileriyle tanışarak tekniğini daha da geliştirir. Mezun olduğunda realist, geleneksel, portre ve nü resimlerde ustalaşır fakat yine de eğitim almaktan hiçbir zaman vazgeçmez.  

Pinterest
Müze Koleksiyonları, Çağdaş Sergiler ve Stüdyolar
 
   New York’taki sanat okulundan mezun olduktan hemen sonra Avrupa’ya geri dönen sanatçı, burada müze koleksiyonlarını, çağdaş sanatçıların sergilerini ve önemli sanatçıların stüdyolarını ziyaret eder. Gördüğü her bir yeni yaklaşımı ve tekniği kendisine göre yorumlayarak sanatını geliştirir. Burada sembolizm, fovizm ve puantilizm gibi akımlar oldukça ilgisini çeker. Bununla birlikte kendi koleksiyonlarını yaratmaya başlar. 


Pinterest
Florine Stettheimer’ın Resimleri 
 
   Florine Stettheimer, resimlerini yaratırken New York şehrinin ihtişamından ve orada yaşayanların toplumsal ve kültürel yapısından esinlenir. Genellikle figüratif temaların yer aldığı resimler yapan Florine; resimlerinde feminizm, ırk ve cinsel yönelim temalarını sıklıkla kullanarak Art Deco bir tarz benimser. Cinsiyet bükücü olarak tanınması, resimlerinde toplumsal cinsiyet rollerini tamamen reddetmesinden kaynaklanır. 


Pinterest
Nü Portreler 
 
   Florine Stettheimer’ın resimlerinde portreler önemli bir yer tutar. Özellikle kadın portreleri ve kullandığı alegoriler, tarzında önemli bir yere sahiptir. 45 yaşındayken ilk feminist nü resmi olarak kendi çıplak portresini yapar. Bu portre, bir kadın tarafından yapıldığı bilinen ilk portre çalışması olma özelliğiyle sanat tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Resimde kasığında yer alan kılları ve elinde tuttuğu çiçek buketi ile alaycı bir yaklaşım benimseyen Florine, bu eseriyle birlikte geleneksel bir çizgi benimsemediğinin altını çizer. Bunu kanıtlayan bir diğer özelliği ise resimlerinde geleneksel cinsiyet rollerini tersine çevirmesidir. 

Pinterest
Şiirler ve Oyunlar
 
   Florine, ressam kimliğinin yanı sıra şiir, oyun yazarlığı, kostüm ve dekor tasarımı gibi alanlarda da faaliyet gösterir. Erkek anatomisine duyduğu hayranlığını yansıtan şiirleri, sanatçının ilgi çeken şiirlerinden biri olur. Bunun yanı sıra abartılı zevklerini konu edindiği şiirleri de oldukça ilgi çekicidir.


Pinterest
Gender-Bender Bir Tutum ve Bireysellik
 
   Florine’in çalışmaları feminist sanatın önünü açarak sanatın, gender-bender, yani cinsiyet bükücü bir boyuta ulaşmasını sağlar. Sanatçı, hayatı boyunca hiçbir akım veya grubun bir parçası olarak görülmek istemez. Bu yüzden eserleri her zaman bireysel bir şekilde değerlendirilir.

Pinterest
Ölümü 
 
   Cesur tabloları, boyun eğmeyen karakteri, anaerkil dünyası ve gender-bender yapısıyla feminist sanatı başka bir boyuta taşıyan Florine Stettheimer, 11 Mayıs 1944 tarihinde kanser nedeniyle hayata gözlerini yumar. Vasiyeti doğrultusunda eserleri farklı müzelere bağışlanır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?