Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Balayı Evresi Sona Erdiğinde Ne Yapmak Gerek?
https://unsplash.com/
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Balayı Evresi Sona Erdiğinde Ne Yapmak Gerek?

04 Eki 2022

Flört ya da evliliklerde balayı evresi denen, duygu ve heyecanın en yüksek noktada olduğu dönem bittiğinde, hayatınızın geri kalanının bu kişiyle nasıl geçeceğini gerçekten görmeye başlarsınız. Uzun vadede nasıl bir ilişkiniz olacağını ancak balayı ertesi anlayabilirsiniz. Balayı evresinden sona duygusal ilişkiler kötüye gitmeye mahkumdur, diye bir kural, elbette yoktur. Ancak daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir post-balayı evresi yaşamak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

https://unsplash.com/
İlişkinin başında muhtemelen her ikiniz de en iyi versiyonlarınızla oyuna dahil olmuştunuz. Duygusal yoğunluk, birbirinden tatlı gelecek hayalleri, heyecan, heyecan ve heyecan; kendinizin en cazip, çekici, anlayışlı, hoşgörülü ve müşfik halinizi, partneriniz için hazır hale getirmişti. Ve tabii, siz de onun en “iyi” haliyle müşerref oldunuz. Ancak sonra (belki birkaç hafta, belki de birkaç yıl sonra) yenilik hissi azalmaya, heyecan dinmeye ve duygular yerli yerine oturmaya başladı.
Artık ikiniz de yalnızca en iyi taraflarınızla, en hünerli halinizle değil, kusur, eksiklik ve hatalarınızla birlikte sahadasınız. Partneriniz, artık sizi etkilemek için “arıtılmış”, “elenmiş” versiyonunda yaşamıyor. Siz de öyle.
Panik yok.
Bu, yeni bir evre ama “kötü” ya da “daha az aşık” bir evre olmak zorunda değil.
Bunun için:

https://unsplash.com/
Partnerinizin kusurlarını kabul etmekle işe başlayın.
Karşınızdaki kişinin mükemmel olmadığını artık anladınız. Anlamanız gereken bir başka çok önemli gerçek daha var. Sizin mükemmele ihtiyacınız yok. Kusursuz ve mükemmel olana erişmek zorunda olduğunuzu düşünmeyi bırakın. Sevdiğiniz adamın/kadının kusurlarını, eksikliklerini kabullenip, mümkünse bu kusurları da sevmeyi, en azından bunlara sempati duymayı deneyin.
Size ait olan kusurların da fark edilmeye başladığı dönemdir bu ayrıca. Siz de mükemmel değilsiniz ve bunu en aşından beri biliyordunuz aslında. Fakat partneriniz bunu bilmiyordu. Bırakın, o da öğrensin. Olduğunuz gibi olun. Kusurlarınızı saklamaya çalışmayı bırakın. (İçinde değiştirebilecekleriniz varsa, değiştirin elbette)

Emin olun; kusurlarınızı gizleyerek aslında var olmayan bir “mükemmel partner” yalanıyla aşık olunan kişi olmaktansa, kusurlarınızla kucaklanıp seviliyor olmak yeğdir. Mesele romantizm ise bunun çok daha romantik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Heyecana ve fantezilere kapılmak eğlenceli gibi görünse de, partnerinizi olduğu gibi kabul etme becerisi, kalıcı ve sağlıklı bir ilişki için son derece önemlidir.

https://unsplash.com/
Balayı evresiyle birlikte fiziksel çekimin de sona ereceği düşüncesine fazla kapılmayın.
Balayı evresinin sonunu, fiziksel çekimin ve cinselliğin de sonuymuş gibi algılamak, en yaygın eğilimlerden biridir. Balayı evresinin sonunda dinginleşen heyecan, elbette fiziksel çekim duygusuna ve beraberinde cinsel hayata da yansıyacaktır. Ancak bu, özellikle uzun süreli ilişkiler için oldukça normal bir durumdur. Ve tüm çiftler bu durumu, bir noktada deneyimlemeye başlar.   

Cinsel hayatınızdaki değişikliklere karşı hazırlıklı ve soğukkanlı olun. Unutmayın ki; ilişkinin, bir bütün olarak yeni bir evresine giriyorsunuz. Ve cinsel hayatınız da bu noktada dokunulmaz değil. 

https://unsplash.com/
Post-balayı evresinin gelişini kutlayın.
Kimse balayı evresinin kötü olduğunu söyleyemez. Ancak bir gün bitecek diye dertlenip stres yapmaya da gerek yoktur. Balayı evresinin tadını çıkarın ve ne zaman biteceğini düşünmemeye çalışın.
Balayı evresinin sona ermesi, (o kişiyle yalnızca fiziksel çekim ve malum kelebekler nedeniyle birlikte olduğunuzu fark etmediğiniz müddetçe), ilişkinin sonu anlamına gelmez.
Karşılıklı hoşgörü, özen ve saygının işler olduğu ilişkilerde, balayı döneminin sonu, ilişkinin ancak başlangıcı olabilir.

Birbirinizi gerçekten tanıdığınızda, birlikte çok çeşitli gelgitler ve iniş-çıkışlar yaşadığınızda ve daha fazla anı biriktirdiğinizde ilişkiniz, midenizdeki herhangi bir kelebekten ya da fiziksel çekimden çok daha güçlü olacaktır. 
Ve ilişkinizin bir sonraki güçlü aşamasına başlayabilmesi için bu aşamanın (balayı evresi) bitmesi gerekmektedir. 

https://unsplash.com/
Sonuç olarak; balayı evresi sona ermiş olabilir. İçinizdeki yenilik hissi yavaş yavaş dağılıp yok oluyor da olabilir. Ancak bu sadece ilk evrenin eskimesi anlamına gelir. Sizi ve partnerinizi, daha nice yeni ve güzel evreler bekliyordur. Yeter ki balayı evresine takılıp kalmayın. Dönüşümlere, değişimlere, yeni ve güçlü hislere açık olun. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?