unsplash
DOĞAL YAŞAM

Besleyebileceğiniz 3 Akvaryum Canlısı

01 Ara 2022

Eğer evinizde köpek ya da kedi gibi evcil hayvanlara bakamayacağınızı düşünüyorsanız fakat yine de evinizde bir canlı olsun istiyorsanız hakkınızı akvaryum canlılarından yana kullanabilirsiniz! Bu yazımızda, sizler için bakımını yapabileceğiniz üç akvaryum canlısını kaleme aldık.

1.5 Bardak

maidenhead aquatics

Astronot Balığı


Oscar olarak da tanınan bu garip isimli balık, Güney Amerika’ya dayanan kökeniyle karşımıza çıkan bir su canlısı. Renkleri ile dikkat çekici olmayı başaran astronot balığı, keskin bir zekaya sahip olup bakımı kolay olan akvaryum canlıları arasında yer alıyor. Zekasından dolayı kısa süre içinde sahibini tanıyarak onunla bir bağ geliştirebilen bu canlı, akvaryum içinde akrobatik diye nitelendirebileceğimiz hareketler yaparak ilgileri üzerine toplayabiliyor ve sevilmekten de hoşlanıyor! Çok hızlı bir şekilde büyüyen bu balık türü, yetişkinlik dönemine geldiğinde 30 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Geniş ağızlı, büyük başlı ve büyük gözlü olan astronot balığı, etobur olmasına rağmen otla da beslenebiliyor. Sıçrama kabiliyeti bulunan bu canlı, bu özelliğinden dolayı kapağı olmayan akvaryumlarda yaşayamıyor. Ayrıca, saldırgan bir yapısı bulunan bu canlının başka akvaryum canlılarıyla aynı akvaryumu paylaşabileceğini de söyleyemeyiz. Bu nedenle, bir astronot balığına yuva olmadan önce onun yanına başka türde canlılar almak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Eğer karma bir akvaryum ortamı yaratmak istiyorsanız astronot balığı sizin için çok uygun olmayabilir. Son olarak, astronot balıklarının yaklaşık 10 sene kadar yaşadığını belirterek diğer canlımıza geçmek istiyoruz.

fishkeeping world

Amano Karidesi


Akvaryumuna değişik bir canlı türü katarak evindeki havayı farklılaştırmak isteyen insanlara önerimiz amano karidesi! Fotoğrafta görmüş olduğunuz canlı, çim karidesi ve kardinal karides olarak da biliniyor. Dış görünüşünden dolayı dikkatleri üzerine toplayan bu canlı, dans edermişçesine yüzüyor ve bu nedenle insanları akvaryum karşısından kalkamayan seyircilere dönüştürebiliyor! Japonya’da fazlasıyla görülen amano karidesi, normalde benekli ve gri renkli bir vücuda sahip ama bu canlı öldüğü zaman vücut rengi turuncuya dönüyor. Hem et hem de bitki ile beslenebilen bu canlı, akvaryumdaki yosunları yiyebiliyor; bu yüzden, akvaryumun süslemesine dikkat etmek gerekiyor. Etçil canlı türlerinin bulunduğu bir akvaryum içinde bu canlı türlerine yem olabilen amano karidesi, en fazla 3 yıl yaşıyor. Eğer amano karidesini evinize davet etmek istiyorsanız bu canlının gruplar halinde yaşadığını fark ederek akvaryuma sadece bu canlıyı ve akrabalarını yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde, saldırılara fazlasıyla açık olan bu ürkek canlı diğer su canlılarının avı olabilir. 

earth.com

Mandalina Balığı


Mandarin balığı olarak da bilinen mandalina balığı, tuzlu suda yaşayan bir su canlısı. Büyük Okyanus’ta ve Japonya’nın Ryukyu isimli takımadalarında çokça bulunan bu canlı, konfor alanından çıkmaktan pek hoşlanmıyor. Bu nedenle, mandalina balıkları yaşadıkları bölgeden uzaklaşmaktan korkuyorlar ve çok cesur davranamıyorlar. Tuzlu su bulunan akvaryumlarda yaşayabilen bu canlı türünün boyu en fazla 10 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Parlak renkleri ile fazlasıyla ilgi gören bu canlı, normalde 15 yıla kadar yaşayabilse de akvaryumun içinde en fazla 4 yıl yaşayabiliyor. Her yemi yemeyen bu canlı, çiftler ya da sürüler halinde yaşamayı tercih ettiği için sahibine zorluk çıkartabiliyor. Bir başka deyişle, ürkekliğinden ve yavaş hareket etmesinden dolayı her su canlısına ayak uyduramayan mandalina balığı akvaryum içinde barışçıl bir ortama ihtiyaç duyuyor ve kendi cinsinden canlıları görmek istiyor. 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üç su canlısına ek olarak, discus balığının, kiraz barb balığının ve neon tetra balığının da akvaryumda bakmak için tercih edilen popüler canlılar olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Eğer bu canlılara evinizde yer vermek istiyorsanız onların hangi canlı türleri ile birlikte yaşayabileceğini iyice araştırmalısınız. Aksi halde, akvaryumunuza aldığınız canlılar birbirinin avı olabilir ve bu durum sizi üzebilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?