Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bazı Önemli Sorular ve Cevapları -2
https://www.pexels.com/
ZOOM

Bazı Önemli Sorular ve Cevapları -2

İlginç bilgiler repertuarınızı genişletmek üzere sizin için derlediğimiz “ilginç sorular ve cevapları” serimizin ikinci bölümüne hoş geldiniz. Bu bilgileri herhangi bir muhabbette değerlendirebilir, bulunduğunuz ortama biraz renk, bir parça entelektüelite ve hatta heyecan katabilirsiniz.

Yayın Tarihi :20 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

https://media.istockphoto.com/

Korkaklara Neden "Tavuk" Denir?


Oxford İngilizce Sözlüğü'ne göre, tavuk kelimesinin korkak anlamında kullanılmasına örnek gösterilebilecek en eski yazılı metin, William Shakespeare imzalıdır. Ne zaman yazıldığı tam olarak bilinmese de Shakespeare’in Cymbeline adlı oyunu, 1611’de sahnelenmeye başlar ve oyunun bir yerinde, savaş alanından kaçan askerlerden, “Hemen uçarlar, tavuklar,” şeklinde bahsedilir. 

Öte yandan, bu kümes hayvanlarının cesaretsizlikle ilişkilendirilmesi 17. yüzyıldan çok daha önceki dönemlere dayanır. İnsanlar itaatkâr ya da korkak insanları etiketlemek için tavuk benzetmesi yapmaya başlayalı bir hayli zaman olmuştur. Bu sonuca, eski çağlarda kaleme alınan çok sayıda şiir ve metinden yola çıkarak varmak mümkündür.  

Herhangi bir zamanda, herhangi bir konuyla ilgili cesaretsizlik ettiği düşünülen kişileri biraz kaba ve aslında epeyce hadsizce tavuğa benzetme eğilimi tam olarak hangi saiklerle ortaya çıkmış, bilinmiyor. Ancak yüksek olasılıkla, tavukların, kendilerini tehlikede hissettikleri anda ani olarak verdikleri tepkilerden yola çıkılarak bu benzetme yapılmaya başlamış.  

https://www.herkesebilimteknoloji.com/

Avustralya Neden Hem Ülke Hem Kıtadır ama Ada Değildir?


Yeryüzünün en başarılı manzaralarına ve dünyadaki en sıra dışı hayvanların bir kısmına ev sahipliği yapan Avustralya pek çok yönden benzersizdir. Benzersiz bir ülkedir. Ve aynı zamanda benzersiz bir kıtadır. Güney Yarım Küre’de yer alan bir kıta ülkesidir. Dünyada hem ülke hem de kıta olarak nitelendirilen yegâne yerdir.
Sahip olduğu birkaç müstesna nitelik, Avustralya’ya hem ülke hem de kıta ûnvanını aynı anda kazandırır.

Avustralya 1901 tarihinden beri, “kendi hükümeti ve kendine ait toprakları” olan bir ülkedir. Kara kütlesinin, bir ülke olarak statüsü tartışılmaz. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 6. ülkesidir.
Avustralya ayrıca, kendi tektonik plakasına sahip büyük bir kara kütlesidir. Bir kıtadır. Aslında kıtayı tanımlayan değişmez standartlar yoktur. Ancak genel olarak bir coğrafi alanın kıta olarak kabul edilebilmesi için geniş bir karasal alana ve önemli jeolojik sınırlara sahip, kendi hayvan ve bitki türlerini besleyecek kadar izole, kültürel olarak da ayırt edilebilir niteliklere sahip olması beklenir. Ve Avustralya bu tanımlara uyduğu için yeryüzünü meydana getiren 6 (kimlerine göre 7) kıtadan biri olarak kabul edilir.

https://cdn.djaunter.com/
Peki suyla çevrili bir kıta olan Avustralya, neden aynı zamanda bir ada değildir? Bunun cevabına da, ada için yapılan tanımlamalar aracılığıyla ulaşabiliriz. Bir kara parçasının ada olarak kabul edilmesi için iki temel özelliğe sahip olması beklenir. Bunlardan ilki, tamamen suyla çevrili olmasıdır ki Avustralya bu kritere uyar. Kıta statüsü kazanmak için gerekli görülen ikinci özelikle ise söz konusu kara parçasının “bir kıtadan daha küçük” olmasıdır. Ancak Avustralya zaten bir kıta olduğu için, bir kıtadan daha küçük olması mümkün değildir. Bu nedenle de Avustralya, (bir kıta olduğu için) ada olamaz. 

https://orthology.com/

Yemekten Hemen Sonra Yüzülmez mi Gerçekten?


Deniz ya da havuz kenarındayken özellikle yetişkinlerin çocuklara verdiği nasihatler arasında yemekten hemen sonra yüzmemek de vardır. Yüzmeye başlamak için en az 30 dakika, mümkünse bir saate kadar beklenmesi tavsiye edilir. Buna gerekçe olarak ise farklı şeyler öne sürülür. Yemekten hemen sonra yüzmenin, mide kramplarına yol açabileceği söylenir, sıklıkla. Yemekten sonra kanın ilk bir saat, beyin ve kalpten uzaklaştığı düşünülür. Bu sırada yüzmeye başlandığında sindirim ve efor, bir biçimde kan ve oksijen için birbiriyle rekabete girer. Bu da vücutta kramplara neden olabilir.    

Ancak uzmanlar bu konuda ikiye ayrılır. Bazılarına göre yukarıda bahsedilen düşünce biçimi doğru değildir. Onlar, yemeğin hemen üstüne yüzüldüğünde vücudun herhangi bir yerine kramp girse bile, bu krampların geçici ve tehlikesiz olduğunu düşünür. Söz konusu kişiler görüşlerini, boğulma kaynaklı ölümlerin, hiçbir zaman yemeğin hemen ardından yüzmeye bağlı olarak ortaya çıkmamasıyla destekler. Hatta bazı profesyonel yüzücülerin yüzme devam ederken enerji almak için yiyecek tüketmelerini de görüşlerini destekleyici bir başka kanıt olarak ortaya sürerler.
Yorum ve karar sizin, fakat siz siz olun, hiçbir koşulda tedbiri elden bırakmayın.


Kaynak:
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_to_learn_from_your_failures
Yukarı Kaydır