Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kamçatka - Kluyuchevskaya Volkanı - Pinterest
DOĞAL YAŞAM

Ateş Krallığı: Kamçatka Yarımadası

19 Oca 2023

Kamçatka Yarımadası, çoğu faal kırk kadar yanardağ ve aktif haldeki deprem kuşağı nedeniyle Dünya’nın en vahşi coğrafyalarından birisi. Ormanlık alanları, başı dumanlı dağları ve acımasız iklimiyle baş döndüren bir yolculuğa hazırsanız, başlıyoruz…

Kamçatka olarak bilinen bölgeye ateş krallığı dememizin en önemli sebebi, bu yarımadada bulunan yanardağların çoğunun hala aktif olması. Asya kıtasının en yüksek ve hala aktif yanardağı Klyuçevskoy bu yarımada üzerinde dumanlar saçarak homurdanmaya devam ediyor. Bir diğer aktif yanardağ olan Bezımyannıy da 1956 yılına kadar sönmüş kabul ediliyordur. Ta ki tüm gücüyle havaya duman, kül ve ateş püskürtene kadar. 

Mutnovckiy Buzulu

Bölgeyi yüzyıllardır inceleyen doğabilimcilere göre ise Kamçatka Yarımadası’nın en önemli özelliği, yeryüzündeki volkan zincirleri içerisinde en güçlüsü olması ve yanardağların çok kolay tetiklenerek kısa sürede bölgeyi bir cehenneme çevirmesi. Hatta bu volkanik hareketlilik nedeniyle 1.200 kilometrelik yarımadanın her yerinde, belki de her gün birçok deprem yaşanıyor.

Bu kadar hareketli bir coğrafi profilin sonucunda ise karşımıza çıkan tablo; bol kükürtlü, bol dumanlı ve sıcak sularla dolu bolca göl oluyor. Buzullarla kaplı çok sayıda krater ile yarımadayı çevreleyen Ohotsk Denizi ile Bering Denizi nedeniyle iklimi bir hayli sert. Özellikle bölgenin büyük ve vahşi ormanları görenleri kendine hayran bıraksa da hiç kolay bir yaşam vadetmediğini söyleyebiliriz. Soğuktan ölmek, seçeneklerin en kolayı… 

Kamçatka - animeshka.org
Bu zorlu ortamın sonucu ise elbette nüfus oluyor. Büyük yüzölçümüne rağmen sadece 300.000 kişinin yaşadığı Kamçatka, vahşi doğası nedeniyle ilginç toplumsal dinamikleri de beraberinde getiriyor. Örneğin bölgedeki halkın neredeyse tamamı Şamanizm inancına sahip ve doğa ile güçlü bir bağları var. Geliştirdikleri mitlerse dumanlar, ateş krallıkları ve balinalar üzerinden ilerliyor. 

1740’larda Kamçatka Yarımadasına giden Alman doğabilimci Georg Steller, bölgede uzun süre kaldıktan sonra oradaki halkın ilginç mitlerinden bazı örnekler sunuyor bize. Bunlardan en dikkat çekeni Kamçatka yerlisi olarak bilinen İtelmen halkına ait. “Ateşin ve dumanların krallığı” olarak tanımladıkları Steller yanardağının kraterinde yaşayan “Gomul” isimli hayaletten bahseder İtelmen Halkı. 

Sonbahar Gölü - animeshka.org

Anlattıklarına göre yüzyıllar boyunca bu kraterin derinlerinde uyuyan Gomullar sonunda uyanır ve çok acıktıklarını fark ederler. Kraterden çıktıktan sonra da denize inip kocaman parmaklarıyla balina avlamaya başlarlar. İşte Gomullara ait bu acıkma ve avlanma dönemini önce dumanlar, sonra da ateş ve yer sarsıntıları takip edermiş… 

animeshka.org
Bugünden bir bakışla, anlatılan bu kutsal hikayelerin bölgedeki kırka yakın yanardağ patlamasıyla ilişkili olduğunu düşünmemiz oldukça normal. Çünkü bölgede uzun zamandır çalışan volkanbilimci Eugene Vakin, Kamçatka’daki volkan dizilimlerinin ve birbirleri ile bağının çok ilginç olduğunun altını çiziyor. 
Özellikle Eugene Vakin’in 2000 yılında, Mutnovskiy bölgesindeki bir volkanik aktiviteye tanıklık etmesinden sonra Kamçatka’ya olan bakışı da değişiyor. Kraterin ağzındaki dev buzulların içeri çökerek erimesini ve kısa sürede, üzerinde dumanlar tüten bir göle dönüşmesini izleyen Vakin, bu sürecin inanılmaz hikayelerin doğmasına neden olacağını söylüyor. 

Mutnovskiy Buzulu - Fotoğraf: Ali Doğru

Ancak Kamçatka Yarımadasının en ilginç özelliklerinden birisi, bölgede yürürken bile çevrenizdeki doğanın hareket ettiğini fark etmeniz oluyor. National Geographic ekibinin 2001 yılında bölgeye yaptığı bir araştırma gezisinden elde ettiğimiz notlarda “hareket eden bozkırlar, ayağımızın altından kayıp giden topraklar, devasa buzulların ilerlemesi veya sürekli duman tüten göller” gibi tanımlara rastlıyoruz. 

Uzon Volkanı - Kamçatka
Oysa normal bir doğa yürüyüşünde çevremizdeki dağların, görkemli ormanların hareket ettiğini fark edemeyiz. Ama Kamçatka gibi yeraltındaki dünyanın sürekli hareket halinde olduğu bir coğrafyadaysanız gerçekten de o an, çevrenizdeki her şeyin hareket ettiğine tanıklık edebilirsiniz. Zaten bölgeyi görkemli kılan da bu özelliği oluyor! 


Eğer bir gün, doğunun en kuzeyindeki vahşiliğe doğru bir yolculuğa çıkmak isterseniz ateşin krallığı olarak görülen Kamçatka Yarımadası’nı bir seçenek olarak kenarda tutun mutlaka. 40.000 yıl patlayarak arkasında dev bir krater bırakmış olan Uzon Volkanı’ndan Sonbahar Gölü’ne, Kar Vadisi’nden Mutnovckiy Buzulu’na kadar muhteşem bir coğrafya sizi bekliyor olacak…

 
Kaynak
“Rusya’nın Dondurucu Cehennemi: Kamçatka”, National Geographic Türkiye, Ağustos 2001. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?