Vogue Arabia
STİL

Bilim Kurgumsu Bir Akım: Fütüristik Moda

19 Oca 2023

Bir gün düşük bel jean moda olurken öbür gün yüksek bel pantolonların revaşta olduğunu görüyoruz. Anlayacağınız, moda dünyasında her şey çok hızlı değişiyor fakat bazı moda akımları her sene yerini koruyor. Bu akımlardan birisi de fütüristik moda!

Mint Lounge
Fütüristik modanın derinliklerine inmeden önce fütüristik sözcüğünü tanıtmamızda fayda var. Fütüristik sözcüğü fütürizmi benimseyen bireyler için kullanılıyor. Fütürizm ise kısaca gelecekçilik olarak tanımlanıyor. Büyük bir İtalyan fenomeni olan fütürizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış önemli bir akım. Resim başta olmak üzere heykel, grafik tasarım, seramik, gastronomi, müzik, tiyatro, film, mimarlık ve tabii ki moda alanlarında kendisini gösteren bu akım oldukça garip! Geçmiş dönemlerin estetik algısını reddeden ve modernliğin dünyayı geliştireceğini savunan fütürizm, temelde ülkelerin geçmiş geleneklerinden ve değerlerinden kopmasını istiyor. 

PhotoBook Magazine
Gelecekçiliğin geçmiş ve gelecek zaman arasına çizdiği büyük ayrım, moda dünyasında da kendisini fazlasıyla gösteriyor. Fütüristik modayı yani gelecekçi modayı hareket, zarafet ve rahatlık barındıran kumaşlar, renkler ve kesimler olarak tanımlayabiliriz. Sanki bir uzay gemisindeymiş gibi hissetmemize yol açan fütürizm, 1914 yılında İtalyan ressam Giacomo Balla tarafından modaya entegre edildi. Fütürizmin modada da var olması gerektiğini savunan Balla, çeşitli kurallar yazarak moda dünyasını yeniden şekillendirmeye çalıştı. Balla’ya göre, simetrik kesimlerin ve nötr renklerin moda dünyasında yer almaması gerekiyordu. Bu gereksinim ile yola çıkan yetenekli ressam, ‘yeni nesil kıyafet’ kavramını tanımladı ve bizleri fütüristik moda ile tanıştırdı.

It's Nice That
Giacomo Balla, yeni nesil kıyafetlerin alışılagelmiş giysilerden farklı olması ve bu kıyafetlerin agresif bir tavır sergilemesi gerektiğini belirtti. Balla’nın moda dünyasını değiştiren kuralları, fütüristik moda akımı çerçevesinde benimsendi ve hala benimsenmeye devam ediyor. Fütüristik moda, asimetriyi, katmanlı tasarımları, koyu renkleri, büyük desenleri ve çizgileri barındırıyor. Örneğin, görseldeki modelin kombininde alışılagelmiş olmayan bir pantolon tasarımına ve çizgi deseninin hakimiyetine rastlıyoruz. İşte, bu örnek tasarım tek başına fütüristik modanın ne olduğunu bizlere somut bir şekilde açıklıyor!
 

Ernesto Michahelles'in tulumu
Dinamizmle, hareketle ve aksiyonla fütüristik modayı açıklayan Giacomo Balla, insanların rahatlığını düşünerek cildin nefes almasını ve hareket etmeyi kolaylaştıran hafif dokulu kumaşları bu moda akımına dahil etti. Balla’nın fütüristik modadaki çabalarına ünlü tasarımcı Ernesto Michahelles tarafından 1920 yılında destek geldi. Michahelles, ‘tuta’ olarak bilinen unisex bir tulum tasarladı bu moda akımının sınırları içinde. İnsanların fazlasıyla dikkatini çeken bu tulum, fütüristik modanın ilk tasarımı olarak tanımlandı. Hatta, bu tulumla birlikte modern spor giysilerinin de temeli atılmış oldu.

Sourcing Journal
Vogue’nün eski şef editörü olan Diana Vreeland, 1960 yılında fütüristik modayı ‘gençliğin depremi’ olarak tanımlandı. Ayrıca, Vreeland, vinil elbisenin, mini eteğin ve neon renkler barındıran parçaların geçmişe yönelik bir isyan olduğunu da belirtti. Vreeland’a ek olarak, moda dünyasında sürekli isimlerinden söz edilen Pierre Cardin ve Andre Courreges de fütüristik modaya karşı olan ilgilerini belli etmek adına uzay koleksiyonlarını moda severler ile buluşturdu. Bu koleksiyonlarda geometrik şekillerle birlikte minimal çizgiler bulunuyordu. 

Women's Fashion
Önemli tasarımcıların katkıları sonucunda günümüze kadar gelen fütüristik moda, metal, plastik ve sentetik kumaş gibi materyalleri metalik renkler, beyaz ve daha koyu renkler ile birleştirerek de farklı parçaları bizlerin önüne sürüyor. Geçmiş dönemlerden beri gelişmeye devam eden bu akım, tahmin edersiniz ki teknolojinin gelişmesiyle de şekilleniyor. Örneğin, teknolojiyi iyi kullanan tasarımcılar fütüristik moda çerçevesinde geliştirdikleri kıyafetlere 3D katman efektleri katabiliyor. 

Diane von Furstenberg Google Glass'ı takarken
Doğal kaynakların korunmasını ve enerji tasarrufunu önemseyen fütüristik moda, geri dönüşümlü malzemelerden yararlanılarak üretilen gelecekçi parçaları gün yüzüne çıkartmayı hedefliyor. Son olarak, bu moda akımının ünlü örneklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Belçikalı moda tasarımcısı Diane von Furstenberg’in 2012 yılında kaftan kıyafetlerini sergilediği defilesinde modellerin taktığı Google Glass gözlükler bu akımın önemli örneklerinden biri. Ayrıca, İngiliz moda tasarımcısı Gareth Pugh’un bizlerle tanıştırdığı kafes elbiseler de fütüristik modayı yansıtıyor. Anlayacağınız, bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi gözüken pek çok parça aslında fütüristik modanın köklerinden doğup gelmiş! 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?