Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Atanmış ve Seçilmiş Aile Üzerine: Kendi Ailemizi Seçemez Miyiz?
Pinterest
SCOPE

Atanmış ve Seçilmiş Aile Üzerine: Kendi Ailemizi Seçemez Miyiz?

Dünyaca ünlü giyim markası H&M, internet sitesinde yarattığı başlıkla seçilmiş aile kavramını yeniden gündeme getirdi. LGBT+ propagandası yaptığı gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutulan H&M, aslında konuşulması gereken kavramlardan biri olan “seçilmiş aile” kavramını masaya yatırdı. Bizler de bu haberden yola çıkarak, sizler için hazırladığımız içeriğimizde atanmış ve seçilmiş aile kavramlarını mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :23 Ağu 2022
Süre :2 Bardak

Pinterest
   Aile kavramı, özellikle Türkiye gibi ataerkil toplumlarda, tartışmaya açılması doğru bulunmayan konulardan biridir. Aile, ataerki için kutsaldır ve bu kutsallık aile yapısının bozulmaması için her türlü yanlışı görmezden gelmekle eş değerdir. Ataerkil topluluklarda; aile içi şiddet, baskı, zorlama, istismar ve eşitsizlik, ailenin dağılmaması için görmezden gelinebilecek unsurlardan birkaçıdır. Ataerkiye göre aile, yalnızca kan bağı olan insanların birbiriyle oluşturabildiği bir birimdir. Bu doğrultuda insan, ailesini seçemez ve atandığı ailenin tüm baskılarına boyun eğmek zorundadır. Peki, sizce de bu düşünce fazla ilkel değil mi? İnsan, kendi ailesini seçemez mi? Gelin sorumuzun cevabını birlikte arayalım.
 

Pinterest
Atanmış Aile Nedir?
 
   Atanmış aile, kişilerin doğdukları andan itibaren içerisinde büyüdüğü aileye verilen addır. Atanmış aile; anne, baba, kardeş ve akrabalardan oluşan klasik olarak nitelendirilebilecek bir aile birimidir. Burada kişiler kendi ailelerini seçemezler ve biyolojik ailelerini kendi aileleri olarak kabul etmez zorundalardır. 

Pinterest
Seçilmiş Aile Nedir? 
 
   Seçilmiş aile, belirli bir tanımının olmamasıyla beraber, kişinin kendi seçtiği aileye verilen addır. Seçilmiş aile olabilmek için kişilerin, birbirleriyle biyolojik bağlara sahip olması gerekmez. Seçilmiş ailelerde cinsiyet rollerine bağlı kalınmaz, kişi, aile fertlerini cinsiyet kalıplarının dışında da belirleyebilir. Seçilmiş aile olabilmek için önemli olan tek şey kişinin kendi iradesidir. Kişi, kendisini kimin yanında huzurlu ve güvende hissediyorsa onu ailesi olarak seçebilir. Klasik aile yapısına uymayan seçilmiş aile, erkek egemen toplumlarda aile yapısını bozduğu gerekçesiyle tehdit olarak algılanır. Bu yüzden de oldukça tartışmalı bir konudur. 

Pinterest
Seçilmiş Aile ile Atanmış Rollere Elveda
 
   Atanmış ailelerde karşımıza çıkan rol atamaları, seçilmiş ailelerde bulunmaz. Atanmış aileler, ataerkil toplumun belirlediği kalıplar çevresinde rol dağılımı yapar ve aile içerisindeki bireylerin bu rollere koşulsuz şartsız bağlı kalmasını bekler. Seçilmiş ailede ise ne rol ataması ne de cinsiyet ataması vardır. Aile bireyleri diledikleri gibi aile yapılarını oluşturabilirler. Bu özgürlük, aile içerisindeki bireylerin kendilerini daha güvenli hissetmesini sağlar. 
 

Pinterest
Atanmış Aile Güvenli Aile Anlamına Gelmez
 
   Çoğu kişi, ailenin kutsal olduğunu düşünür ve bu doğrultuda aileden gelen her türlü şiddet ve baskının görmezden gelinmesi gerektiğini savunur. Halbuki aile kutsal bir yapı değildir, özellikle de kişi kendisini bu aile yapısı içerisinde güvende hissetmiyorsa. Eğer bir ailenin içerisinde cinsel istismar, şiddet, baskı, eşitsizlik ve korku varsa ortada güvenli bir aile yapısı yoktur. Aile, kişinin kendisini güvende hissettiği bir yer olmalıdır. Eğer bir kadın, çocuk veya LGBTQİA+ atanmış ailesi içerisinde kendisini güvende hissetmiyor ve günün sonunda kendi hayatından oluyorsa, ailenin kutsallığı tartışılması gereken en son konulardan biridir. 

Pinterest
Seçilmiş Aileler Vardır!
 
   Seçilmiş aileler vardır ve kutsal olarak nitelendirilen klasik aile yapısından çok daha güvenlidir. Kişiler kendi seçtikleri ailelerde, biyolojik ailelerinde tadamadıkları duyguları tadabilirler. Birçok atanmış ailede sevgi, saygı ve güvenlik söz konusu değildir. Kişilerin istedikleri ailelerde var olmaları veya istedikleri kişileri aile olarak görmeleri, toplumun yapısını bozmaya neden olacak bir durum değildir. Toplum yapısı; sevgi ve saygıyla değil, şiddet ve baskıyla zarar görür. 
 

Yukarı Kaydır