Bazı İnsanlar Neden Aşık Olmaz
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Bazı İnsanlar Neden Aşık Olmaz

Dünyanın en güzel duygularından biri olan aşk, malesef her insanda aynı mutlu etkiyi yaratmıyor. Hatta kimi insanlar isteseler bile aşık olamıyor. Yoksa siz de karşınıza hangi insan çıkarsa çıksın aşık olamayanlardan mısınız? Bugün bu yazımda kimi insanların neden aşık olamadığına dair düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :03 May 2021
Süre :2 Bardak

Hayatımız boyunca birçok kez aşık olduğumuz su geçirmez bir gerçek. Hatta belki de ilk kez cinsel kimliğimizi bile midemizde kelebeklerin uçuştuğu çocukluk çağlarımızda keşfediyoruz. Küçük yaşlardan itibaren nedeni, niyesi değişse de midemizdeki kelebeklerin çarpıntısı bizi hep aynı duyguya sürüklüyor, aşka... Yaşımız kaç olursa olsun aşkı tatmak için fırsat kolluyor, çoğunlukla da hep iyi anıyoruz. Ancak bazılarımız için durum böyle değil. Kimi insanlar hayatlarında hiç aşık olmadan, bu güzel duyguyu hiç tatmadan bu dünyadan göçüp gidiyor. Bunun birçok nedeni var elbette. Eğer siz de böyle hissediyorsanız yada yaşadığınız duygunun adını koyamıyorsanız gelin hep birlikte bu benzersiz duygunun üzerine biraz sohbet edelim. 

İlk olarak gerçekten aşık nedir, tanımlayamayan insanlardan bahsetmek istiyorum. Bu insanların birçoğu aslında aşk olgusuna daha romantik bir pencereden baktıkları için kaybederler. Yani çoğunlukla okudukları kitaplardan yada izledikleri filmlerden etkilendikleri için onlar her zaman olanın dışında masallarda anlatıldığı gibi büyülü o kahramanı beklerler ve yaşadıkları duygunun adını aşk koyamazlar. Fakat gerçeklerle yüzleşince hayal kırıklığına uğrarlar. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki karşınızdaki kişi gerçek bir insan; bir kitap veya film kahramanı değil! Bu yüzden etrafınızdaki ilişkileri gözlemlerken gerçekçi bir bakış açısıyla bakmayı deneyin.

Aşık olamayan insanların bir kısmının da mükemmelliyetçi yapıları nedeniyle olamadıklarını düşünüyorum. Çünkü bence bu yapıdaki insanlar gözlerini nereye çevirirse çevirsinler bir şeyde kusur bulmaya odaklanıyor. Mükemmel bir manzara seyrederken bile o manzaranın genelinde huzur bulmak yerine, manzaraya zarar veren bir noktaya takılıp kalıyorlar. İşte aşka da aynı pencereden bakıyorlar. Bu nedenle karşılarındaki ilk insanda gördükleri ilk şey kusurları olduğu için sevmeye fırsat bulamıyorlar. Unutmayın ki kimse mükemmel değildir, hele ki olmak zorunda hiç değildir. Tıpkı sizin gibi karşınıza çıkan insanların da kusurları olabilir. Önemli olan ve aşkı gerçek kılan şey birini olduğu sevip kabullenmektir. 

Kimi zaman bencil olmak da aşka giden yolda en büyük engel olabilir. İnsanın kendini sevmesini ve her zaman hayatının merkezine kendini koymasını sonuna kadar destekliyorum. Ancak aşırıya kaçtığı zaman sadece aşkta değil hayatın genelinde işler sarpa sarabiliyor. Kimi insanların ben merkezci durumu, etraflarında sürekli onlara hizmet eden ve onların istediği gibi davranan insanları aramakla geçiyor. Hatta şöyle ki arkadaş veya sevgili olarak sadece onların istediklerini yapan insanların onları gerçekten sevdiğini düşünüyorlar. Ama aşkı kutsal kılan duygunun iki kişinin tek bir yürek olmaktan geçtiğini bilmiyorlar. Bir ilişkide tabii ki kendi sınırlarınız olsun. Ancak bu sınırların partnerinizin veya ilişkinizin sınırlarını gasp etmediğinden emin olun.

Bir de ilişki içerisinde karşısındaki insanı sürekli değiştirmeye çalışanları unutmayalım tabii. Nedense bu insanlar hayatlarına giren insanların ilişkinin başında gerçekten istedikleri insan olup olmadıklarını sorgulamazlar. Hayatlarına dahil olduktan sonra hayallerindeki insanı yaratma çalışmalarına başlarlar. Her gün bir huyundan şikayet edip değiştirmelerini isterler ve karşılarındaki insan değişmediği müddetçe de istedikleri gibi olmaları konusunda inatlaşırlar. Bu insanların birçoğu malesef ya terk edilir yada başlattıkları savaşı kazanamayacaklarını anlayınca kendileri pes eder. En az bunlar kadar sürekli partnerinden şüphe duyanlar da ilişkiyi bir yarış olarak görüp aşık olmadıklarını düşünürler. Yaşadığı herhangi bir sorun, bir olumsuz deneyim sebebiyle başkalarına karşı güvenini kaybeden kişiler, her yakınlıkta yine aldatılacağını düşünebilir ve biriyle sevgi, aşk bağı kurmakta zorlanır. Aldatılma, kandırılma, terk edilme şüpheleri birine teslimiyeti, gözleri kör eden bir aşka kapılmayı engelleyen unsurlar arasında yer alır. 
Aşk dünyanın en karmaşık duygusu olsa da aşka giden tek yol aslında karşınızdaki insanı olduğu gibi sevmekten ve birini gerçekten sevmeyi istemekten geçiyor. Önce siz gerçekten birini olduğu gibi sevmek istediğinize emin olun. Sonrasında sizin istediğiniz gibi bir kişinin karşınıza çıkacağına ve elbet bir gün hayallerinizi süsleyen aşkın ayaklarınızı yerden keseceğine inancınızı kaybetmeyin.

Yukarı Kaydır