Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Belarus Cumhurbaşkanından Orduya Savaş Düzenine Geçme Talimatı Verildi
GLOBAL NEWS

Belarus Cumhurbaşkanından Orduya Savaş Düzenine Geçme Talimatı Verildi

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş son sürati ile devam ederken, yaşanan gelişmeler de durmak bilmiyor. Ukrayna’nın Rusya’nın elinden işgal edilmiş birçok bölgeyi alması sonucu savaştaki seyir de farklılaştı. Gelişmelerin ardındansa Rusya desteği ile bilinen Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Belarus’tan gelen yepyeni açıklamalar dikkat çekti. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko; ülke ordusundaki askeri birimlere seslendi. Lukaşenko, talimatlarında ordu birimlerine “savaş zamanları standartlarına dönerek” alarma geçme emrini verdi.

Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
Geçtiğimiz günlerde Rusya ve Ukrayna Savaşı’nın seyrinde değişiklikler yaşandı. Rusya’nın işgal ettiği birçok bölgeyi özgürlüğüne kavuşturan Ukrayna, Rusya’nın elinden çeşitli bölgeleri geri aldı. Bunun üzerine ise savaşa dair yaklaşımlarda değişmeler boy gösterdi. Gelişmelerin ardından ise Ukrayna’nın kuzey komşu ülkesi Belarus’ta dikkat çekici açıklamalar öne çıktı.
 
Rusya desteği ile bilinen Belarus; askerlerine savaş standartlarına geçilmesi için talimatta bulundu. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç ile gerçekleştirdiği görüşmesinde; Rusya ile Belarus arasında ortak silahlı kuvvetleri olduğuna ve Rusya ile ortak savunma alanı oluşturulduğuna yönelik konuşma yaptığı bildirildi.
 
Belarus’un duruşunun ne olması gerektiğini temel alan konuşmasında Cumhurbaşkanı Lukaşenko; “Ukrayna'da savaşacağımızı ima edip sizi suçlamaya gerek yok. Bizim anavatanımızı korumamız gerekiyor. Ve Rusya'ya desteğe gelince, bir kez daha teyit ediyorum. Belarus üzerinden Rus birliklerine karşı arkadan, yandan, kanatlardan herhangi bir darbe olmamalıdır ve olmayacak. Bu bizim müttefikimize karşı yükümlülüğümüzdür.” ifadelerine yer verdi.
 
Lukaşenko aynı zamanda ordudaki birçok birime, durumun çok acil olduğunu dile getiren ifadelerde bulunurken; hiçbir şekilde askeri eğitimde gevşemeye gidilmemesi üzerine talimatlarda bulundu. Lukaşenko, yaptığı konuşmada; “Durum çok ciddi. Tehlikeli bile diyebilirim ve hiçbir durumda işleri gevşetmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Bazı askeri birimleri savaş zamanı standartlarına göre alarma geçirmemiz gerekiyor. Bu gerekli.” açıklamalarında bulundu. 
 
Lukaşenko, aynı zamanda ülkenin savunmasının güçlendirilmesine yönelik halk milislerinin oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu dile getirirken, bu milislerin oluşma aşamasında olduğuna da değindi. Lukaşenko, halk milislerinden oluşacak güçlerin ne çeşit silahlandırmalara sahip olacağına ve nasıl bir savaşçı olacaklarına yönelik kontrollerin yapılması için harekete geçilmesini de istedi.
 
 
KAYNAK:

Yukarı Kaydır