SEYAHAT

Bacaklara Özgürlük: Yürüyerek Seyahat Etmek

04 Eki 2022

Herkesin seyahat anlayışı birbirinden farklıdır. Kimisi bir rehber eşliğinde keşif yapmaktan hoşlanırken kimisi ise olabildiğince yalnız olmayı ve özgürce gezmeyi sever. Bazılarına göre ise aracın pek bir önemi yoktur. Otobüs, uçak veya araba fark etmeksizin kendilerini yola atarlar. Kimisi ise keyfinden ve özgürlüğünden ödün vermez ve konforunu da olabildiğince yanında taşımak istediğini için karavan veya bisiklet üzerinde sürdürür seyahatini. Şimdilerde ise bu araçları da geri plana atan bir gezgin modeli var; yürüyerek seyahat edenler. Gelin onlara yakından bakalım.

Kabul etmek gerekir ki toplu taşıma ile yolculuk yaptığımızda mola verilecek lokasyonları belirlemek bizim elimizde değil. Dolayısıyla da her istediğimizde durmamız gibi bir şey söz konusu olamaz. Ancak böyle olduğu sürece geçtiğimiz yol üzerindeki bir sürü güzelliği kaçırıyor olabiliriz. Kaçırdığımız şey bölgeye has bir lezzet de olabilir, popüler bir yer veya büyüleyici bir mekan da. Fakat kendi kontrolünüz dahilinde yaptığınız yolculuklarda mola vermekte, istediğiniz kadar dinlenmekte ve keşif yapmakta özgürsünüzdür. Örneğin karavanınızla yolculuk ediyorsanız onu istediğiniz noktada bırakarak keşfinizi sürdürebilirsiniz. Eğer bir bisiklet üzerinde seyahat ediyorsanız işiniz daha da kolaylaşacaktır çünkü hem aracınız küçüktür hem de yanınızda daha az eşya vardır. Dolayısıyla da seyahatinizde size engel olacak unsurlar da oldukça azdır. Eğer yürüyerek seyahat ediyorsanız durum daha bile kolaydır. Çünkü o zaman aracınız yalnızca vücudunuzdur ve sırt çantanızdan başka bir yükünüz yoktur. Artık yüreğinizin götürdüğü yere doğru ilerleyebilirsiniz. 

Yürüyerek seyahat etme fikri belki kulağa pek mantıklı gelmiyor hatta bir çılgınlık gibi görülüyor olabilir. Ancak iyi hazırlanmış bir sırt çantası ile evden ayrılıp birçok ülkeyi hatta kıtayı bu şekilde seyahat eden insanlar var. Evet yanlış duymadınız, uçakla bile saatler sürebilecek bir yolculuğa hiç üşenmeden yürüyerek çıkan gezginler var. Bunu yapmak elbette aylar hatta yıllar alıyor. Ancak keyfini çıkararak keşfetmek isteyen gezginlerin acelesi yok ve dolu dolu deneyimleme isteklerinin peşine takılıveriyorlar. Çünkü gidecekleri yere olabildiğince hızlı ulaşmak gibi bir dertleri yok. Seyahat onlar için varılması gereken nokta değil yolun kendisi yani bir başka deyişle yolculuk yapma hali şeklinde söylenebilir. Çünkü ulaşılmak istenen noktaya kadar geçirilen süre de seyahate dahil ve dolayısıyla geçtiğiniz her lokasyonu bire bir gözlemlemeniz ve keşifler yapmanız mümkün. Öyleyse neden doğrudan deneyimlemeyesiniz ki?

Günümüz insanı bağlamında ele aldığımızda yürüyerek seyahat etme fikri hızla akan dünya ekseninde kulağa oldukça gerçekdışı gelecektir. Fakat neredeyse her alanda baş döndürücü bir biçimde hakim olan bu hıza inat, hala sindirerek yaşayan insanlar da var. Kaldı ki her şeyden önce yürüyerek seyahat mantık dışı değil. Evet, oldukça uzun zaman alır ve son derece yavaş bir yolculuk biçimidir. Ancak kabul edilmesi gerekir ki hayal dahi edilemeyecek deneyimler kazandırır. Ne kadar plan yapmış olursanız olun yolda ne ile ya da kimle karşılaşacağınız her zaman muğlaktır. Ancak yolculuğu güzel yapan taraf da budur. Bu durum kimilerine göre büyük bir tehlikedir fakat kimileri ise bunu rengarenk bir maceranın ayak sesleri olarak değerlendirir. 

Yine de altını çizmek gerekir ki yürüyerek yolculuğa çıkıyorsanız ve özellikle de tek başınızaysanız elbette bu durum bazı riskleri beraberinde getirecektir. Yolda ne olacağı belli olmaz ve bu yüzden her türlü tehlikeyi göze almalısınız. Tehlike size saldıracak bir hayvan, zarar vermek isteyecek kötü niyetli bir insan ya da hesapta olmayan bir felakat kısacası her şey olabilir. Fakat tüm bunları düşünüp olumsuzluklarda boğulmak da elbette iyi değil. Ancak yürüyerek seyahat etmeyi kafanıza koyduysanız ihtiyacınız olacak malzemeleri ve yürüyüş ekipmanlarınızı eksiksiz tamamlamalı, eğer risker gözünüzü korkutuyorsa belki bir yol arkadaşı bulmalı ve keyifli yolculuğunuzu aynı zamanda olabildiğince güvenli hale getirmeye çabalamalısınız. 

Tüm bunları yaptıysanız ve seyahatinizi ayaklarınızı kullanarak yapmakta kararlıysanız, yüreğinizin çizdiği rotaya doğru ilerlemek için hazırsınız demektir. Dünyanın en yavaş ancak macera yönü son derece yüksek olan bu yolculuğunda enerjinizin ve cesaretinizin en önemli yol arkadaşlarınız olacağını unutmayın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?