Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Bir Çıkar İlişkisi İçerisinde Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

02 Ara 2022

Günümüz ilişkilerinin eski saf sevgi tanımına uymadığı yargısı gerçekten de doğru mu? İlişkiler, artık çıkar üzerinden ilerliyor diyebilir miyiz? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde günümüz ilişkilerinin çıkar savaşını ve bir çıkar ilişkisi içerisinde olup olmadığımızı nasıl anlayabileceğimizi mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Günümüz ilişkilerinin eski masumluğunu yitirmesi, son dönemin sık konuşulan tartışma konularından biridir. Günümüz ilişkilerinin büyük bir kısmı artık saf sevgi ile değil, bir çıkar çerçevesinde ilerler. Sosyal medyanın hayatımızdaki öneminin artması ve her şeye kolay bir şekilde ulaşabilmemiz, günümüz ilişkilerinin saflığını yitirmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Peki, çıkar ilişkisi içerisinde olduğumuzu anlamanın bir yolu var mıdır? Gelin sorumuzun cevabını hep birlikte arayalım. 

Pexels
Saf Sevgi Nerede Kaldı?
 
   Teknolojinin bu kadar ilerlemediği, tesadüfi karşılaşmalar ile âşık olunduğu, insanların birbirlerine çıkma teklifi ettiği, ilk buluşmaların tatlı bir heyecanla gerçekleştiği dönemler artık geride kalır. Artık yeni biriyle tanışmak, eskisinden çok daha kolay ve hızlı tüketilen bir duruma dönüşür. Bununla birlikte de saf sevgi, eskisi kadar sık rastlanılabilen bir his olmaktan çıkar. 

Pexels
Günümüz İlişkileri
 
   Günümüz ilişkileri, çeşitli etkenlerden dolayı hızlı tüketilen ilişkilere dönüşür. İlişkinin evreleri artık eskisinden çok daha hızlı bir şekilde tüketilmeye başlar. Bu da ilişkilerin hızlı bir şekilde bitmesine neden olan en büyük etkenlerden biri olarak kabul edilir. Günümüz ilişkilerine bu yönüyle baktığımızda ilişkiler içerisinde saf sevginin ötesinde, çıkarın ön planda olduğunu görürüz. Günümüz ilişkilerindeki çıkar ilişkileri gerek maddi gerekse manevi açıdan partnerleri yıpratan bir döngünün başlangıcı olarak karşımıza çıkar. 

Pexels
Çıkara Dayalı İlişki Nedir? 
 
    Çıkar ilişkisi, kişilerin karşılıklı çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri ilişkilere verilen isimdir. Partnerler maddi ve manevi çıkarlar doğrultusunda birbirlerine faydalı olabilecekleri gibi tek taraflı çıkarlar doğrultusunda da bir ilişki yürütebilirler. İlişkideki çıkarın tek taraflı olması, partnerlerden birinin daha çok yıpranmasına yol açar. Bu yönüyle de çıkara dayalı ilişkiler, genellikle uzun sürebilen ilişkiler olmazlar. 

Pexels
Çıkar İlişkilerinin Belirli Özellikleri Var Mıdır? 
 
   Çıkar ilişkileri de tıpkı tüm ilişki tipleri gibi belirli özelliklere sahiptir. Bir çıkar ilişkisinin en belirgin özelliği, tarafların birbirlerine karşı sürekli bir beklenti ve talep içerisinde olmasıdır. Çıkar ilişkisi içerisinde olmayı seven kişiler, karşılarındaki kişilerden herhangi bir yarar almadan onları bırakmazlar. Talep ve isteklerinin yerine getirilmesi onlar için çok önemlidir.


Pexels
Maddi ve Manevi Çıkar
 
   Çıkar ilişkileri yalnızca maddi çıkarlar üzerinden ilerlemek zorunda değildir. Manevi çıkarlar da çıkar ilişkilerinin bir parçası olabilir. Örneğin kişi karşısındaki kişiyle yalnızlığı sevmediği için birlikte oluyorsa veya karşısındaki kişiyle yalnızca sevgi görmek istediği için birlikteyse bu manevi çıkara örnek olarak verilebilir. Maddi çıkar ise kişiler arasındaki maddiyata dayalı yararlılığa verilen isimdir. 

Pexels
Çıkar İlişkisi İçerisinde Olduğumuzu Nasıl Anlarız? 
 
   Çıkar ilişkisi içerisinde olup olmadığımızı anlamak başlarda biraz zorlayıcı olabilir çünkü karşımızdaki kişinin bizimle çıkarları doğrultusunda birlikte olduğunu kabul etmek oldukça zor ve yıpratıcı bir süreçtir. Eğer karşınızdaki kişinin, size olan sevgisinden ziyade beklentileri olduğu için sizinle birlikte olduğunu düşünüyorsanız bu çıkar ilişkisi içerisinde olduğunuzun kanıtı olabilir. Maddi ve manevi anlamda sömürüldüğünüzü hissetmek, çıkar ilişkisi içerisinde olduğunuzun en kesin kanıtıdır.

Pexels
Çıkar İlişkisi İçerisindeysek Ne Yapabiliriz? 
 
   Öncelikle ilişkinizin çıkarlar doğrultusunda ilerleyip ilerlemediğini kesinleştirmek çözüm yolu bulabilmeniz için daha iyi olacaktır. Kullanıldığınızı düşündüğünüz konularda geri çekildiğinizde karşınızdaki kişi büyük tepkiler veriyorsa, ilişkinizi yeniden gözden geçirmeniz sağlam adımlar atabilmenizi kolaylaştıracaktır. Çıkar ilişkisi içerisinde olduğunuzu hissettiğiniz bir ilişkide kalmak, oldukça yıpratıcıdır.  

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?