Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK Kadın Kafası

Beni Yalnız Bırak(ma)!

28 Tem 2023

Partneriniz size “Beni yalnız bırak!” diyor ama aslında onu yalnız bırakmanızı kesinlikle istemiyor. Hatta belki de onu yalnız bıraktığınız için size kızıyor. Kafanız hiç karışmasın. İddia ediyoruz, bu yazımızı okuduktan sonra artık size söylenen ile söylenmek istenen arasındaki farkı daha kolay bir şekilde ayırt edeceksiniz. Buyurun, partner okuma rehberine bir göz atın.

3 Bardak
İlişkilerdeki en büyük problemlerden biri, kadınların detaylarla erkeklerden daha çok ilgilenmesidir. Bir kadına bir şey söylediğinizde, “Aslında ne demek istedi?, “Söylerken nereye bakıyordu?”, “Ama dün böyle demişti…” gibi onlarca detay ile söylediğinizi eşleştirir, fazlalıkları atar, kelimeleri böler, çarpar ve aslında ne yapması gerektiğini bulur. Hatta bunu yaparken, onun o günkü modunu, sizin dünkü modunuzu ve ilişkinin olası gidişatını bile kare köküne alabilir. Kabul edelim, etrafı böylesine detaylı okumak pek de kolay değildir. 

Erkek partner ise, genellikle sadece ağzınızdan çıkanı duyar. Hatta bazıları bunu bile yapamaz ama konumuz bu değil ve ona kızmamanız için ağzınızdan çıkan şeyi uygulamak için, kendi çapında, çabalar.

Bunun sonucunda, yalnız kalmayı talep eden erkeğin son 10 yıllık hesap geliri analiz edilirken ve gerçekten yalnız kalıp kalmaması gerektiği kalabalık bir kız grubu tarafından eğrisi ve doğrusu ile tartışılırken en doğru ve uzun vadede en mantıklı karar verilir. Fakat yalnız kalmayı talep eden bir kadının partneri, sadece bir an onu yalnız bırakıp bırakmaması gerektiği konusunda kararsız kalır ve kadının o anki sinir durumuna bakar. Akabinde de kadını, genellikle, yalnız bırakır. Sonuç mu? Aslında yalnız kalmayı kesinlikle istemeyen o kadın, partneri dediğini yaptığı için daha da sinirlenir!

Peki ne yapmalı? Tansiyonların tırmandığı noktalarda alacağınız kararlar, hayati önem taşımaktadır. Ve bu kararları alırken alt metni iyice okumanız gerekmektedir. İşte size bir kadının gerçekten de yalnız kalmak isteyip istemediğini gösteren işaretler.

Pinterest
1- Yalnız kalmayı seven biri mi?

Yalnızlık kimileri için güvenli bir limandır. Bu kişiler kalabalık görüşmelerden sonra, kendi kabuğuna çekilmek için fırsat kollarlar. Tek başına kafede oturmayı, tek başına alışveriş yapmayı çok severler. Genelde yoga gibi bireysel alanlarda deşarj olup, yoğun enerjilerden etkilenirler. Zorlayıcı zamanlardan sonra da yalnız kalarak kafalarını ve duygu durumlarını dengelemek isterler.

Pinterest
Öte yandan bazıları için yalnızlık korkulacak bir alandır. Tek başına dışarıda yemek yemek utanılacak bir aktivitedir. Kalabalık arkadaş gruplarında rahatlıkla dertlerini anlatır, bir problem olduğu zaman Whatsapp grubunda saatlerce bu konuyu tartışabilirler.

Tek başlarına alışverişe çıkmayı hiç sevmez, kalabalık bir grup ile tatile gitmenin hayalini kurarlar. Bir dertleri olduğunda bununla ilgilenebilecek kişiyi bulup onu telefonda saatlerce kilitleyebilirler.

Böyle biri ile bir sıkıntı yaşadığınızda, bunu aynı zamanda koca kız grubunun bildiğini bilirsiniz. Bolca dedikodu yapar, başkalarının sıkıntılarını da hemen size anlatırlar.
Şimdi durun ve düşünün: Partneriniz bu gruplardan hangisine daha yatkın? Eğer ilk kümedeki, yalnız kalmayı seven insanlardansa ve yaşadığınız bir problemden sonra yalnız kalmayı talep ediyorsa inanın gerçekten de yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Öte yandan eğer ikinci kümeye aitse, yani tek başına kalmayı sevmeyenlerdense, “Yalnız kalmak istiyorum.” demesi inanın sadece sizi denemek için yaptığı bir blöftür. Aman dikkat; bizce siz asla o kızı yalnız bırakmayın!

Pinterest
2- Onu gerçekten de yalnız bırakmış olabilir misiniz?

Bazen destek istemek insanlara zor gelir. Yardım bayraklarını çekmek kimileri için gurur kırıcı bir şeydir. Ve böyle insanlar, ne kadar zorda kalırlarsa kalsınlar, sizden yardım isteyemezler. Bu onların kafalarına taktıkları önemli bir sıkıntı, akıllarından çıkaramadıkları maddi bir problem veya ailevi bir mesele olabilir.

Konu her ne olursa olsun, partneriniz son zamanlarda canını sıkan konu veya konuları size açmıyorsa siz bunun için ona alan yaratmamış olabilirsiniz.

Pinterest
Her an yardım isteyen veya derdini anlatan bir partneriniz yoksa, ona gerçekten de derdini açabileceği bir alan açmayarak, yalnız bırakmış olmanız pek olasıdır. Ve bu tarz kişiler, genellikle kendi sıkıntılarını beyinleri içinde kendi kendilerine halletmeye alıştıkları için, yardım istemek yerine yalnız kalmayı tercih ederler.

Eğer partneriniz son zamanlarda çok fazla yalnız zaman geçirmek için talepte bulunuyorsa, bilin ki istemeden de olsa, ihtiyacı olan zamanlarda onu yalnızlığa itmiş olabilirsiniz. Evet ara ara yalnız kalmak iyidir, fakat partneriniz, sürekli olarak yalnız bırakıyorsanız, o noktada ilişkinin dinamiklerini gözden geçirmek gerekir. Yani aslında yalnız bırakılmaya alışan partner, uzun dönemde sürekli olarak yalnız kalmayı talep eder. Onun da güvenli alanı orasıdır.
Peki partnerimizi yalnız bırakmadığınızdan nasıl emin olabiliriz?

Eşli toplantılara gidiyor musunuz? Yoksa “Ben onlarla anlaşamıyorum, bana gerçekten de ihtiyaç var mı?” diye işin içinden sıyrılmaya mı çalışıyorsunuz?

Bir derdi olduğunu gözlemlediğinizde bunu dile getiriyor musunuz? Yoksa “Benim de bir sürü sıkıntım var, önce o sorsun!” diye mi düşünüyorsunuz?

Size derdini açtığında dinliyor musunuz yoksa hemen yargılıyor musunuz?

Kendi problemlerini çözerken yardım ediyor musunuz yoksa uzaktan bir yabancı gibi izliyor musunuz?

Sorunları konuşmayı erteliyor musunuz yoksa iletişiminiz kuvvetli mi?

Pinterest
İşte bu sorular, partnerinizle ilişkinize dair son derece derin ipuçları içermektedir. Eğer çağırdığı yerlere gitmemek için bin takla atıyor, derdi olduğunda dinleyecek vakit bulamıyor veya sıkıntısını dinlerken sadece çözüm önerileri sunuyor ve hatta ortak sıkıntılarınızı dile getirmektense içinize atıyorsanız, inanın onu yalnız bırakıyorsunuz demektir. Ve buna maruz kalan partneriniz, “Beni yalnız bırak…” derken aslında, kesinlikle yalnız kalmak istemiyordur, bizden söylemesi… 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?