Pexels
BUSINESS

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin 7 Tavsiye

05 Oca 2022

Girişimci olmayı mı hayal ediyorsunuz? Muhtemelen iyi bir fikriniz var ya da iyi fikir geliştirmek üzeresiniz. Geliştirdiğiniz fikirleri eyleme dökmek için sabırsızlanıyorsunuz. Muhtemelen başarılı olma hırsınız başarısız olma korkunuza ağır basıyor. Peki başarılı bir girişimci nasıl olunur biliyor musunuz? Elbette bu sorunun tek cevaplık bir reçetesi yok. Her şey birçok değişkene bağlı ve tüm bu değişkenlerin ortasında siz yer alıyorsunuz. Yine de bazı tavsiyeler sizi başarılı olma konusunda destekleyebilir. İşte o tavsiyelerden bazıları!

Pexels

Çalışma alanınızı dikkatli seçin


Aklınıza gelebilecek her alanda bir girişim başlatabilirsiniz; ama bu herhangi bir alanda rastgele bir şirket açmanız anlamına gelmez. Bir girişim kurmadan önce hangi alanda hangi hedefe odaklanacağınıza iyi karar vermelisiniz. Büyük bir okyanusa girip boğulabilirsiniz. Küçük bir süs havuzunda zamanınızı harcayabilirsiniz.  

Bu yüzden önce ne yapmak istediğinize karar verin, sonra iş yapmak istediğiniz sektörü iyi bir şekilde araştırın ve analiz edin. Tutkunuzu, verilerle ve aklınızla yönetin. 

Pexels

Kendinizi sürekli eğitin


Başarılı bir girişimci olmak isteyen birinin yapması gereken en önemli şeylerden biri sürekli kendisini eğitmesidir. Eğer girişimci olmak istiyorsanız sizin için eğitimin herhangi bir sonu bulunmuyor. Kendinizi mevcut bilgilere, değişen dünyaya ve alışkanlıklara sürekli adapte etmek zorundasınız. Bu yüzden kendinizi ne kadar çok eğitirseniz o kadar başarılı olursunuz.

Pexels

Bir iş planı oluşturun


Başarının en önemli anahtarlarından biri de somut hedeflerle somut bir plan oluşturmaktır. Bir plan oluşturduğunuz takdirde yaşayacağınız birçok soruna karşı kendinizi koruma altına alabilir ve yaptığınız işe süreklilik kazandırabilirsiniz. Peki somut bir iş planı nasıl olmalı? İlk olarak kendinize küçükten büyüğe doğru hedefler belirleyin. İlk yıl 15 müşteri barajını geçmek gibi. 

Günün sonunda iyi bir iş planı, yatırımcı bulmanızı da daha kolay hale getirecektir.

Pexels

Bir hedef kitle belirleyin


Çalışma alanı seçmek, kendinizi eğitmek ve bir iş planı oluşturmak, bunların hepsi seçtiğiniz hedef kitle ile uyumlu olmak zorunda. Belirli bir cinsiyet, yaş ya da meslek grubuna yönelik bir iş yapıyorsanız ve hedef gruplarınızı iyi bir şekilde belirlerseniz başarılı olmanız kolaylaşacaktır. Aksi takdirde ilgisiz gruplara yönelik pazarlama çalışmaları yapmanız kısa sürede bütçenizi boş yere tüketmenize ve erken bir başarısızlık yaşamanıza sebep olur.

Pexels

Network oluşturun


Her konuda, alanda ve sektörde olduğu gibi network oluşturmak girişimcilikte de kilit bir role sahip. Oluşturacağınız network fikir alışverişleri, müşteri paylaşımları, yatırımcı, organik büyüme vs. gibi birçok avantajı beraberinde getirir. Bu yüzden konferansları, network etkinliklerini ve LinkedIn gibi iş ağlarını aktif bir şekilde değerlendirmeye çalışın.

Pexels

Fikrinizi satma konusunda iyi olun


Girişimciler aynı zamanda iyi pazarlamacılar arasından çıkar. Piyasada yaptığınız işe benzer irili ufaklı pek çok şirket olacağından, rekabette öne çıkmak için sahip olduğunuz ürünü ya da fikri iyi şekilde pazarlamanız gerekir. Bu yüzden iletişim, dışa açıklık, ürün hakimiyeti, pazarlama, psikoloji, müşteri yönetimi vs. gibi birçok hassas konuda kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Pexels

Pazarlamaya önem verin


Pazarlama konusuna ayrı bir parantez açmak gerekiyor çünkü birçok girişimci adayı pazarlamanın kıymetini biraz geç fark ediyor. Eğer bir ürün başarılıysa satar, ifadesi ne yazık ki gün geçtikçe değersizleşiyor çünkü sektörde her işi sizden daha iyi yaptığını iddia eden bir şirket olacak ve bu şirketler iyi bir pazarlama stratejisi ile ürünleri sizinki kadar iyi olmasa da kolay bir şekilde pastanın en büyük payını kendilerine alabilirler. 

Bu yüzden pazarlama stratejilerine büyük önem verin ve iyi bir pazarlama ekibi kurduğunuzdan emin olun. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?