unsplash
WELLNESS

Başkalarından Beklediğiniz Saygıyı Kazanmanın Yolları

07 Oca 2022

İş ortamından eğitim alanına kadar sosyal yaşantının pek çok kısmında başkaları tarafından saygı görmek istiyoruz. Beklediğimiz saygı, sergilediğimiz başarılara yönelik olabileceği gibi iletişim kanallarımızla da alakalı olabilmekte. Bunların yanında, farklı faktörler için de saygı ile karşılaşmak bizler için önemli. Peki, neredeyse herkesin öneminden bahsettiği ve dikkat edilmesi gerektiğini vurguladığı saygıyı nasıl kazanabiliriz? Bu yazımızda, sizler için beklentiniz olan saygıyı başka insanlar tarafından görmeniz adına yapabileceklerinizi kaleme aldık.

unsplash
Proaktif Olmak

Proaktiflik, bilinçli ya da bilinçsiz olarak herhangi bir durumun veya olayın koşullarında değişikliğe giderek farklı sonuçlar elde etmek olarak tanımlanmakta. İşte, karşılaşılan sonuçların değiştirilmesine dayanan proaktiflik, iş hayatında ve akademik hayatta büyük bir önem taşımakta. Geçmişte yapılan hatalardan ders çıkartılarak daha olumlu sonuçlara ulaşmak adına çeşitli önlemlerin alınmasına dayanan proaktiflik, bireylerin hata miktarlarını azaltmasını sağlayabilmekte. İnsanların yaptığı hataların azalması sonucunda da onlara karşı duyulan saygıda artış gözlenebilmekte. Bu yüzden, hayatınızın her noktasında proaktif olmaya özen göstererek geçmiş yaşantınızdan ders çıkartmalısınız. Geçmişten çıkarttığınız dersler sayesinde şimdiki ve gelecek yaşantınıza proaktif bir şekilde yön verip başkalarından beklediğiniz saygıya ulaşabilirsiniz.

unsplash
Söz Vermek

Sosyal hayatta verilen sözlerin tutulması çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmakta. Eğer çevrenizdeki insanlar tarafından istediğiniz saygıyı gördüğünüzü düşünmüyorsanız verdiğiniz sözleri tutup tutmadığınızı değerlendirmeye başlamalısınız. Pek çok insan herhangi bir konuda karşısındaki insana söz verdikten sonra bu sözü tutmuyor ve bu durum sonucunda da sözünü tutmayan insanların sosyal hayatta karşılaştıkları saygı azalıyor. Bu nedenle, verdiğiniz sözleri gerçekleştirmek için özen göstermelisiniz. Eğer verdiğiniz sözleri tutmak size zor geliyorsa tutamayacağınız sözler vermekten kaçınarak bu konuda kendinizi zorlamamak için dikkat etmelisiniz. Ayrıca, verdiğiniz sözleri kolayca hatırlamak adına minik bir not defterine sözlerinizi yazarak bu not defterini daima gözünüzün önünde bulundurabilirsiniz.

pexels
Dedikodudan Uzak Durmak

Dedikodu yapmak zevkli bir aktivite gibi gözükse de yapacağınız dedikodular size zarar olarak dönebilir. Bir başka deyişle, herhangi bir insanın arkasından konuşmanız yani o kişi hakkında dedikodu yapmanız hem dedikoduyu yaptığınız insanda sizinle ilgili kötü bir izlenim yaratabilir hem de diğer insanlar tarafından görmeyi beklediğiniz saygı düşüşe geçebilir. Bu yüzden, hoşlanmadığınız insanların dedikodularını yapmak yerine hoşlandığınız bireylere karşı gösterdiğiniz saygıyı bu insanlara da göstermeye özen göstermelisiniz. Eğer başkalarından hakettiğiniz saygıyı görmek istiyorsanız sizin de aynı saygıyı her insana sergilemeniz gerekiyor, hoşlanmadığınız insanlar da bu duruma dahil. 

unsplash
Açık Fikirli Olmak

Saygı görmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de açık fikirli olmak. Karşılaştığınız ya da karşılaşabileceğiniz birbirinden farklı pek çok insan bulunmakta. Bu insanların fiziksel özelliklerinin yanında bakış açıları da farklılık göstermekte. Bu nedenle, siz de her farklı bakış açısını anlayarak farklı düşüncelere saygı göstermeye dikkat etmelisiniz. Farklı bakış açılarına karşı takındığınız saygılı tavrın yanı sıra, açık fikirli olmanız da beklediğiniz saygı ile karşılaşmanıza yardımcı olabilir. Bir başka deyişle, yeni şeyler öğrenmeye ve öğretmeye açık olup herhangi bir konu ile ilgili her fikri değerlendirmek için özen göstermelisiniz. Eğer insanlara hala bir şeyler öğrenebileceğinizi ve diğer bireylere öğretebileceğinizi kanıtlarsanız onların size sergiledikleri saygının seviyesi artışa geçecektir. 

unsplash
Başkalarının Zamanını Boşa Harcamamak

Zaman, pek çoğumuzun yaşantısında büyük bir önem taşımakta. Bir yerden bir yere giderken, herhangi bir sorumluluğumuzu halletmeye çalışırken ya da sosyalleşirken kol saatimize bakmayı ihmal etmiyoruz. İşte, birçok faaliyet sırasında kendini hatırlatan zaman, saygı konusunda da öne çıkmakta. Eğer diğer insanlar tarafından belli bir saygı ile karşılanmak istiyorsanız o insanların zamanını boşa harcamamaya özen göstermelisiniz. Bir başka deyişle, insanların zamanlarına saygı göstererek randevularınıza tam vaktinde gitmelisiniz ya da size verilen görevleri teslim tarihinden önce hazır etmelisiniz. Hem kendi zamanınızı hem de diğer bireylerin zamanını göz önünde bulundurup beklediğiniz saygı ile karşılaşabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?