Önümüzdeki 5 gün boyunca
ASTROLOJİ

Astrolojide Yükselen (1. Ev) Teorileri

23 Ağu 2022

Birinci evimiz, Yıldız Haritamızdaki en önemli kısımlardan biri. Hatta bazı astrologlar, haritada 1. Ev’e (yükselene) haritanın tepe noktasına (Midheaven’a) ve Kuzey Ay Düğümüne bakarak kişiyi %80 oranında tanıyabileceğini söyler. Peki, 1. Ev’in (yükselen burcun) alameti farikası nedir ki? Hadi gelin bu ‘karakter’ evini ve yükselenle alakalı 3 önemli savı birlikte inceleyelim!

3.5 Bardak
Yıldız haritamızdaki bütün evlerimiz, yaptıkları açılar ve gezegen konumlanmaları önemli. Fakat, 1. Ev, yaşantımızın ortasına direği diker. Biz içimizde nasıl hissedersek hissedelim, dışarıya kendimizi onun filtresinde aksettiririz. Keza, günlük burç yorumlarını okurken de Güneş burcunu değil, yükseleniniz niyetiyle okumak yine daha isabetli olur. Çünkü ben Başak burcuyum dediğim zaman bunun astrolojik olarak kaçıncı evde olduğunu direkt olarak kestirilemeyebilir. Fakat, benim yükselenim Terazi dediğinizde astrolog bilir ki Yıldız haritanız Terazi ile başlıyor.

1. Yükselen (1.Ev’deki) Burcun Niteliği: Öncü - Sabit - Değişken

‘Öncü’ler Yükseleninden Tanınır: Koç, Terazi, Yengeç - Oğlak

Eğer yükseleniniz başlıkta sayılan burçlardan biriyse burcunuz Öncü Burçlar olarak geçer. Mevsimlerin başlangıçları da bu burç kuşaklarına denk geldiği için, yükseleninizde, yani Yıldız Haritanızın ilk evinde bu burçlardan biri varsa, bir başlangıç enerjisi içinizde gezinebilir. Yenilenmek, bulunduğunuz ortamlara ve etrafınızda dalgalanan düşüncelere yenilik katmak gelir içinizden. Bu da tabii ki sizi bir şeylerin öncüsü olmaya iter.
‘Sabit’lik ve Kararlılık: Boğa - Aslan - Akrep - Kova

Etrafımızda sabit yükselenli bir arkadaş bulundursak bize iyi gelebilir. Onlar mevsimlerin ortasında oraya kazık çakmış gibi dururlar. Zihinsel veya fiziksel olarak saplantılı görünebilirler. Fakat bu saplantılarını iyiye yönlendirdikleri zaman enerji ‘kararlılığa’ dönüşür. Değişimi sevmeyebilirler evet… Onlar bu değişimi yapmadıkları sürece!


Değişmeyen Tek Şey Değişkenlik İse: İkizler - Başak - Yay - Balık

Güneş burçları bu başlıktaki burçlardan biri olanları değişken diye düşünürüz. Fakat, açıların ve gezegenlerin de yardımıyla görüp görebileceğiniz en ‘bir öyle bir böyle’ insanlar yükseleninde değişken burcu olanlar. Değişken olmak, etrafına güven vermeyebilir. Fakat onlardan başka bir şey öğreniriz, hayatın döngüsünü! Onlar mevsim döngülerinin tam ortasında durarak bir mevsimden topladığını diğerine verir.
2.Yükselen Burcuna Gezegen Etkileri

Yükselen burcumuz, yani 1. Evimiz, davranış şekillerimizin renklerini belirler. Burada bulunan gezegenler (gezegen bulunmayabilir de) işin rengini değiştirebilir, parlaklaştırabilir ya da matlaştırabilir. Bu da bulunan gezegen(ler)in cinsine, aldığı açılara ve 1. evinizdeki burç ile ilişkisine göre şekil alır.

Satürn, ağır ve zorlayıcı bir gezegendir. Fakat 1. evinizdeki burç ile iyi anlaşıyorsa ve açıları da iyiyse, insana ağırbaşlılık, güç durumların üstesinden gelecek bir dirayet, komplike işleri zaman ve sabırla çözmek gibi muazzam güçler verir.

Yükselendeki Venüs, Afrodit’i temsil eden gezegenimiz olduğundan haliyle mutlu bir yerleşim ve açıdaysa, insana doğal bir güzellik ve cazibe verir. Keza, estetik sadece dış görünüşe bağlı kalmaz. Estetik olanı da görmek isteyeceği için sanat ya da moda gibi alanlarla uğraşmaya meyilli olması ya da harmoninin peşinde olması da muhtemeldir. Kötü bir yerleşimdeyse zorlayıcı açılar alıyorsa, dış görünüşüne/görünüşlere aşırı takıntılı biriyle de karşı karşıya olabiliriz.
Merkür, hitabet el sanatları ve düşünce dünyasının kralı! Haliyle, buradaki uyumlu yerleşim ve rahat açılar insanın hitabetinin ve zekasının kuvvetli olduğunu gösterir. Ellerini iyi kullanır ve ifadesini elleriyle çok iyi destekler. Zorlayıcı bir yerleşiminde ise bilmek, öğrenmekten ziyade bir açlığa dönüşebilir. İfade etmekten çekinmese de kırıcı ve sert olabilir.

Ay, anne, anaçlık ve duygularla ilgil. Birinci evinde Ay olan biri kendini duyguları filtresinden ifade etmeye yatkın olabilir. Ay eğer bulunduğu evde rahatsa, bu insana derin bir anlayış ve hoşgörü verir. Empati kabiliyeti artar. Fakat zorlayıcı açılar ve pek sevmediği bir burcun evinde olması; insanı sürekli onay bekleyen, almak için veren ve empati kurmaktan ziyade kafasında kurduğu senaryolara koşulsuzca inanan birine meylettirebilir.

Birinci evde Mars duruyorsa bu insana atiklik verir. Hele bir de öncü ve rahat ettiği Koç’la birlikteyse, kişi hemen  hemen istediği her şeye atılabilir, geri durmaz. Fakat zorlayıcı açılar veya gezegenle iyi anlaşmayan bir burçtaki Mars darlanır. Ve inanın, darlanan bir Mars kendini eğitmediği sürece, etrafta fazla görülmek isteyen bir karakter olmaz. Karşınıza almayın deriz.

Şans gezegeni Jupiter, haritanızın ilk evindeyse ve orada mutluysa size de bir mutluluk verir. Keza şans da! Fakat bu Jupiter zorlanıyorsa veya bulunduğu burçla iyi anlaşmıyorsa, mutluluğu bağımlı ilişkiler kurmak, maddeler tüketmek ya da çikolataya yemeğe fazla abanmakta bulabilir…
Bir devri kapatan yenisini başlatan Uranüs, birinci evde rahatsa insanların ağzını açık bırakır. Bırakın keşiflerde bulunmayı, onun her anı bir keşif, hayat her an enteresan bir yolculuktur. Fakat mutsuz bir Uranüs mantığa ya da sürece dayandıramadığı düşünceler üretir durur. Delilik ile dehanın farkı burada başlıyor ya… Uranüsümüzü rahat ettirmeye bakmalı.

Neptün hislerin, şifanın ve içsel yolculukların gezegeni… 1. evinde rahatsa ellerindeki şifayı dağıta dağıta gezen, anlayışlı, duaları tutan, rüyaları çıkan birini buluruz karşımızda. Mutsuz bir Neptün ise aşırı hassaslaşabilir ve küçük resimde takılı kalır. Genellikle de kendini suçlar.

Plüto’nun karanlık yanı insana enteresan bir azim diğer yandan güçlü sezgiler verir. Neptün’ün eli maşalı ablası gibi Plüto. Yükselende rahat ediyorsa ve destekli açıları varsa, zor zamanlarımızda yanımızda duran ve onları dönüştürmemize güç veren kuvvetli bir el tutarız. 1. evde rahat etmeyen bir plüto ise sinirlendiğinde büyük bir zevkle etrafa korku saçabilir.

Yükselen burçta Güneş olduğunda insanın hem öz burcu hem de yükseleni aynıdır. Dışarıdan fark edilmese de zorlayıcı bir yerleşim, yakın çevresinin görebileceği vaziyette insanı çelişkilere sürükleyebilir. Kendini iyi yönetmeyi bilirse adeta içi-dışı özü sözü bir biridir o. Yönetimini elden bırakırsa, İnsanlara ışık saçan ama kendi içinde ve ailesine öfke kusan biri de olabilir.
3.Birinci Evdeki Gezegen Stelyumu

Stelyum, Astrolojide bir evde 3 ya da daha fazla gezegen olması anlamını taşır. Güneş burcumuz bizim içimizden gelen kişi, 1. evimizde olan burç ise onu dışarıya nasıl aktardığımız ve nasıl göründüğümüz olduğuna göre, 1. evimizde stelyum gibi kuvvetli bir etkinin olması, dışarı ile ilişkimizi doğrudan etkiler. Keza, bu kuvvetli etki daha küçük yaşlardan itibaren sinyallerini verir. Örneğin; yükselenimiz Aslansa ve burada Aslan’a kuvvet verip onunla iyi çalışan ve etrafla uyumlu açılanan gezegenler varsa, oyuncu ve neşeli bir çocuk olabilme ihtimalimiz yüksek.

Keza, canımız sıkkın olduğunda ya da etraftan beklediğimiz ilgiyi görmediğimizde de olayları iyice dramatize edip etraftan rol çalıp ilgi toplamak gibi bir eğilim de söz konusu olabilir.

Birinci evde Kova’da, gücünü kuvvetlendiren ve ifadesini açığa çıkaran stelyum varsa, küçük yaştan itibaren teknolojiye, yeni çağın söylemlerine ve farklı bir zihin yapısında bir çocuk karşımızda bulabilmemiz muhtemel. Birinci ev aslen Koç burcunun evi olduğu için, stelyum, zorlayıcı olmadığı takdirde kişisel haritanın ilk evine (baktıran kişinin yükselenine) de bir ‘yapma’ enerjisi getirir.
Bu sanat alanındaysa küçükken boyaları kalemleri eline almaktan korkmaz (örneğin; Terazi yükseleninde Venüs’lü bir stelyumda), insanlara yardım ve sosyal hizmetler gibi alanlardaysa (örneğin; Başak yükseleninde Merküryen bir stelyum) küçük yaştan itibaren merhametin, yardımın ve hak koruma ve arama eğiliminin yüksek olduğunu görebiliriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?