pexels
WELLNESS

Beslenmenize Vücut Şekliniz Karar Versin

24 Tem 2023

Kilo problemi olan ya da olmayan herkesin vücudunda şikayetçi olduğu bir bölge vardır. Kimisi göbeğinden nefret eder, kimisi bacaklarını inceltmeye çalışır; kimisi basenlerinden kurtulmak ister, kimisi de kollarının kalınlığından şikayet eder… En zayıf kişi de bile böyle problemler olmasının temel sebebi genetik olarak vücut şekillerimiz. Peki bu vücut şekillerine göre belirli bir beslenme düzeni ne kadar işimize yarar, gelin birlikte inceleyelim.

Genetiğimizin vücut tipimize o kadar büyük etkisi var ki… Bunu en iyi anladığımız nokta; aynı kiloya sahip olan ama yan yana bambaşka görünen bireyler. Aynı kiloya sahip olup bu kadar farklı görünmelerinin sebebi elbette kişilerin vücut tipi. Çünkü vücut tipimiz bize yağ kaybımızın ne kadar hızlı olacağından tutun, kas kazanmanın kolay olup olmadığını bile söylüyor. Bazı insanlar spor salonunda uzun saatler ter dökse bile istediği forma kavuşamazken; bazı insanların bir ay içerisinde parçalı görünüm kazanabilmesinin sebebi de bu aslında…

Vücut tipi deyince aklınıza elma tipi, armut tipi gibi halk arasında sıkça duyduğumuz vücut tipleri gelmiş olabilir. Ancak bizim anlatacağımız konu daha da farklı. Bahsettiğimiz vücut tipleri literatürde 3 ana gruba ayrılıyor; endomorf, mezomorf ve ektomorf. Bu vücut tiplerini değiştirmek mümkün değil; ancak doğru beslenme ve egzersizler sayesinde vücut tipinizin en iyi versiyonu olabilirsiniz!

pexels
Endomorf Vücut Tipi

Sanırım en çok şikayetçi olunan ve özellikle Türklerde en çok görülen vücut tipi olduğunu söyleyebiliriz. Endomorf vücut tipine sahip bireyler daha yuvarlak hatlara sahip ve maalesef daha çok yağlanmaya meyillidir. Bu kişilerin ağzından genelde “su içsem yarıyor” kelimesini rahatlıkla duyabilirsiniz. Çünkü metabolizma hızları düşüktür. Bu sebeple bu kişiler yağ yakma ve metabolizma hızını yükseltmeye odaklanmalıdır. Yağlı, fazla karbonhidratlı yiyecekler yerine; bol sebze ve meyveden oluşan, yağsız proteinlerle desteklenen bir yeme programı izlemelidirler. Özellikle akşam saatlerinde çok ağır yemekler onlara göre değildir. Spor olarak ise mümkünse kardio gibi nabzı hızlandıran egzersizlere odaklanmalarını tavsiye ediyoruz.

pexels
Mezomorf Vücut Tipi

En şanslı vücut tipi! Bu bireyler genetik olarak düzenli spor yapmış gibi görünecek kadar atletik bir vücuda sahiptir. Spor konusunda çok şanslılardır, rahatça kas kütlesi kazanabilirler. Görüntülerinin oldukça fit olmasının yanında, spor performansları da hayli iyidir. Aslında mezomorf vücut tipi zaten doğuştan fit oldukları için yapmaları gereken şey kas kütlesini korumak üzerine bir hayat tarzıdır. Bu nedenle karbonhidrat alımından korkmadan, sağlıklı yağlar ve proteinler içeren güzel bir öğün onlar için en uygunudur. Porsiyon kısıtlamasına gerek duymayan kişiler olsa da; yine de tükettikleri besinlerin daha doğal olmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu kişiler kas kütlesi açısından ne kadar şanslı olsa da aktif kalmayı tercih etmelidirler.

pexels
Ektomorf Vücut Tipi

Ektomorf vücut tipi de çoğu insanın sahip olmak istediği vücut tipidir. Metabolizmaları hızlıdır, kolay kolay kilo almazlar. Ancak bu vücut tipine sahip insanların kas inşa etmesi inanılmaz zordur. Her yeri incedir, ama omuzları ve kalçaları dardır. Bu sebeple bazıları her ne kadar düşük kiloya sahip olsa da; kas kütlesinin az olmasından kaynaklı daha yumuşak ve sarkık vücuda sahiptir. Buna da zaten "skinny fat" denildiğini biliyoruz. Ektomorf vücut tipine sahip olan bireylerin yapması gereken şey ağırlık çalışmak ve kaslarını doyuracak bir beslenme şekline sahip olmaktır. Bu nedenle mümkünse yüksek protein, yanında sağlıklı yağlar olan bir tabak olmalıdır. Karbonhidratı da bol tüketebilirler, ancak tam tahılları tercih etmeleri ve mümkünse bu karbonhidrat tüketimini spor sonrasına denk getirmelilerdir. Ektomorf vücut tipine sahip bireyler kilo almamasına güvense de ileri yaşlarda yağlanma riskine karşı temiz beslenmeyi unutmamaıdırlar.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?