Başarılı Kadınların Farklı Düşüncelere Sahip Olduğunun 7 Kanıtı
Pinterest
KADIN KAFASI

Başarılı Kadınların Farklı Düşüncelere Sahip Olduğunun 7 Kanıtı

Başarı; plan yaparak, hayal kurarak ya da bekleyerek gerçeğe dönüşen bir eylem değil. İnanmaksa başarmanın yarısı asla değil! Evet, elbette başarmak için inanç gerekli ama sonuca ulaşmak için kendinize inanmakla birlikte ulaşmak istediğiniz noktaya giden yola girişmeniz, başlamanız ya da harekete geçmeniz gerekiyor. Peki, etrafınızdaki başarılı kadınların neden başarılı olduklarını hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm ve hatta biraz araştırdım. Sonuç olarak başarılı kadınların kendini başarılı görmeyen kadınlara göre aralarındaki farkın düşünce yapıları olduğunu buldum. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse, başarılı kadınların farklı düşünce yapısına sahip olduğunu gösteren 7 kanıtı sizinle paylaşmak isterim.

Yayın Tarihi :16 Ara 2021
Süre :3 Bardak

Unsplash

1. Dürüstlük Abidesi


İstediği noktaya gelebilen kadın, kesinlikle kendine dürüst olabilen kadındır. Bir işi başaramıyorsa mükemmeliyetçiyim kelimesinin ardına sığınmamalı, her zaman dürüst olmalıdır. Çünkü kendinizi başkalarına anlatırken, ne söylerseniz söyleyin gerçek içinizde alev alev yanar. Siz “Mükemmeliyetçiyim, ondan böyle oluyor”, “Plan yapıyorum, her şey netleşmeden başlamayacağım” gibi söylemlerle sadece bahane üretirsiniz. Bu bahanelerin ardına sığınmak yerine dürüst olmalı ve başarmak istediğiniz yola neden hala sapamadığınızı sorgulamalısınız. Başarının ilk maddesi, yaptığınız her işte kendinize dürüst olmaktan geçer.

Pexel

2. Güven Güzel Şeydir


Kendine güvenmek güzel şeydir, harikadır, özgüveni arşa çıkarır ve başarmak istediğiniz ya da ulaşmak istediğiniz noktaya yürürken bütün enerjiyi damarlarınıza enjekte eder. Başarılı kadınların farklı düşündüklerinin kanıtlarından biri, kendilerine güvenmeleridir. Onlar mütevazilik ile güven ayrımını doğru yapabilirler. Olması gerekenden fazla mütevazilik, zamanla sizi mütevazi olmaktan çıkarır, insanların gözünde söylediğiniz kişi olmanızı sağlar. O halde kendinize güvenmeyi seçin lütfen. Elbette sizin de güvensizlikleriniz olacak ama iş güvensizliklerinizle boğuşmak yerine onları kabul edip, bulunduğunuz noktadan daha iyi olacağınıza inanmaktan geçiyor.

Pinterest

3. Her An Başlayabilmenin Dayanılmaz Hafifliği


Başarılı kadınlar, harekete geçmek için doğru zamanı beklemez! Mükemmellik için boşa enerji harcamaz! Planlarının işe yarayacağından emin olmayı beklemez! Başlamak için güçlü olmayı beklemez! Ne yaparsa yapsın, ne kadar mükemmel bir program yaparsa yapsın her sorun ile başa çıkamayacağını ve hedefe giden yolda aksaklıklar olacağını bildiği için tahmin ettiği doğru anın asla gelmeyeceğini bilir ve o an başlar. Evet, başarılı kadınlar her an başlayabilecek cesarete sahiptir. Cüretkarca, kendinden emin ve umarsızca başlayabilmenin dayanılmaz hafifliğinde girişirler hedeflerine! Sonuçta hiçbirimiz Süpermen değiliz! Her işte başarılı olacağız diye bir kaide yok ama önce başlayalım bakalım, kim bilir belki Süpermen olmak az gelir, Wonder Women oluruz.

Unsplash

4. Hazırlıklı Olma Hali


Bir üstteki maddede söylediklerimiz, başarılı kadınların hedeflerine bodoslama daldığı izlenimini yaratmasın lütfen. Onlar sadece doğru an ve zamanı beklemez. O anı beklememeleri, işler ters gittiğinde hazırlıklı olmayacakları anlamına gelmez. Başarılı kadınlar hedeflerini planlarken en kötü senaryo için hazırlık yaparlar. Çünkü olabilecek en kötü senaryoya hazırlandıklarında karşılarına çıkabilecek tüm güçlükler artık o kadar da zor gelmez. Elbette o güçlüğün karşısına mutlaka çıkacağını da kabul etmezler. Sadece hazırlıklı olurlar ve eğer yollarında büyük bir çukur ile karşılaşırlarsa rahatlıkla üzerinden atlarlar.

Vogue

5. Risk, Korkulacak Bir Şey Değil


Farklı düşünce yapısına sahip olarak başarıya ulaşmış kadınlar, değişimi başlatmak için risk almak gerektiğini bilir. Risk almak, korkulacak bir şey değildir. Üstelik yapmak istediğiniz şey ne olursa olsun o konuda risk alıp harekete geçerseniz, başarısız olsanız bile denediğiniz için mutlu olacaksınız. Ayrıca risk aldığınız o yolda ilerlerken size başka kapılarında açılacağını göz önünde bulundurmalısınız.

People.com

6. Başarıya Giden Başarısız Yollara Olan Aşkı


Başarılı kadınlar başarısızlığın başarı ile aynı DNA’ya sahip olduğunu bilir. Bazen başarılı olabilmek için başarısız olmak gerekebilir. Bu duruma uygun en iyi iki örneğini verebilirim size. Şu an dünyanın en zengin kadın girişimcilerinden, tüm dünyanın tanıdığı ve saygı duyduğu Oprah Winfrey’in başarısızlık hikayesi, televizyon dünyasına adım attığı dönemlerde “ekrana uygun olmadığı” gerekçesiyle sunuculuk pozisyonundan alınmış olması. Şu an izlenme rekorları kıran, Royal takımını bile TV başına kitleyen Oprah... İnanılır gibi değil ama gerçek!

Pinterest
Başarısızlık yolunda başarıya ulaşan Harry Potter serisi yazarı J.K. Rowling başarısızlığı kabul etmeyen diğer kadınımız. İlk kitabı “Harry Potter ve Felsefe Taşı” tam 12 yayınevi tarafından reddedildi. O dönemde yardım parası ile geçinip, öğretmenlik yaparken başarısızlığın onu yıldırmasına izin vermeden – ki bu ısrarı kitabına olan güvenidir. – 13. yayınevi ile temas kurup kendisi milyarder, yayıncısı ise Harry Potter serisi sayesinde Yılın Yayıncısı ödüllerinin sahibi oldu.

Pinterest

7. Olmuyorsa Bırakabilme Sanatı


Başarılı kadınlar ne zaman nerede duracağını bilen kadınlardır. JK. Rowling ile Oprah kendilerine, yaptıkları ve yapabilecekleri işe güvenlerinden dolayı ısrarcı olarak başarıya ulaşmıştı ama her zaman bu durum böyle olmaz. Bazen başladığınız bir işi bitiremeyeceğinizi, o yöntemin çalışmadığı ya da yola devam ederken yanlış sapakta olduğunuzu fark edersiniz. O zaman vazgeçebilmek ve olmuyorsa bırakabilmek, başarılı kadınların farklı düşünce yapısına sahip olduğunun en önemli kanıtıdır. Direterek enerji harcayacağınıza, yeni hedefe zinde başlamanın başlangıcıdır. Yeni başlangıçlara yol almadan önceki son çıkıştır. Olmuyorsa bırakabilmek bir sanattır, özgür kalmaktır...

Yukarı Kaydır