Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
deviantart.com, ArtistFia
SCOPE

Asya Mitolojilerinde Dokuz Kuyruklu Tilki Figürü

26 Şub 2022

Hemen hemen her mitolojide belli başlı hayvanlar önemli bir yer tutar. Bu hayvanlar, tamamen fantastik olabileceği gibi gerçek dünyada var olan hayvanlar da olabilir. Asya mitolojilerine baktığımızda ise tilkinin hatırı sayılır bir yer tuttuğu görülüyor, özellikle de dokuz kuyruklu tilkinin varlığı göze çarpıyor. Çoğunlukla 50 ila 100 yıl arası yaşayan bu tilkilerin kuyrukları yaşlarıyla orantılı bir şekilde artıyor. Ayrıca insana dönüşebilme özelliğine de sahipler ve çoğunlukla güzel, genç bir kadına dönüşüyorlar. League of Legends oynuyorsanız ya da Kore dizilerine meraklıysanız rastlamış olabileceğiniz dokuz kuyruklu tilki motifi; Çin, Japon, Güney Kore ve Vietnam kültürlerinde oldukça popüler. Bu kültürlerdeki tilkiler birbirine benzeseler de elbette her mitolojide farklı bir anlam kazanmışlar. Şimdi bu 4 ülkenin efsanelerine, mitolojik hikayelerine konu olmuş dokuz kuyruklu tilkilere tek tek kısaca bakalım.

deviantart.com, YunaXD
Huli Jing – Çin

Çin mitolojisinde “huli jin” adı verilen dokuz kuyruklu tilkiler ölümsüzler ancak bunu sürdürebilmeleri insanlara bağlı. Genelde bu tilkiler kendilerini genç ve güzel kadınlara dönüştürüyorlar, sonra da erkeklerin “aklını çelip” onlardaki yaşam kaynağını emiyorlar. Erkek ölene kadar da durmuyorlar. Çok zeki olduğu söylenen dokuz kuyruklu tilkiler sadık dost oldukları kadar tehlikeliler de. Popüler kültürde ise huli jing’e, Pokemon ve Love, Death & Robots gibi yapımlarda sıklıkla karşılaşıyoruz.

mythus.fandom.com
Kitsune – Japonya

Japon kültüründeki dokuz kuyruklu tilkinin ise dini anlamı çok daha baskın. Şintoizm dininin etki alanına girmeden önce bu tilkiler de anlatılarda genç kadınlara dönüşüp insanlarla evleniyormuş ancak Çin mitolojisindeki gibi erkeğin ölümüne sebep olmuyormuş. Bu nedenle kitsune’nin bu halinin insana karşı daha sadık ve sevgi dolu olduğunu söylemek mümkün. Şintoizm'in dokuz kuyruklu tilkiye yansıması ise şöyle olmuş: Kitsune’ler, pirinç tanrısı Inari’nin elçileri ve hizmetçileri olarak anlatılmaya başlanmış. Kurnazlık konusunda oldukça başarılı olan bu tilkiler, bazı hikayelerde kötü ruhlu olsa da onların insanı koruyan ve sadık varlıklar olduğunu söyleyen anlatılar da var. Naruto’daki Kurama karakteri de kitsune’nin popüler kültürden bir örneği.

Pinterest
Kumiho – Güney Kore

Kumiho, Çin ve Japon anlatılarındaki dokuz kuyruklu tilkilerle benzerlikler taşısa da onun hakkında bahsettiğimiz diğer tilkiler kadar olumlu konuşamayacağız. Huli jing ve kitsune figürleri arkadaşlığa önem veriyor ve  kendilerine yapılan iyilikleri unutmuyordu. Kumiho ise çok daha kötü. Bu tilkiler yine kadına dönüşüp erkeklerin ilgisini çekiyor ancak huli jing ve kitsune’den farklı olarak erkeğin kalbini ya da ciğerini yedikleri müddetçe yaşayabiliyorlar. Bazı hikayelere göre kumiho’ların insana dönüşebilmesi için 100 insanın ciğerini yemesi gerekiyor. Bu karakter popüler kültürde sağlam bir yere sahip, tabi buradaki tilkiler asıl anlatıdaki kadar kötü olmayabiliyor. “My Girlfriend is a Gumiho” ve “Tale of the Nine Tailed” gibi konuyla ilgili birçok dizi yapılmış. Bir de League of Legends’taki Ahri’nin esin kaynağının kumiho olduğunu da söylemek gerek. 

Wikipedia
Hồ ly tinh – Vietnam

Meşhur efsanelerden birine göre bu tilki, insanları çeşitli şekillerde kendine çekiyor ve mağarasına getirmeyi başardığı kişileri de yiyormuş. Lac Long Quân da ordusuyla beraber tilkiyi öldürmüş. Tilkinin mezarının bulunduğu yerin ise Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki Batı Gölü olduğuna inanılıyormuş. Bu efsanedeki tilki bir hayli kötü ve kurnaz olsa da bazı hikayeler dokuz kuyruklu tilkilerin o kadar da kötü olmadığını söylüyor. Bu tilki dokuz kuyruklu olana kadar 1000 yıldan daha uzun bir sürenin geçmesi gerekiyor. Tilki dokuz kuyruğa sahip olduğunda da insana dönüşebiliyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?