Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
SEYAHAT

Berlin Gezi Rehberi

24 Mar 2023

Avrupa’nın en önemli merkezlerinden birisi “Berlin.” Almanya’nın başkenti olan Berlin, kültürel yapısı, doğası ve tarihi ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. İçinde farklı kültürleri buluşturan Berlin, özellikle II. Dünya Savaşı'ndan oldukça fazla izler barındırıyor. Kültürel yapısı, kurallı hayatı, sosisli sandviçi ve barları ile Berlin’de nereler görülmeli bu yazımızda sizler için derliyoruz.

pexels
Ulaşım:

İstanbul'dan yaklaşık 2 saat 50 dakikalık bir uçuş sonrası direkt olarak Berlin’e ulaşabilirsiniz. Berlin’de konaklamanızı Mitte bölgesinde yapmanızı tavsiye ederiz. Bölgede görebileceğiniz müzeler, turistik ve tarihi yerler yoğun olarak bu bölgede bulunuyor. Havalimanı ile Mitte arası yaklaşık 30- 40 dakika sürmekte. Buraya ulaşmak için dilerseniz özel transfer, dilerseniz havalimanı önünden kalkan otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Brandenburger Tor
Brandenburger Tor (Brandenburger Kapısı)

Brandenburger kapısı Berlin’in en önemli noktalarından birisidir. 17.yy'da şehrin giriş kapısı olarak inşa edilmiş ve yapının inşaatında Yunan mimarisinden esinlenilmiştir. Brandenburger kapısı, aynı zamanda şehrin ve yeniden doğuşun da simgesi haline gelmiştir. Hem II. Dünya Savaşında zarar görmeden ayakta kalmış hem de soğuk savaş döneminde şehri ikiye bölen Berlin Duvarı’nın doğusunda kalmış ve duvarın yıkılması sonucu tüm kent için oldukça önemli bir hal almıştır.

Unknown
Reichstag (Parlamento Binası)

Parlamento binasına, Brandenburger kapısını geçip kısa bir yeşillik alandan geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Reichstag’ı, Brandenburger’dan ayıran bir özellik Berlin Duvarı'nın batısında kalıyor olması. 19. yüzyılda inşa edilen, Rönesans döneminin klasik ve görkemli detaylarını barındıran bu yapı Norman Foster ve Paul Wallot isimli iki mimara ait. Hitler döneminde parlamentoya el koysa da çok büyük olduğu için hiç kullanmamış. Parlamentonun içi ziyarete açık ancak gitmeden önce rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Holocaust Memorial
Holocaust Memorial (Soykırım Anıtı)

II. Dünya Savaşı'ndan tam 60 yıl sonra, 2006’ da açılan bu anıt, Memorial to Murdered Jews of Europe, yani “Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı”. olarak yapılmıştır. Nazilerin katlettiği Yahudilerin anısına tasarlanan bu anıt, tasarlanırken aynı zamanda anıtın içlerini gezerken insanların kendilerini sorgulamaları için tasarlanmış. Anıt, tipi, düzeniyle oldukça iç karartıcı ve gerçekten hüzün verici. Savaşın soğukluğunu, insanların feryadını hissedebiliyorsunuz. İnsanlık için bir kara leke olan bu soykırımda ölenleri buraya uğrayarak anabilirsiniz.

Bu arada şunu belirtmek isterim ki, Brandenburger Tor, Reichstag, Holocaust Memorial ve Checkpoint Charlie için bir yürüyüş rotası mevcut. Dilerseniz birkaç gün önceden rehber eşliğinde buraları gezebilir ve daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Zaten bir sonraki durağımızda Checkpoint Charlie.

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie (Checkpoint C - Kontrol Noktası), Berlin Duvarı ile ayrılmış olan şehrin, batı tarafında ABD askerlerinin, doğu tarafında ise Sovyet askerlerinin nöbet tuttuğu ve Soğuk Savaş döneminden kalma en önemli noktalardan biri. Şu an insanlar rahatça girip çıksa da zamanı düşünüldüğünde halk için olukça baskıcı ve rahatsız edici. Nitekim o zamanlar bu kapıdan. Batı ve Doğu Almanya yöneticileri, büyükelçiler, müttefik askerler ve yabancılar geçebilmekteydi. Bölgede hala o dönemden kalma sinyal sistemleri, bariyerler, bazı eşya, tabela ve kalıntılar da sergilenmekte. Maalesef burası da halkın çektiği sıkıntıları acı yüzüyle bizlere gösteriyor.

East Side Galeri
East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)

Soğuk Savaş sonrası yıkılan Berlin Duvarının büyük bir kısmı burada bulunuyor. Dünyadan sanatçıların özgürlüğü yansıttığı tam 101 resim ile burası dünyanın en büyük barış anıtı ve açık hava galerisidir. East Side Gallery; Berlin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olmakla birlikte her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor.

EFT
Gezilecek Müzeler:

Berlin denince akla gelecek ilk şeylerden biri elbette müzeleri. Sadece müzelerden oluşan Müzeler Adası olarak bilinen muhteşem bir yer mevcut. Ancak çok fazla müze olduğu için biz ilgimizi çeken yerlere gitmek istedik.

Yahudi Müzesi
Neues Museum (Yeni Müze)
Bode-Museum
Altes Museum (Eski Müze)
Pergamon Museum (Bergama Müzesi)
Alman Tarihi Müzesi
Doğa Tarihi Müzesi
Eski Müze
DDR Müzesi


Bergama Müzesi
Pergamon Museum (Bergama Müzesi)

Bizim ilk tercihimiz elbette Bergama Müzesi oldu. Müzeler adasında yer alan bu müze için en çok turist ağırlayan müze desek yalan olmaz. Bu müze de ülkemize at birçok eseri görmeniz de mümkün. Müze üç önemli bölüme ayrılıyor: İslam Sanatı, Klasik Antik Çağ ve Antik Yakın Doğu Müzesi. Yolunuz Berlin’e düşerse bu müzeyi ziyaret etmeden dönmeyin.


Berliner Dom
Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Oldukça eski ve görkemli bir yapı olan bu katedral II. Dünya Savaşı’nda hasar görmüş olsa da onarılmıştır. Ancak maalesef ki eski hali ile karşılaştırıldığında ufak tefek farklılıklar hala mevcut. Katedralin mimarisi 15. yy a kadar dayanmakta. Buraya gittiğinizde bir hayli görkemli olan içini ve elbette 267 basamak yukarıda bulunan seyir terasını görmeden dönmek olmaz.


turna.com
Gezilecek Yerler:

Gendarmenmarkt
Berlin’in en gözde meydanlarından biri olan Gendarmenmarkt Meydanı; Opera Binası, Fransız ve Alman Katedrallerinin ortasında bulunuyor. Oldukça hareketli bir bölge olduğu söyleniyor fakat ne yazık ki bizim olduğumuz dönemde meydanda yapılan yer çalışması nedeniyle biz hareketli halini göremedik.

Berlin
Alexanderplatz

Alexanderplatz için Berlin’de yaşayan insanların buluşma noktası diyebiliriz. Berlin halkı buraya ‘Alex’ diyor. Meydanın tam karşısında bir avm ve yan tarafında işe meşhur TV kulesi bulunuyor. 


Kurfürstendamm

Dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu, oldukça hareketli bir cadde istiyorsanız adresiniz tam olarak Kurfürstendamm. Burası AVM'lerin, kafelerin, ünlü mağaza ve restoranların yer aldığı keyifli vakit geçirebileceğiniz bir cadde. Ayrıca bu cadde üstünde Kaiser - Wilhelm Anıt Kilisesini (Yıkık Kilise) görmeniz mümkün. 1895 yılında açılmış olan bu kilise II. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüş. Bir kısmı yeniden inşa edilmiş olsa da halk tarafından savaşı hatırlatan bir anıt olarak kalması kararlaştırılmış ve bu şekilde bırakılmıştır.

Mercedes Benz Arena
Alternatif Gezi Yerleri:

Mercedes Benz Arena
Sony Center
Tv Kulesi
Potsdamer Platz
Kreuzberg

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?