SPOR

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Egzersizler

25 Kas 2021

Soğuk kış ayları yaklaştıkça vücut bağışıklık ve direncimiz de daha fazla önem kazanırken bunu yalnızca beslenme ile sağlamak zor olabiliyor. Düzenli ve sağlıklı bir beslenmeyle beraber uygulanan planlı egzersiz programının sağlığa; özellikle de bağışıklık sistemine olan olumlu katkıları bilimsel araştırmalar tarafından da desteklenmekte. Düzenli yapılan egzersizlerin bağışıklık sistemimizi uyardığı da bilimsel olarak ortadayken özellikle belli başlı egzersiz türleri için diğerlerine oranla bunu daha iyi yapıyor olduğu bilinmekte. Bu egzersizleri programımıza ekleyerek sağlıklı bir beslenmeyle birlikte kış aylarını çok daha sorunsuz geçirebiliriz. Gelin sizlerle bu bağışıklık güçlendirici ve vücut direncinizi artırıcı egzersizleri inceleyelim!

İskelet Kaslarımızı Biraz Yorma Vakti

Öncelikle şunu unutmayalım ki kaslarımız onları çalıştırmak için var ve günlük işlerimizi yapmaktan çok daha fazlasını yapmaya alışıklar. İskelet kaslarımızı potansiyellerinden ve amaçlarından daha az kullanmak, yani stabil ve düşük aktiviteli bir hayat tarzı sürdürmek kaslarımıza kötü gelmekte. Bu da aslında genel sağlığımızı da kötü yönde etkilemekte. Yorulan ve çalışan kas kendini onarıp yenilemek zorunda kalır. Bu da aslında yeni dokuların oluşumu anlamına gelir. Düzenli yapılan kuvvet antrenmanlarının bir getirisi olarak da vücudumuzun sadece kassal anlamdaki direnci değil, bağışıklık olarak direnci de gelişim gösterir.

Kuvvet antrenmanları organizma üzerinde ilk başta yıkıcı bir etki oluşturur. Bu yıkıcı etki ile beraber kas hücresinde yıkım olayları meydana gelir. Ardından sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile beraber, yeterli dinlenme ve toparlanma süresi de kasa verildiğinde bunun sonucunda yıkılan kas hücreleri kendilerini eskisine kıyasla çok daha iyi bir şekilde geliştirir. Yani aslında egzersize adapte olur. Bu adapte oluş sırasında vücutta gelişen fizyolojik olaylar, biyokimyasal süreçler derken bağışıklık sistemimiz de bunlarla doğru orantılı olarak kendini geliştirir. Peki bu kuvvet antrenmanlarında nasıl bir yol izlemeliyiz?

Genelde kas kütlesi oldukça düşük olan kişilerin hastalıklara karşı da biraz daha dirençsiz ve açık olduğu gözlemlenir. Kas kütlemizi artırmak, kaslarımızı kuvvetlendirmek ve genel bir kuvvet kazanımı için düzenli kuvvet egzersizleri uygulamalıyız. Bunun için çok genel geçer bir kuvvet programından bahsedecek olursak, yeni başlayanlar ve temel seviyede olup yeni yeni gelişecek olanlar için vücut ağırlığıyla yapılan kuvvet egzersizleri bile şimdilik yeterli olabilir. Herhangi ekstra bir ekipman kullanmadan sizi zorlayacak tekrar ve set sayılarıyla temel vücut ağırlığı egzersizleri ile haftada 3 – 4 gün başlamanızın bile ortalama 6 hafta içinde oldukça fark yaratacağından emin olabilirsiniz. Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerin sizi yeterince zorlamadığını düşünüyorsanız da o halde serbest ağırlıklara ve ekipmanlara geçebilirsiniz. Burada asıl önemli olan, sizin düzenli bir şekilde genel kuvvet egzersizleri yapıyor olmanız olmakta.

Koşu Çalışmaları Vücut Direncini Destekliyor

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki düzenli olarak koşu egzersizi yapan bireyler yapmayanlara kıyasla hastalıklara daha zor yakalanıp, yakalansalar bile daha kısa sürede ve rahat atlatıyorlar. Bunun da sebebi koşu egzersizlerinin bu kişilerin vücutlarında oluşturduğu etki olmakta. Fakat burada dikkat edilmesi gerekilen nokta şu ki bu koşuların dış ortamda yapılması büyük önem taşımakta. Özellikle de araştırmalar gösteriyor ki soğuk aylarda dışarıda yapılan koşu çalışmaları vücut direncini direkt olarak desteklemekte. Kış ayları dışarı çıkıp koşarak terlemek ilk başta biraz riskli görünüp korkutsa da aslında bu havalarda koşarak vücudumuzun direncini artırmış oluyoruz. Soğuk mevsimlerde dış ortamda koşmaya alışık olmayan kişiler başlarda burun akması gibi ufak tefek sorunlarla karşılaşabilirken ilerleyen zamanla vücut buna alışınca bunun ortadan kalktığını da göreceksiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?