Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
New York Times
GLOBAL NEWS

Bill Gates, İnek Gazının Yok Edilmesi İçin 12 Milyon Dolar Bağışladı

25 Oca 2023

Küresel iklim değişikliğine karşı duyarlılığı ile öne çıkan Bill Gates, ilgi çekici çevreci yatırımı ile yeniden gündeme geldi. Gates, ineklerin metan gazı çıkarmasını engellemek için yem üretmeye çalışan Avustralyalı bir girişime 12 milyon dolar fon sağladı. Hayvanların değil hayvancılığın küresel iklim krizinde asıl tehdit olduğuna vurgu yapan çalışma kapsamında, hayvanların beslenme şekilleri değiştirilecek.

2 Bardak
Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ineklerin çıkardığı metan gazına karşı aksiyon alan Avustralya menşeili Rumin8’e 12 milyon dolar fon sağladı.

Amazon kurucusu Jeff Bezos, Alibaba Group Holding’den Jack Ma ve Michael Bloomberg'ün de yatırımcıları arasında yer aldığı Rumin8, besi hayvanı gıda takviyeleri ile ilgili araştırmalar yapıyor.

Hayvancılık emisyonlarını azaltmayı hedefleyen şirket, çiftlik hayvanlarını besleyecek şekilde verimli ve düşük maliyetle üretilebilen anti-metanojenik özellikleri inceliyor ve kırmızı deniz yosununda bulunan, sentetik olarak çoğaltılmış bromoformdan yapılmış ek gıda üzerinde çalışıyor.

HEDEF HAYVANLARIN GEĞİRİRKEN SALGILADIĞI METAN EMİSYONUNU AZALTMAK


Rumin8, hayvanların yemlerinde değişiklik yaparak geğirirken çıkardıkları metan emisyonlarının azaltılabilmesini amaçlıyor. Bill Gates'in 'dünyanın en büyük sorunlarından' olarak nitelediği inek metan gazlarının, karbondioksitten sonra küresel ısınmaya en büyük katkı sağlayan metan emisyonlarının neredeyse üçte birini oluşturduğu biliniyor.

Dolayısıyla inekler, iklim değişikliğinin seyrini olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü inekler her geğirdiğinde ve gaz çıkardığında, karbondioksit molekülünden yaklaşık 25 kat daha zararlı metan molekülleri atmosfere salınıyor.

Hayvancılık, küresel insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının yüzde 12'sini oluşturuyor. Ancak karbondioksitten sonra en çok salınan ikinci sera gazı olan metan gazına karşı önlem alınması halinde, değişimin olumlu yansımaları çok hızlı seyredebilir. Çünkü metan gazı atmosferde sadece 12 yıl kalıyor.

Dolayısıyla metan gazını azaltmaya yönelik çalışmalar, önümüzdeki on yıllarda küresel ısınmanın boyutunu ciddi oranda ve olumlu manada etkileyebilir.

iStock
Oksijen kaynaklı verilere göre, tarım ve hayvancılık, insan faaliyetleriyle ilgili metan gazı toplamının yaklaşık yüzde 40'ını üretiyor, geri kalan metan da fosil yakıt endüstrisi
tarafından üretiliyor. Bu metanın çoğu, ineklerdeki sindirim sürecinde açığa çıkıyor. İneklerin ürettiği metanın büyük bölümü ağızlarından veya burun deliklerinden geliyor.

"SUÇ İNEKLERDE DEĞİL"

İşin aslına bakılacak olursa ineklerin doğal üreme ile oluşturacakları nüfus, küresel ısınma üzerine herhangi bir etki yaratamaz. Küresel ısınmayı asıl tehdit eden hayvanlar değil, hayvancılık. Zira, çiftlik hayvanı statüsünde olması nedeni ile dünyada daima 2 milyara yakın inek bulunuyor. Zararlı boyuta ulaşan metan gazını engellemenin tek yolu ise hayvansal ürün tüketimini terk etmek. 

Bu ihtimalin oldukça zor gerçekleşecek ve uzun soluklu bir adaptasyon gerektirecek olması nedeni ile alternatif yöntemler aranıyor. Bu yöntemlerden en önemlisi, hayvanların beslenme alışkanlıkları ile oynamak.

2021 yılında ABD'de yayımlanan bir çalışmaya göre, inek yemine kırmızı deniz yosunu eklemek emisyonları azaltmakta oldukça etkili.

Öyle ki California Davis Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, sonuçların tekrarlanabilmesi durumunda, kırmızı deniz yosununun büyük miktarlarda, tercihen tarım alanlarının yakınında yetiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Tüketicilerin ve masrafları artacak çiftçilerin bu yeniliğe tepkisi ise merak konusu.

BM RAPORU: TEKNOLOJİK ÖNLEMLERİN POTANSİYELİ SINIRLI

Mayıs ayında Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından hazırlanan bir rapor, teknolojik önlemlerin tarım sektöründen kaynaklanan metan emisyonlarını düşürme konusunda "sınırlı bir potansiyele" sahip olduğunu söylüyor.

Raporda, "Davranış değişikliği, gıda israfını ve kaybını azaltmak, hayvancılık yönetimini iyileştirmek ve sağlıklı diyetlerin (vejetaryen veya daha düşük et ve süt içeriğine sahip) benimsenmesi, önümüzdeki birkaç on yılda metan emisyonlarını yılda 65-80 milyon ton azaltabilir." ifadeleri yer alıyor.

KAYNAK: Oksijen
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?