Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
cnn
SCOPE

Beş Bin Kilometre Kateden Bir Oyuncak Gemi Hikâyesi

05 Ara 2022

Hangimiz çocukken çılgın maceralara atılmanın hayalini kurmadık ki? Dinlediğimiz masallar, izlediğimiz çizgi filmler ve okuduğumuz kitaplar bizi her seferinde henüz bizzat keşfedemediğimiz ama bunu yapmak için can attığımız dünyalara götürdüler. Hep çılgın bir serüvenin baş kahramanı olmak istedik çocukken; kimimiz bunu başaracak kadar cesur olduk kimimizse “büyüdük”. İşte o cesurlardan iki tanesinin hikâyesiyle sizlerleyiz bugün…

Hikâyemizin kahramanları sekiz ve on bir yaşlarındaki iki erkek kardeş. Aberdeenshire, İskoçya’da yaşayan Ollie (Oliver) ve Harry Ferguson isimli bu iki küçük kardeş, kendi çılgın maceralarını yaşamaya karar vererek gemi kaptanlığına soyunuyorlar. Kaptanı oldukları gemi ise “Adventure” yani Türkçe karşılığı “Macera” ismini verdikleri bir oyuncak gemi!

Küçük kaptanlar, izledikleri çizgi filmlerden etkilenip “Acaba biz de kendi gemimizle hayallerin ötesinde bir yolculuk yapabilir miyiz?” diye düşünerek oyuncak gemilerinin içine bir takip cihazı yerleştiriyorlar. Burada amaç, geminin ne kadar yol alıp alamayacağını görebilmek. Daha sonra geminin içine olur da bu gemi birilerinin eline geçerse kendilerine ulaşabilsinler diye iletişim bilgilerini ekliyorlar. Bu hummalı çalışmanın ardından test sürüşüne çıkıp birkaç kez geminin durumunu kontrol ettikten sonra artık yola çıkmanın vakti geliyor…

cnn
Ollie ve Harry, gemilerini Aberdeenshire’ın küçük bir kasabası olan Peterhead’in sahilinden Kuzey Denizi’nin derinliklerine doğru bırakıyorlar. Küçük gemi dalgalara karşı amansız bir mücadeleye girişerek Danimarka kıyılarına vuruyor önce. Burada gemiyi bulan Danimarkalı bir çift, çocukların geminin içine bıraktıkları notu bulup okuduktan sonra onların oyununa katılarak oyuncak gemiyi yeniden denize bırakıyorlar ve “Adventure” bu kez yeni bir maceranın kollarına atılıyor.

Akıntıyla birlikte İsveç kıyılarına kadar ulaşan gemiyi bu kez yaşlı bir kadın buluyor ve geminin yıprandığını fark edip küçük kaptanlar için gemiyi yeniden onarıyor. Yelken kırılmış bir halde, gövdesinde ise epey bir yol katettiği için bazı parçalar eksik. Kadın, gemiyi tamir edip o eski sağlam hâline getirdikten sonra tıpkı notta yazıldığı gibi denize bırakıyor yeniden. Ve “Adventure” denizlerdeki macerasına kaldığı yerden devam ediyor.

track our adventure
Bu küçük geminin, boyunu katbekat aşan macerasında bu kez “büyük” bir dostuyla, gerçek bir gemi ve onun mürettebatıyla kesişiyor yolu. Aradan geçen haftalar boyunca gemi yeniden yıpranmış durumda ve bu kez mürettebat tarafından kolay kolay yıpranmayacak şekilde tamir ediliyor Adventure. Ollie ve Harry’nin oyuncak gemisi, karşılaştığı insanlar bakımından epey şanslı gibi, ne dersiniz?

Gemi tamir edildikten sonra yeniden okyanusla buluşuyor ve bu kez kendisinden birkaç ay boyunca bir haber alınamıyor. Ta ki beş ay sonra, denize bırakıldığı noktadan yaklaşık dört bin kilometre ötede, Barbados sahillerinde sinyal alınana kadar…

cnn
Tabii, bu sinyalin ardından gemiye yerleştirilen takip cihazının şarjı bittiği için Adventure’dan o tarihten itibaren haber alınamıyor. Yani gemi hâlâ Barbados’ta, muhtemelen onu yeniden bulacak kişiyi bekliyor. Ya da belki çoktan bulundu ve yeniden denizde macera kovalamaya başladı, kim bilir? Adventure her halükârda küçücük boyuyla beş bin kilometrenin üzerinde mesafe katederek isminin hakkını verdi zaten. Ollie ve Harry ise başarılı birer kaptan ve gerçek bir maceraperest olduklarını Adventure’ı suya ilk bıraktıkları an kanıtlamışlardı.

Bu fikir akıllarına nerden geldi derseniz, onu da aslında bu iki sevimli çocuğu yetiştiren sevgili anne babalarına borçluyuz. Kendileri çocuklarını on sekiz yaşına basmadan evvel tam beş yüz tane çılgın macera yaşamaya teşvik ediyorlar, bu gemi fikri de işte buradan çıkıyor. Şimdilerde Ollie ve Harry bu maceraların büyük bir kısmını tamamlamış olsa gerek. Sayelerinde yüzümüze keyifli bir gülümseme oturdu, iyi ki varsınız çocuklar!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?