GLOBAL NEWS

Ay’a Yeniden Yolculuk: NASA’nın Uzay Aracı Orion Dünya’ya Döndü

12 Ara 2022

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Artemis Ay Programı için tasarladığı ve Ay’a insan taşımayı hedeflediği Orion uzay aracı, dün başarılı bir şekilde Dünya’ya döndü.

1 Bardak
NASA’nın yaklaşık on yıldır üzerinde çalıştığı ve 16 Kasım’da Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlattığı Orion uzay aracı, dün başarılı bir şekilde Dünya’ya dönüş yaptı. Orion’un dönüş yaptığı bu tarih, aynı zamanda Apollo 17’nin Ay’a inişinin 50. yıl dönümüne denk geldi. Meksika'nın Baja California eyaleti açıklarında Pasifik Okyanusu’na inen uzay aracının, yapılan planlamalara göre ABD’nin California eyaletinde yer alan San Diego açıklarına inmesi bekleniyordu fakat olumsuz hava koşulları sebebiyle uzay aracının iniş yeri değiştirildi. Orion uzay aracı, görevi süresince yaklaşık 2 milyon 454 bin kilometre yol kat ederek mürettebat kapsülünü Ay’ın yörüngesine taşıdı. Yerleştirilen kapsüllerin konumunun şimdiye dek ayın yörüngesine ulaşılabilen en uzak nokta olduğu belirtiliyor. 
 
Artemis Programı kapsamında deneme için mürettebatsız bir şekilde gönderilen uzay aracının, görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirerek tasarlanan 10 küçük uydunun 6’sını Ay’ın yörüngesine yerleştirmeyi başardı. 


Artemis I görevinin ardından NASA, yerleştirdiği uyduları kullanarak verileri inceleceği ve Artemis II görevi için de ekip seçme çalışmalarına başlanacağı belirtiliyor.  Eğer çalışmalar planlandığı gibi giderse, Artemis II ekibinin, astronotları Artemis I kapsamında gönderilen Orion aracı ile benzer bir yörüngeye gönderilip, ayın etrafında uçması ve yüzeyine inmesi hedefleniyor. 
 
2025’ te başlatılması planlanan Artemis III görevinde ise, astronotların, 1972’den sonra tekrar Ay’a yeniden ayak basması öngörülüyor.
 
NASA Başkanı Bill Nelson ise program ile ilgili yaptığı açıklamada “ Apollo döneminde imkansızı ‘imkanlı’ hale getirmiştik. Şimdi bunu yeniden yapacağız ama bu kez başka bir amaçla. Bu kez Ay’a orada yaşamayı, çalışmayı, üretmeyi öğrenmek için gidiyoruz çünkü buradan evrenin daha derinlerini keşfe çıkacağız. Planımız 2030’un sonlarında Mars’a insanlı sefere hazır hale gelmek” ifadelerine yer verdi.
 
Kaynaklar:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?