Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Azerbaycan’dan Tepki: Rusya Sözünde Durmadı!
GLOBAL NEWS

Azerbaycan’dan Tepki: Rusya Sözünde Durmadı!

25 Kas 2022

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada Rusya’ya tepki gösterdi. Karabağ’da geçici olarak bulunan Rus Barışı Koruma Birliği’nin resmi açıklamalarında, Azerbaycan’ın verdiği bilgilerin paylaşılmadığı belirtildi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından başlayan Dağlık Karabağ sorunu iki ülkenin de gündemini kaplıyordu. Sorun, Ermenilerin bölge üzerinde hak iddia etmesiyle başlamıştı ve yıllardır Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ipleri geriyordu. 2020 yılında bölgede yapılan savaş sonrasında Rusya Federasyonu’na ait Rus Barış Koruma Birliği bölgeye geçici olarak konuşlanmıştı. Böylelikle savaş son bulmaya yaklaşmıştı. Ancak Rusya’ya verilen bilgilerin hiçbirinin resmi sitede paylaşılmaması, Azerbaycan’ı hayal kırıklığına uğrattı. 
 
Geçtiğimiz günlerde, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ bölgesindeki yerleşim alanlarının adları Rusya’ya verilmişti. Rusya’nın bu bilgileri Rus Barışı Koruma Birliği’nin resmi sitesinde yayınlanması beklerken, sitede bu konuyla alakalı bir açıklama bulunamadı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nda “Ne yazık ki Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınlanan Rusya Federasyonu Barış Gücü Birliği’nin resmi bilgilerinde, yerleşim yerlerimizin adları hayali Ermeni yer adlarıyla anılmaktadır.” açıklaması yapıldı.
 

Çardaglı İstikametinde Ateşkes Bozulmadı

 
Azerbaycan ordusuna bağlı birimlerin Çardaglı istikametinde ateşkesi bozmadığı da diğer bildirilen bilgilerin arasındaydı ancak Rusya bu bilgiyi de resmi açıklamalarına eklemedi. Bunun üzerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan “Azerbaycan ordusuna bağlı birimler ateşkesi bozmadı ve bu yönde ateş açmadı. Aynı zamanda, son zamanlarda yasa dışı Ermeni silahlı grupları tarafından ateşkesin ihlali ve diğer olaylar hakkında Rus tarafına verilen bilgilerin Rus Barışı Koruma Birliği’nin resmi açıklamalarına yansımadığını da beyan ederiz” ifadeleri yer aldı. 
 
 

Bölgede 350 Adet Mayın Tespit Edildi

 
 
23 Kasım’da Sarıbaba Tepesi’nde yapılan taramalarda, Azerbaycan Birlikleri’nin 2021 yılı Ermenistan yapımı 350 adet anti-personel mayın tespit ettiği bildirildi. Diğer açıklamalarla birlikte bu bildirinin de resmi sitede yer almadığı eklendi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın “Ne yazık ki bu, Rus Barışı Koruma Birliği tarafından resmi olarak bildirilmedi” ifadesi kaydedildi. 
 
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ bölgesinde geçici olarak konuşlanan Rus Barış Gücü Birliğine, yasa dışı Ermeni ordusunun her türlü kışkırtıcı faaliyetleri önleme çağrısında bulunduğu açıklandı. 
 
KAYNAKLAR:
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?