Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Avrupa’nın Zamanı Durduran Kasabaları
SEYAHAT

Avrupa’nın Zamanı Durduran Kasabaları

02 Kas 2022

Yaptığınız seyahat size kısa bir rüya gördürdüğünü hissettirsin ister misiniz? Hazır yüksek sezon kapanmış ve kış sezonu girmişken, bilet fiyatları git gide uygunlaşıyorken enfes bir kış tatilini bulutların üzerinde geçirmenizi sağlayacak 3 Avrupa kasabası derledim sizler için. Kemerlerinizi taktıysanız başlayalım.

1.5 Bardak

Her Mevsimde Ayrı Güzel: Hallstatt

 
Öyle bir yer düşünün ki adımınızı attığınız anda zaman sanki yavaşlıyor, içinizdeki duygusal taraf ortaya çıkıveriyor, âşıksanız daha âşık, kararlıysanız daha kararlı oluveriyorsunuz. Duygularınız güçleniyor. Bir kasaba bunu yapabilir mi demeyin. Böylesi bir yer yapar, bu güce sahip. Hem zaten dünyanın en huzurlu köşesinde kendinize dönmekten başka ne yapabilirsiniz öyle değil mi?

Avusturya’da olan bu rüya kasabaya Viyana’dan arabayla 3, trenle 4 saatte gidebiliyorsunuz. Alpler’in eteklerinde olan bu kasaba öyle çok beğeniliyor ve öyle çok ziyaretçi alıyor ki Çin’de kasabanın bir kopyası yapılıyor 2011 yılında. 940 milyon dolar harcanarak yapılmış olan kopya kasaba Hallstatt’ın birebir aynısı. Sokakları, evleri, dokusu aynı olsun diye hiçbir masraftan kaçılmamış.

Orijinal Hallstatt’a dönecek olursak, doğanın, manzaranın, portakallı ördeğin, Avusturya’nın olmazsa olmazı şinitzelin, huzurun ve sakinliğin kasabası bu yer. Azıcık nüfusu, dağ ve göl manzarası, yaban hayatı ve tabii medeni insanlarıyla hem yazın hem de kışın size enfes bir deneyim sunmayı vaat edebiliyor. Kışın karlar altında yazın da en fazla 20 derece olan ılıman havasıyla bu Avrupa kasabasında birkaç gün kalmadan ölmeyelim sevgili BOBOscope okuyucuları.

Bir Orta Çağ Kasabası: Brugge

 
Tarihi dokuya âşıksanız Belçika’daki Brugge(Bruj) kasabası sizi çok memnun edecek. Kendinizi kiliselerin dokusuna, büyüsüne ve mimarisinin muazzamlığına kaptırırken, evlerin modernize edilmemiş olması, kasabada bulunduğunuz süre boyunca o duygudan kopmanızı engelliyor. Kasabaya adım attığınız andan itibaren sanki üzerinize ham kumaştan bir elbise giyip sokakları öyle dolaşıyorsunuz, Orta Çağ ruhuna bürünüyorsunuz. Teknolojiden uzak, sosyal yaşamın çok hareketli olduğu o yıllara bir zaman yolcuğuna çıkmak müthiş olmaz mıydı?

Yüksek taş binaları, sivri ve nefis bir işçilik barındıran çatıları, birbiriyle uyumlu duvar renkleri, aynı boyda bir resim edasıyla sıralanmış evleri, Arnavut kaldırımları, doğası, dokusu, gecesi, gündüzü, yazı, kışı, baharı ayrı güzel bir kasaba.

Tarih müthiş şekilde korunmuş bu kasabada. Elbette burada biraz şans da var. I. Dünya Savaşında yerle bir edilmemiş nadir yerlerden bir tanesi Brugge. Ayrıca isminin anlamı da köprü. Bu da kanalların çok sayıda olduğu bu yerdeki görkemli taş köprüleri imliyor. Ne dersiniz rotanıza alacak güzellikte değil mi bu kasaba da?

Tren Kalkıyor: Sintra

 
Lizbon’dan trenle yarım saatte ulaşılabilen bu kasaba, harmonik renklerin büyüsünün bir kanıtı niteliğinde. Okyanusun kıyısında, bir filmin içindeymişsiniz gibi hissedebileceğiniz bir fonda konumlanmış olan bu yer dar sokaklarıyla da ünlü. Bu dar sokaklar görkemli evlerle çevrili ve yürümesi çok keyifli Arnavut kaldırımlarıyla bezeli. Evlerin, yolların yarattığı atmosfer kasabaya romantik ve özgün bir hava katıyor.

Sintra’dan bahsederken saraylardan söz etmezsek olmaz. Kasabanın en tepesinde konuşlandırılmış, pastel renkleriyle, mimari olarak muazzam detaylarıyla görkemli bir saray yükseliyor. Siz deyin çizgi filmden, ben diyeyim Wes Anderson filminden fırlamış gibi duran bu saray Portekiz hanedanlığının uzun yıllar yazlık sarayı olarak kullanılmış. Sarayı gezebiliyor, bahçesinde tatlı bir öğle yemeği yiyebiliyor ve bu büyüye kendinizi uzun uzun kaptırabiliyorsunuz.

Ayrıca Sintra’nın keçi sütüyle yapılmış peyniri çok meşhur. Bu peynirle yapılan çöreklerin muazzam kokusu pastanelerden usul usul kasabaya yayılıyor. Ülkedeki en iyi tapaslardan birini de bulabildiğiniz bir restoran ve geleneksel yemekleri sunan bir başka restoran ilgi odağı olmayı başarıyor bu küçük kasabada.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?