pinterest
ASTROLOJİ

Astrolojide Yanlış Bilinen Klişeler

11 Tem 2023

Astroloji özellikle pandemi itibarıyla hayatlarımızda büyük yer edinmiş bir kavram. Artık herkes kadını, erkeği, çocuğu, yaşlısı astroloji hakkında az da olsa bilgi sahibi. Güneş burçlarımızı öğrenmekle başlayan bu serüven; yükselen burcumuzla devam edip, retro ve dolunaylardan ne kadar etkilendiğimize kadar geldi. Bu süreç esnasında çok fazla bilgi sahibi olsak da bazıları oldukça yaygın olan ama yanlış bilinen klişeler. Bakalım siz bu klişelerden kaçını yanlış biliyordunuz?

pinterest
“12 Burç 12 Karakter Demektir”


Astrolojide 12 burç olduğunu biliyoruz. Bizim burcumuz dediğimiz de aslında bizim direkt olarak Güneş burcumuz. Biz doğduğumuz zaman Güneş hangi burçta ise o bizim burcumuz olarak kabul ediliyor. Burç konusunda “Koç burcu sinirlidir, Yengeç burcu anaçtır, Akrep burcu cinselliğe çok düşkündür” gibi klişeleri de; Güneş burcumuzun hepimizin karakterini oluşturduğunu düşünerek söylüyoruz. Ancak böyle bir şey mümkün değil. Çünkü tam doğduğumuz gün ve saatte bizimle aynı anda milyonlarca kişi hayata gözünü açıyor. Böyle bir durumda her burcun insanının aynı karakterde olması ve dünyada belirlenmiş sadece 12 insan tipinin olması gerekiyor ama bildiğiniz gibi böyle bir şey mümkün değil, sevgili BOBOscope okuyucuları.

Güneş burcumuz bizim bu hayattaki motivasyonumuzu, yaratıcılığımızı, bilincimizi, egomuzu gösteriyor. Elbette Güneş burcumuzun özelliğini rahatça yansıtsak da tam olarak burcumuza göre bir karaktere bürünmemiz mümkün değil. Burada devreye doğum haritasının tamamı ve kişinin nasıl bir aile ortamında büyüdüğü gibi kriterlerin girdiğini söyleyebiliriz. 

unsplash
“30 Yaşında Yükselen Burcumuzun Özelliklerini Yansıtmaya Başlıyoruz”

Belki de herkesin ağzından duymaya alışık olduğumuz en büyük astroloji klişesi… Bu durumda normalde Güneş burcumuzu yansıtırken 30 yaşımıza bastığımız gün bir anda yükselen burcumuza evrilmemiz gerekiyor. Yükselen burcumuz aslında bizim hayata gözlerimizi açtığımız anı yansıtıyor. Doğduğumuz anda ufuk çizgisinden yükselen bu burç; nasıl bir ortama doğduğumuzdan tutun, dış görünüşümüz, insanların bizi gördüğü andaki ilk izlenimi ve hayat rotamızı nereye çevirdiğimizi gösteriyor. Dolayısıyla Güneş burcumuz ve yükselen burcumuzu elma ve armut gibi düşünüp birbirinden ayırmamız gerekiyor.

pexels
"X ve Y burcu birbiriyle anlaşamaz"

Tanıştığımız insanlara burçlarını sorduğumuz anda o kişilerle ilgili bir çıkarımda bulunuyoruz. X burcunda olan bir kişiyi; daha önce X burcunda olan başka bir tanıdığımız ile karşılaştırıyor ve ona göre bir ön yargı içerisine giriyoruz. “Ben Balık burçlarıyla anlaşamıyorum” dediğimizde; kendi burcumuz ile Balık burcunun birbiriyle asla anlaşamayacağını ve bundan sonra insan seçimlerini de buna göre yapacağımızı söylemiş oluyoruz. Ancak astrolojide yanlış anlaşılan konulardan biri de Güneş burçlarının birbiriyle uyumu. Normalde çok iyi anlaştığınız bir burç; başka bir insanda sizin en büyük kabusunuz olabiliyor. Çünkü o kişi X burcu olsa da haritasında Y burcu baskınlığı olabilir. Tüm haritayı görmeden bir insan ile olan ilişkinize kesin yorum yapmak pek de mümkün değil. Bunun için sinastri haritaları dediğimiz; insan ilişkilerini inceleyen haritalara bakılıyor.

unsplash
“Yeni Bir İşe Yeniayda Başlanır”

Yeniaylar ve dolunaylar her ay yaşadığımız gökyüzü hareketleri. Özellikle bu günler için “dolunay var çok gerginim” ya da “yeni ay geliyor, bu işe yeni ayda başlamalıyım” gibi klişeleri çok fazla duyuyoruz. Her ne kadar yeni ay kelimesi yeni bir başlangıcı anımsatsa da; yeni aylar asla yeni işlere başlamak için uygun zamanlar değil. Çünkü yeni aylarda Güneş ve Ay tam kavuşuma gidiyor, Güneş Ay’ı yakıyor. Bu durumda biz Ay’ı göremiyoruz. Ay’ı göremediğimiz bir durumda yeni işe başlamak olumsuz kabul ediliyor. Hatta eski zamanlarda “Ay’ın yenisinde ekilen tohumlar ve dikilen ağaçlar verimli olmaz” deniyor. Bu nedenle bir girişim yapmak istediğinizde, Ay’ın biraz daha görünür olduğu Hilal zamanlarında yeni işe başlayabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?