Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Biden’dan Tüm Dünyaya Gıda İhracatı ve Reform Çağrısı
GLOBAL NEWS

Biden’dan Tüm Dünyaya Gıda İhracatı ve Reform Çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, New York merkezli gerçekleşen Birleşmiş Milletler, 77. Genel Kurul Toplantısı’nda katılarak hitap konuşması yaptı. Tüm ülkelere gıda ihracatı çağrısı yapan Joe Biden, aynı zamanda Vladimir Putin'in yaptığı kısmi seferberlik çağrısıyla ilgili eleştirilerini dile getirirken, reform çağrısını da gerçekleştirdi.

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın konuşmalarının ilk hedefi Rusya oldu. Biden, son aylarda dünya gündemini işgal eden Rusya ve Ukrayna savaşına değindiği sözlerinde, “BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi Rusya, komşusunu işgal ederek egemen bir devleti haritadan silmek istedi.” sözlerini sarf etti. Rusya’ya eleştiri okları savuşturan Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün nükleer seçenek konusu ile ilgili yaptığı açıklamaları odak merkezine alarak, “Putin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme rejimi kapsamındaki sorumluluklarını pervasızca göz ardı ederek aleni olarak Avrupa'ya karşı nükleer silah tehdidinde bulundu.”ifadelerini kullandı. 
 
Sözlerine tüm dünyaya yaptığı gıda ihracatı çağrısıyla devam eden Joe Biden kurulda yaptığı konuşmada konuya ilişkin şu radikal açıklamalarda bulundu. 
 
“Tüm ülkelere çağrı yapıyoruz, lütfen gıda ihracatını yasaklamayın, istifçilik yapmayın.”
 
Gıda ihracatına yönelik açıklamalarının ardından BM Güvenlik Konseyindeki reform gerekliliklerini de işaret eden Amerika Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden“Bu kurumun (BMGK) daha kapsayıcı bir hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ki böylece günümüz dünyasının ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilelim. ABD dahil BMGK üyelerini, BM Sözleşmesi'nin gerekliliklerini yerine getirmeye ve Konseyin güvenilirliği ve verimliliği açısından olağanüstü durumlar dışında veto hakkını kullanmamaya davet ediyorum. ABD, Konseye hem daimi hem de geçici üye sayılarının artırılmasını destekliyor. Afrika, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri için daimi üyelik fikrini uzun zamandır destekliyoruz.” açıklamalarına yer verdi. 
 
 
 Birleşmiş Milletler, 77. Genel Kurul Toplantısı’nda başka bir konuya daha dikkat çeken Biden, reform ve gıda ihracatı çağrılarının yanı sıra Vladimir Putin'in yaptığı kısmi seferberlik çağrısına ilişkin eleştirilerde de bulundu. Bu çağrının Birleşmiş Milletler anlaşmasına yansıtılan “ciddi bir ihlal” olduğunu dile getiren Biden, “Okullar, hastaneler, demir yolları bombalanıyor. Bu savaş, Ukrayna'nın bir devlet olarak var olma hakkını yok etmeye yöneliktir. Gayet açık ve net. Ukraynalıların nerede olurlarsa olsunlar, neye inanırlarsa inansınlar var olma hakkı vardır.” sözlerini sarf etti. 
 
Rusya ve Ukrayna Savaşı, global gıda krizi ve reform konularına ilişkin yaptığı açıklamalarla oldukça iddialı politik söylemlerde bulunan Biden, hitap ettiği Birleşmiş Milletler, 77. Genel Kurul Toplantısı’nda, dünya çapında yaşanan iklim krizi ve ekonomik buhranları da konuşmasına dahil etti. 
 
Kaynakça:

 
 
 
 

Yukarı Kaydır