Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
BUSINESS

Başarıya Ulaştıran Beş Pazarlama Stratejisi

26 Ara 2022

Rakiplerin önüne geçmek ve satışlarda artış elde etmek için çeşitli pazarlama stratejileri uygulanmakta. Peki, bu stratejiler arasında en etkili olanlar hangileri?

1.5 Bardak

unsplash
İşlemsel Pazarlama

İngilizce’de ‘transactional marketing’ olarak geçen işlemsel pazarlama, müşteriler ile bir etkileşime girilmesini gerektirmeyen bir pazarlama stratejisi. Pek çok işletmenin destek aldığı bu strateji, hızlı satışlar amaçlayan markalar tarafından sıklıkla kullanılmakta. Satış miktarını artırmak ve satışların verimliliğinde yükselişe geçmek için uygulanan işlemsel pazarlamada işletmeler müşterilerine çeşitli kuponlar sunarlar, onlara hediyeler verirler, kampanyalar ile müşterileri kendilerine çekerler ve reklamlar ile müşterilere ulaşırlar. İşlemsel pazarlama ile ürünlerini ya da servislerini uygun fiyatlarla müşterilerine sunan markalar, hızlı satış yapma şansını elde etmekte. 

unsplash
Dijital Pazarlama

Günümüzde belki de en çok kullanılan pazarlama stratejisi olan dijital pazarlama, marka bilinirliğini artırmakta ve markaların ürünlerini ve hizmetlerini insanlara tanıtmakta. Dijital pazarlama ile tüketici sayısını somut bir şekilde artırabilen markalar, bu strateji için mobil uygulamalardan, sosyal medya platformlarından ve arama motorlarından destek almakta. Örneğin, Google Ads gibi dijital reklamcılık hizmetlerinden yararlanılmakta dijital pazarlama kapsamında. Ayrıca, potansiyel müşterilere ve hali hazırda var olan müşterilere mail gönderimi yapılması da dijital pazarlamanın içinde yer almakta. Diğer pazarlama tekniklerine göre daha yenilikçi bir yöntem olan dijital pazarlama, teknoloji geliştikçe gelişmeye devam etmekte.

unsplash
Influencer Aracılığıyla Pazarlama

Instagram’da takip ettiğiniz influencerların çeşitli ürünler için linkler verdiğine ya da bazı ürünlerin tanıtımını yapan videoları post veya story olarak paylaştığına şahit olmuşsunuzdur. İşte, bu olay tam olarak bir pazarlama stratejisi. Bazı markalar bazı influencerlar ile iş birliği yaparak bu insanların ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmalarını istemekte. Influencerların Instagram, TikTok ya da Youtube gibi sosyal medya platformlarında çeşitli servisleri ve ürünleri tanıtması sonucunda da bu ürünlerin ve servislerin yaratıcıları kitlesini genişletmekte. Markalar belirli bir miktar parayı ya da ürünü influencerlarla yapacakları iş birlikleri için gözden çıkartmak zorunda olsa da influencer marketing markalara fazlasıyla katkı sağlamakta. Dijital pazarlama gibi influencer marketing de geleneksel pazarlama yöntemlerini arkasında bırakarak işletmelerin hedef kitlesine hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olmakta. 

unsplash
İçerik Pazarlaması

Influencer marketing için influencerlar sosyal medya platformlarında çeşitli videolar ya da fotoğraflar paylaşmakta. İçerik pazarlaması da bu paylaşımlara benzemekte. İçerik pazarlaması esnasında işletmeler hedef kitleleri için çeşitli videolar, görseller, blog yazıları, çözüm özetleri ve başka dijital içerikler üretmekte. Daha sonra, üretilen bu içerikler işletmelerin sosyal medya hesaplarında, çeşitli blog sitelerinde ve forumlarda paylaşılmakta. İşte, bu paylaşımlar sayesinde işletmeler hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşabilmekte, ürünlerini ve servislerini tanıtabilmekte, pazardaki güvenilirliklerini artırabilmekte ve insanları alışveriş yapmaları için teşvik etmekte. 

unsplash
Ağızdan Ağıza Pazarlama

Yukarıda işletmelerin tercih edebileceği etkili pazarlama stratejilerinden bahsetmiş olsak da son olarak bir stratejiyi daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüketiciler tarafından farkında olmadan uygulanan bu pazarlama stratejisi kısaca WOMM olarak da bilinmekte. İsminden de anlaşılacağı üzere, bu strateji esnasında insanlar çevrelerindeki insanlara beğendikleri ya da beğenmedikleri bir üründen ve hizmetten bahsetmekte. İşte, insanların birbirlerine herhangi bir ürün ya da servis hakkında bilgi vermesi de o ürünün veya servisin pazarlanmasını sağlamakta. Hem sözlü hem de yazılı gerçekleşebilen bu strateji, sosyal medya platformlarındaki iletişim ağlarını, mesajlaşmaları, telefon konuşmalarını ve yüz yüze yapılan iletişimleri baz almakta. Yukarıda bahsettiğimiz stratejilere göre daha kişiselleştirilmiş bir teknik olan ağızdan ağıza pazarlama, pek çok markanın isteği olduğu için markalar anlatılabilmek adına düzgün ürünler ve servisler sunmaya çalışmakta. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?