Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Astrolojide Hayatın Zirvesi, Tepe Noktası (MC)
ASTROLOJİ

Astrolojide Hayatın Zirvesi, Tepe Noktası (MC)

18 Eki 2022

Hayatımızın zirvesi; kariyer alanımız, olgunluk zamanlarımızdaki tatmin, ufkumuzun kendine has çizgisi… Astrolojideki adıyla Midheaven, MC ya da Tepe Noktası: Hayattan maksimum tatmini almak ve yaşama stilimiz konusunda bize nasıl rehberlik sağlayabilir? MC (Tepe Noktası) nedir ve bu pozisyona denk gelen burcunuza göre maksimum potansiyelinize nasıl bir enerji hakimdir? Gelin, bir göz atalım!

3 Bardak
Tepe noktası ya da Midheaven, kısaca MC kavramını; doğduğumuz zaman Güneş'in ufuk çizgisindeki yeri, tepedeki konumu olarak görebiliriz. Bu sembole göre, bizim de ufkumuz; yani hayatımızın zirve noktası, en yüksek potansiyelimizle sergileyeceğimiz özelliklerimiz hakkında bilgi verir. Her anlamda bir ‘zirve noktası’ diyebiliriz bu pozisyona.

Astrolojik doğum haritamızdan hayatımızın gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemlerinde takip ettiğimiz yolun ya da düşmeye meyilli olduğumuz tuzakları, zayıf ve güçlü yönlerimizi görebiliriz. Midheaven (MC) ise haritada 8.-12. ev arasına bir yere düşer. Eşleştiği burca, gezegen durumuna ya da aldığı açıya göre bize; başarımızın kaynakları, görünümleri ve hayatımızın zirve noktasında üstleneceğimiz üslubun kalıbını çıkartabilir. Sadece, en başarılı ve potansiyelimizi en iyi sergilediğimiz halimizden bir kesit sunmaz aynı zamanda bizlere, hayatta daha rahat hissetmek ve sezgilerimizle yakınlaşmak için bir yol haritası sunar diyebiliriz. 
Doğum haritalarında Midheaven(MC)’ın en sık, 10. eve denk geldiği gözlemlenmiştir. Bu da kariyer alanı olduğundan, kişinin göz önüne çıkacağı noktaları kariyer düzleminden görülebileceğine işaret eder. Haritada MC noktasına ve ilgilendiği konulara bakarak ideallerimiz, toplumdaki yerimiz, insanların bizi nasıl gördüğü ve bizim ne istediğimiz konusunda aklımıza gelmeyen fırsatları fark edebiliriz. Astroloji danışmanlıklarında kariyer sorularının cevabı da 10. ev ve Tepe Noktasına (MC) bakılarak yorumlanır.

Hayatınızın zirvesi; hem şimdiye kadar uğraştığınız konulara ve bunları ele alış şeklimize, hem toplumdaki yerimize ve bizi insanların nasıl gördüğüne, hem de kişisel uğraşlarımızda uzmanlaşma stilimize işaret edebildiğinden, haritamızda MC noktasının doğru okunması, bizi rahatlatacak kaynak ya da şartlar konusunda da rehberlik yapabilir. Haliyle kritik bir nokta olarak geçer.


Peki, sizin MC’niz hangi burca işaret ediyor ve size ne söylüyor?

MC Koç Burcunda ise; hayallerinizi kurmada ve uygulamada tutkulu olma ihtimaliniz yüksek. Yalnız başınıza hareket etmekten çekinmeyip savunduklarınızın arkasında durmayı bilirsiniz. Ancak ve ancak hızınıza yetişebilen bir partnerle ortaklık yapabilirsiniz. Yoksa, muhtemelen işinizde yalnız olursunuz.

MC Boğa Burcunda ise; Boğanın özelliklerine yönelmek, kariyer yolunuzda ve yaşam hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olabilir. Boğanın estetik algısı, aynı zamanda sağlamcı ve garantici yapısı, geliştirebildiğiniz takdirde lehinize olacak özelliklerden olabilir. Ya da zaten böyle biri olabilirsiniz.

MC İkizler Burcunda ise; Merkür yöneticili bir tepe noktası, insan ilişkilerindeki doğal kabiliyetinize işaret edebilir. Hayatınızı iletişim ve haberleşme gibi alanlardan kazanıyor ya da hayatınızın bu tarafa doğru kaydığını hissediyor olabilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve aktarımda bulunmak, sosyal konumunuzda önemli araçlarınız olması muhtemel.

MC Yengeç Burcunda ise; diğerlerinin duygularını onurlandıracağınız ve yardım sunacağınız bir meslekte olmak sizi rahat ettirebilir. Kendinizi öne çıkartmak yerine başkalarına kol kanat gereceğiniz ve işinizin öznesinin diğer insanlar olacağı hayat alanları, egonuzu bir kenara bırakarak başkasına iyi gelmeye çalışmak size de iyi gelir. Kendinizi daha özgür ve yerini bulmuş hissedebilirsiniz.

MC Aslan Burcunda ise; tepe noktanızda Güneş yöneticili bir ateş burcu var demektir. Yani Aslan! Göz önünde olmak, insanları etkilemek, kendine güvenerek öne atılmak, ışığınızı size aynalayabilir. Masabaşında kalmak yerine enerjinizi kullanacağınız işler yapmanız sizi daha rahat hissettirebilir. Bir ofis hayatınız varsa da yaratıcı olmanız ya da çalışma ortamınızın enerji kaynağı olmanız olası.

MC Başak Burcunda ise; profesyonel anlamda detayları yakalayabileceğiniz, araştıracağınız, birleştireceğiniz ve sistematik çalışabileceğiniz işler sizin hoşunuza gider. Bu alanlara yönelirseniz, gelişme potansiyeliniz daha yüksek olabilir. Kendiniz odaklı olmak yerine, başkalarına hizmet için çalışırsanız (bilim insanı, akademisyen vs.), hayat tatmininiz daha yüksek olabilir.

MC Terazi Burcunda ise; güzelliğin, dengenin ve bereketi ufkunuza yerleştirmişsiniz demektir. Hayat hedefiniz, hayatınızın her alanına dengeyi getirmek. Muhtemelen işinizde de bir ahenk ihtiyacında olacaksınız. Adil ve eşit olanın peşinde oluşunuz, kariyerinizi bu alanlardan inşa etmeniz olası.

MC Akrep Burcunda ise; sizi diğerlerinden ayıran ve parlamanızı sağlayan özellikleriniz, cesur olmanız ve diğerlerinin çekindiği konularda öne atılabilmeniz. Önünüze çıkan kişi ve konseptlerin yapısını çözmek ve daha derin bir algılama kabiliyeti sizin yeteneğiniz. Meslek alanınızda bu yeteneklerinizi kullanmak ve geliştirmek sizin için daha besleyici olabilir. Keza siz de bu şekilde daha verimli olabilirsiniz.

MC Yay Burcunda ise; fikirlerinizde ve işlerinizde derinleşmek, olaylarınızı her açıdan ele almak, işin felsefesine girmek ve otantik taraflarından yakalayabilmek üzere kendinizi programlayabilirsiniz. Sürekli aynı şeyleri tekrarlamak yerine bu yeteneklerinizi kullanabileceğiniz şekilde çalışmak, derinleşmek, dallanmak, özgürleşmek ve öğrenmenin keyfini sürmek, sizi daha ‘tatminkar’ biri haline getirir. Kendinizle birlikte, başkalarını geliştirebileceğiniz görevler üstlenmek de size iyi gelir.

MC Oğlak Burcunda ise; siz doğal olarak harika işler çıkarmak ve işinizi iyi planlamayla, ince ince sabırla dokumak üzerine yeteneklisiniz. Böyle doğmamış ya da bu şekilde yetişmemiş olsanız da belli bir süre sonra işinize ağırlık vermek ve zor olanla uğraşmak, sistemler ve sabırla işlenmiş projeler tasarlamak size keyif verebilir.

MC Kove Burcunda ise; ideallerinize ve ufkunuzda doğrunun yanında kalmayı tercih etmek isteyebilirsiniz. Gelişmek için eski inançları parçalamak ve yeni sistemler getirmek, son teknolojiyle uğraşmak ya da uğraşmayı sevdiğiniz alanlarda güncel fikirler yürütmek, olgunluk zamanlarınızda sizin için çekici gelir. Toplumsal davalar ve çoğulun iyiliğiyle uğraşmak tutkunuzu ateşleyerek sizi daha da ileri taşıyabilir.

MC Balık Burcunda ise; olgunluk zamanlarınızda içsel yolculuklarınızın sizi derinleştirdiğini hissedebilirsiniz. Tek taraflı düşünmek yerine daha kapsayıcı yolu görmek, empati kurmak ve sanatsal faaliyetlerde bulunmak içinizdeki cevheri dışarı çıkarmanızı sağlayabilir. Duygularınıza yönelmeniz ve zıt yönlerinizin çatışması yerine harmoni yaratmasını sağlayabilirseniz hayattan optimum tatmini alabilirsiniz.
Not:
Yazıda MC’nin bulunduğu ev hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler, MC ev burcunun yönetici gezegeninden aldığı açılar ve başka bileşke kuvvetler de önemli olduğundan, MC noktanızın olduğu burcun, size ancak sadece belli noktada tüyolar verebileceğini belirtmek isteriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?