Sinemori
KÜLTÜR/SANAT

Aykırılığın Vaat Ettiği Bütünlük: Elemental Animasyon Filmi

31 Tem 2023

Zıtlıkların muhtemel bir ilişkinin önüne taş koyduğunu düşündüğün oldu mu hiç? Farklılıkların bir olmaya, birlikte olmaya engel olduğuna, en aykırı gözükenin dahi sana senden bir parça vaat ettiğine inandın mı? Eğer günün birinde, herhangi bir ilişki için aklından bunları geçirdiysen, sorulara verdiğin yanıtları farklı bir bakış açısıyla değerlendirmeni sağlayacak Elemental filmini, hala vizyondayken ve ışığın yanmışken kaçırmamanı öneriyor, hiçbir ışığın sonsuza dek sürmeyeceğini hatırlatarak, seni içinde yanan ışığı kucaklamaya ve içeriğimize davet ediyoruz!

16 Haziran’da vizyona giren Disney ve Pixar ortak yapımı Elemental filminin yönetmen koltuğunda Peter Sohn oturuyor, yapımcılığını ise Denise Ream ve Pete Docter’ın üstleniyor. Filmin senaryosunda John Hoberg, Kat Likkel ve Brenda Hsueh’in yaratıcı kalemleri yer alırken; filmin orijinal müzikleri Thomas Newman tarafından besteleniyor. 

Element Şehri’nde geçen bu hikâye, toprak, ateş, su ve hava elementlerinin bir arada yaşama serüvenlerine eşlik etme fırsatı sağlıyor.Kendinden olmayanın tehlikeli addedildiği, her elementin sınırlılıklarıyla etiketlendiği bu şehir, kendine has bir dizi kural ve kanun ile karmaşık yapısını ortak bir düzlemde buluşturmaya çalışıyor. Büyük iş binaları, belediyeleri, maç stadyumları ile adeta gerçek dünyanın yansımalarını taşıyan şehir, yarattığı düzenle her elemente kendi dünyasında yaşamasının gerektiği mesajını iletiyor. Bu farklı dünyaların ateş elementi için olan sokaklarında ailesiyle birlikte şömine dükkanlarını işleterek yaşamını sürdüren Alev ise filmin baş karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ailenin tek çocuğu olan Alev, küçük bir ateş parçası olarak dünyaya geldiği andan itibaren babasının izinde ve bir gün dükkanlarını işleteceğinin hayaliyle büyüyor. Filmde gerçekleşen bazı olaylar ise Alev’in söz konusu hayalin aslında kimin hayali olduğunu ve kendi geleceğine yönelik asıl istediği şeyin ne olduğunu sorgulamasına neden oluyor. Sorgulama ve kafa karışıklığı seanslarının öfkelenmesine neden olduğu bir sahnede Alev’in dükkânın su borularını patlatması ve patlayan boruların birinden belediye çalışanı olan Deniz’in çıkması ile filmin bir diğer başrol karakteri Deniz hikâyeye dahil oluyor. Yaşanan olay sonrasında dükkânı kurtarma hedefleri ise Alev ve Deniz’in birlikte daha çok vakit geçirmelerini ve birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlıyor. 

Alev, net sınırları olan, bağ kurmakta zorlanan, ailesinin kendi için yaptığı fedakarlıkların bedelini ödemenin tek yolunun kendi hayatını feda etmekten geçtiğini savunan bir karakter… Deniz ise çekirdek ailesinden, şehrin en büyük stadyumundaki binlerce elemente kadar herkesle bağ kurmayı başaran, ne zaman öfkelense “Burada duymaya hazır olmadığım bir şey mi hatırlatılıyor?” diyerek farkındalığını yüksek tutmaya çalışan, neşeli, sınırların ve sınırlılıkların içerisinden akıp gitmeye müsait bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bunca aykırılığa ve farklılığa rağmen onları birbirine çeken ve kimyalarını değiştirecek bir aşk yaşamaya iten ne oluyor?

Yönetmen Sohn, film hakkında verdiği bir röportajda bu zıtlıklarla dolu dünyaların karakterlerini bir araya getiren şeyi, "Bu eğlenceli bir şey çünkü onlar çok zıt kutuplar. İkisini birbirine bağlayan Venn şeması, savunmasız olmak ve birbirimizi ilk kez görmek açısından hepimiz için evrensel. Neden âşık oluyorlar, bu da Venn diyagramıdır. Filmden hiçbir şeyi bozmak istemiyorum, bu yüzden söyleyebileceğim en iyi şey, onların ortak yönleri için ince bir pencere olduğu." cümleleriyle aktarıyor. 


Zıt kutupların da ötesinde zıt dünyalara, zıt varoluşlara ait olan Su ve Ateş’in aşkını anlatan Elemental filmi, bizlere yalnızca romantik ilişkiler bağlamında olmaksızın yaşamlarımızdaki birçok farklı noktayı sorgulama kapısı açıyor. Hayalini kurduğun hayat amacın için adım atmak, bir yere ait hissetmek, sevdiklerini korumak uğruna fedakarlıklar yapmak, ezelden getirilen ve değişmez görülen kurallarla çevrene çizilen sınırları esnetmek, iletişimi ilmek ilmek işleyerek ilişkiye dönüşmesi için emek vermek ve ilhamın ateşini yanarken kucaklayabilmek… Animasyon dünyasının keyifli evrenine dahil olan Elemental filmine hoş geldin diyor ve yaşamlarımızda yanan ışıkların sonsuza dek sürmeyeceğinin farkındalığını taşımamızı ve onu sönmeden kucaklamayı unutmamamızı umut ediyoruz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?