Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

Başka Hayatlara Kapı Aralamak Üzerine: Gerçek Yaşamlardan Esinlenen Diziler

23 Haz 2022

Farklı türleri tercih etmekten hoşlanıyor olsak da dizi izlemeye hepimiz bayılıyoruz. Hele bir de izlediğimiz yapım gerçek yaşamlardan esinlenerek kurgulanmışsa o zaman diziyi daha bir merakla takip eder, olayların arka planını araştırır ve ayrıntıları daha da fazla dikkatle irdeler hale geliriz. Çünkü seyrettiğimiz şeyin tamamen kurgusal olmadığını bilmek bir başka deyişle hikayenin gerçek unsurlar ile örülmüş olduğunun bilincinde olarak izlemek hayal gücü ve gerçeği buluşturduğundan dolayı hem farklı bir seyir zevki sunar hem de bu tarz diziler sayesinde gerçek yaşamlara kapı aralıyor gibi hissettirir. Bu içerikte gerçek yaşamlardan esinlenerek oluşturulmuş dizi önerileri ile geldik.

Unbelievable
Unbelievable

Toplamda 8 bölüm olan Unbelievable, tecavüze uğrayan bir kızın dava sürecinde yaşadıklarını konu alıyor. Gerçek yaşamdan esinlenerek ekranlara getirilen bu yapımda erkek egemen bir toplumda bir kadının yaşamının nasıl mahvedilmeye çalışıldığı işleniyor. Sarsıcı bir şekilde kurgulanmış olan yapımın olayları oldukça etkileyici bir yolla aktardığına değinmek mümkün. Yapımda yalnızca mağdur bir kadının başından geçenleri ve dava sürecini izlemekle kalmıyor aynı zamanda erken egemen toplum eleştirisi yapıldığını da görüyoruz. Bu sebeple de yapımın klasik polisiye dizilerden farklı olduğuna değinmek gerekiyor. Ayrıca yapım, Pulitzer ödülü almış bir makaleyi kaynak alarak kurgulanmış. Dolayısıyla da dizide ele alınan konunun aynı zamanda araştırmacı gazetecilik alanında da önemli bir başarısının olduğuna değinmek gerekir.

Unorthodox
Unorthodox

Gerçek yaşamdan uyarlanmış bir başka mini dizi ile devam ediyoruz. Unorthodox hem dini baskıya maruz kalan hem de görücü usulü evliliğe zorlalanan genç bir kadının tüm bu dayatmalara rağmen kendi hayatını kurmak için gösterdiği çabayı ekrana getiriyor. Kendisine yapılan türlü dayatmalara daha fazla dayanamayarak bulunduğu bölgeyi terk eden ve Berlin'e gelen başkarakter Esther, burada farklı bir kültürü keşfetmekle kalmaz aynı zamanda kendi benliğine doğru da yepyeni bir yolculuğa çıkar. 4 bölümlük bu mini dizi olay örgüsü, işlenişi ve kurgusu ile oldukça etkiliyici bir yapım olarak söylenebilir. Ayrıca baskının ne gibi durumlara yol açacağı ve kişinin kendi yolunu çizme çabasının ardındaki dönüşüm de izleyiciye net bir biçimde aktarılıyor. 

The Act
The Act

Gipsy Rose ve annesi Dee Dee Blanchard'ın hikayesinin anlatıldığı dizi The Act, bir çeşit çocuk istismarı biçimi olan Munchausen by Proxy sendromunun en bilindik vakalarından birini konu alıyor. Dee Dee Blanchard'ın gayet sağlıklı olmasına rağmen kızı Gipsy'i hastaymış gibi göstermesi ve böyle görünmesine neden olabilecek semptomlar oluşturabilmek için ise gerçekten hastalık yaratması dizinin konusunu oluşturuyor. Yaşanmış bir hikayeden yola çıkılarak kurgulanan bu yapımda süreç içinde anne ve kızın yaşadıklarını, Gipsy'nin tüm olanların farkına varmasını ve ardından kendine bir kurtuluş yolu aramasını ve dava sürecini sırasıyla izliyoruz. Oldukça dokunaklı bir hikayeden ekrana uyarlanan bu yapımın hem işlenişi hem de sergilenen oyunculuk performansları itibari ile son derece sarsıcı olduğunu söylemek mümkün. 

The Crown
The Crown 

Hem en popüler hem de en uzun soluklu Netflix yapımlarından biri olan The Crown, Kraliçe II. Elizabeth'in yaşamına odaklanmakla birlikte genel olarak Kraliyet Ailesi'nin hayatını pek çok yönden ekrana taşıyor. Neredeyse herkes tarafından tanınan böylesine ünlü simaların yaşamlarının bir diziye konu olması pek çok kitle tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Ayrıca yapımın her sezonda farklı dönemleri işlemesi ve oyuncuların da bununla bağlantılı olarak sürekli biçimde değişmesi hikayenin seyirciye daha gerçekçi bir biçimde aktarılması konusunda oldukça önem taşıyor. Dizide kullanılan aksesuarlar, giyilen kıyafetler ve yer verilen mekanlar ise yapımın öne çıkan diğer dikkate değer unsurları olarak söylenebilir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?