Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Avrupa Parlamentosu: Rusya’yı “Teröre Destek Veren Ülke” İlan Etti
GLOBAL NEWS

Avrupa Parlamentosu: Rusya’yı “Teröre Destek Veren Ülke” İlan Etti

24 Kas 2022

Avrupa Parlamentosu; şubat ayından beri Ukrayna ile savaş içerisine giren Rusya’yı, gerçekleştirdiği “insanlık dışı ve zalimce eylemler” düzenlemesi gerekçesiyle “terörü destekleyen ülke” olarak tanımlayan kararı onayladı. Avrupa Parlamentosu’nun bu kararı onaylamasının ardından siber saldırıya uğradığını duyurdu.

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda Rusya’nın, gerçekleştirdiği öne sürülen “insanlık dışı ve zalimce eylemler” sebebiyle “teröre destek veren ülke” olarak nitelendirilmesine yönelik bir oylama gerçekleştirildi.
 
Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oylamada, karara yönelik tasarı; 58 aleyhte, 44 çekimser ve 494 lehte oyu alarak kabul edildi. Yapılan oylama sonucunda Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı: “terörizmin devlet sponsoru ve terörist araçlar kullanan bir devlet” ilan etti.
 
Rusya’yı teröre destek veren ülke olarak tanımlayan Avrupa Parlamentosu, gerçekleştirdiği bu adımla; Rusya’nın Ukrayna’da işlediği belirtilen suçlarının uluslararası bir mahkemede nezdinde sorumlu tutulmasına zemin hazırlamak istiyor. 
 
Ancak Avrupa Birliği’nin, parlamentonun aldığı kararı destekleyecek bir yasa tasarısı bulunmadığından alınan kararın büyük ölçüde sembolik olduğu bildiriliyor.
 
Bağlayıcılığı bulunmayan ve sembolik olan kararda; Rusya’nın Ukrayna’daki sivil halka karşı kasıtlı olarak saldırılar düzenlediği, sivil altyapıyı tahrip ettiği, gıdayı silah olarak kullandığı ve uluslararası insani hukuku tanımadığı gibi gerekçeler öne sürüldü. 
 
Parlamentonun aldığı kararda Rusya’nın savaş suçu işleyerek, Ukrayna halkına karşı terör niteliği taşıyan eylemlerde bulunduğu bildirildi. Ukrayna’da gerçekleştirdiği zalimce eylemler sonucunda Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıdığı belirtildi. 
 
Avrupa Parlamentosu’nun hazırladığı tasarıda Rusya, Ukrayna’da binlerce çocuğu ve sivili öldürmekten sorumlu tutuldu. Tasarıda, Rusya’nın şu ana kadar 40 binden fazla savaş suçu işlediği bildirildi.
 
Kararın alınmasından sonra Avrupa Parlamentosu’nun web sitesinin siber saldırıya uğradığı açıklandı. 
 
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Twitter hesabından yaptığı açıklamada: “AP, sofistike bir siber saldırı altında. Kremlin yanlısı bir grup sorumluluğu üstlendi.” ifadelerinde bulundu. 
 
Açıklamalarına, bilişim uzmanlarının saldırıyla mücadele ettiğini bildirerek devam eden Metsola; “Bu, Rusya'yı 'terörü destekleyen ülke' ilan etmemizin ardından geldi." değerlendirmesini yaptı. Metsola, "Benim yanıtım ise: Slava Ukraini (Ukrayna'ya Zafer)” paylaşımında bulundu. 
 
Avrupa Parlamentosu Sözcüsü Jaume Duch, parlamentonun web sitesinin ağı kesintiye uğratmak için tasarlanmış bir “DDOS saldırısı” ile hedef alındığını açıkladı.
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?