Pexels
WELLNESS

Beyninizi ve Hafızanızı Güçlendirecek En İyi Yiyecekler

07 Oca 2022

Kalp, mide, bağırsak ve başka diğer organlara iyi gelecek yiyecekler ve içecekler üzerine çok fazla konuşulur ama nedense beyne iyi gelecek şeyler hakkında çok konuşulmaz. Oysa beyin vücudumuzun kontrol merkezi olarak, kalbimizin atmasını, ciğerlerimizin nefes almasını, yani vücudumuzdaki hareketi sağlar. Ayrıca en önemlisi bizi biz yapan düşünme ve hissetme gibi edimleri gerçekleştirmemizi sağlar. Bu yüzden beynimizi ve onun dolayımıyla hafızamızı güçlendirmek için daha fazla dikkat etmemiz gerekir. İşte bunun için size yardımcı olacak bazı yiyecekler!

Pexels

Yağlı balık


Söz konusu beyin olduğunda akla gelen ilk yiyeceklerden biri genelde balık oluyor. Bu gayet doğal çünkü beynimizin %60’ı yağlardan ve bu yağın yarısı da omega-3 yağ asitlerinden oluşuyor. Beynimiz, beyin ve sinir hücreleri oluşturmak için omega-3'leri kullanır ve bu yağlar öğrenme ve hafıza için kilit role sahiptir

Peki yoğun omega-3 yağ asitleri içeren balıklar hangileri? Somon, alabalık, albacore ton balığı, ringa balığı ve sardalya yağlı balıkların başında geliyor. 

Pexels
Yaban mersini

Yaban mersini de beyne iyi gelen yiyeceklerin başında geliyor. Koyu renkli meyveler antosiyanin olarak ifade edilen ve içerisinde anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olan bir çeşit bitki bileşiği taşır. Antioksidan hem beynin yaşlanmasına hem de nörodejeneratif hastalıklara (alzheimer, parkinson, prion vs.) karşı iyi gelmektedir çünkü oksidatif strese ya da iltihaplanmaya karşı etkilidir. Antioksidanın ayrıca beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.  

Pexels
Zerdeçal

Yaban mersini Türkiye’de pek yaygın tüketilen bir meyve olmasa da zerdeçal bu topraklarda çoğu mutfakta yer alan bir baharat. Her ne kadar çok bilinmese de körinin önemli bir parçası olan bu koyu sarı baharatın beyne birçok faydası var. Yapılan bir araştırmaya göre, zerdeçalda bulunan kurkumin adlı bileşenin kan-beyin bariyerini geçerek doğrudan beyne girebildiği ve bu sayede oradaki hücrelerin gelişimine katkı sunduğu görülmüştür.

Pexels

Brokoli


Brokoli öyle bir yiyecek ki seveni çok seviyor, sevmeyeni ise hiç sevmiyor. Eğer brokoliyi sevmeyen birisi iseniz hemen sevmeye başlamalısınız çünkü brokoli antioksidanlar da dahil olmak üzere güçlü bitki bileşikleri ile doludur. Ayrıca brokolide yüksek miktarda K vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin, yağda çözünebildiği için beyin hücrelerinde yoğun bir şekilde paketlenmiş bir yağ türü olan sfingolipidleri oluşturmak için gereklidir

Pexels
Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği de tıpkı listedeki diğer yiyecekler gibi beyni koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca kabak çekirdeği bir magnezyum, demir, çinko ve bakır kaynağıdır. Bu kaynakların her biri beyin sağlığı için oldukça önemlidir. 

Pexels

Bitter çikolata


Bitter çikolata ve kakao tozu, flavonoidler, kafein ve antioksidanlar dahil olmak üzere beyni güçlendiren birkaç bileşikle doludur. Flavonoidler, bir grup antioksidan bitki bileşiğidir. Çikolatadaki flavonoidler, beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölgelerinde toplanır. Araştırmacılar, bu bileşiklerin hafızayı güçlendirebileceğine ve ayrıca yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.
Sonuç olarak, listede yer alan yiyeceklerin hepsi beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bu listedeki meyve ve sebzelerin yanı sıra çay ve kahve gibi bazı yiyecekler de beyninizi güçlendirecek olan antioksidanlara sahiptir. Bunlara ek olarak, fındık ve yumurta gibi diğer yiyecekler de hafıza ve beyin gelişimini destekleyen besinler içerir. Tüm bu yiyecekleri günlük yeme alışkanlarınıza adapte ettiğiniz takdirde beyin sağlığınızı desteklemeye, hafızanızı ve ruh halinizi güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?