google
ZOOM

Aşkın Don Juan vs. Casanova Hali

13 Ara 2022

Tek ortak noktaları tüm dünyada “çapkın” olarak bilinmeleri ve bu kelimenin halk dilindeki karşılığı haline gelmiş olmaları. Biri Don Juan, diğeri Casanova… Don Juan bir İspanyol efsanesiyken (kimi kaynaklara göre gerçek kişi), Kazanova (Giovanni Giacomo Casanova) gerçekten yaşamış, tanınmış bir İtalyan’dır. Her ikisi de 18. yüzyılda yaşamış ve çapkınlıklarını kitaplara altın harflerle yazdırmışlardır. Oysa ki bu her iki karakter için “çapkın” kavramını kullansak da ikisinin özellikleri, karakterleri ve davranış biçimleri birbirinden oldukça farklıdır. Hal böyle olunca bizde “Don Juan” ve “Casanova” karakterlerinin farklarını sizler için derledik.

vikipedia
“Don Juan Tenorio” İspanya’nın köklü ailelerinden gelen bir asilzade olduğu söylenirken, 17. yüzyılda İspanyol yazar Tirso de Molina tarafından yazılan “Sevillalı Kadın Avcısı” oyununda yaratılan bir karakter olduğu da söylenmektedir. Don Juan; son derece zeki, bir o kadar küstah, alaycı, karşı konulamaz derecede yakışıklı olarak tanımlanmaktadır. 

pinterest
Bir efsaneye göre; “Don Juan güzel bir İspanyol kızına âşık olur, kız da ona âşıktır. Ancak kızın babası bu beraberliği istemez. Don Juan’ın, sevgilisi ile birlikte olması için tek yol bulunmaktadır; o da kızı kaçırmak... Don Juan bir gece kızın evine gelir. Tam sevgilisini kaçırırken, kızın babası elinde kılıcıyla kapıda belirir. Don Juan kızı kaybetmemek için silahını çeker ve kızın babasını öldürür. Kızın babasını çok seven papazlar ise onun intikamını almak için bir plan kurarlar. Don Juan’ı manastıra davet ederler. Bu daveti kabul eden Don Juan papazlar tarafından öldürülür.” Hikâyenin farklı türleri de bulunmakta ancak hepsinden çıkan sonuç aynı. "Kadına ulaşmak için her yol mubahtır". 

pinterest
Don Juan’ın masalsı tarafı bu şekilde yansıtılmaktadır. Fakat karakteri için bu kadar aşkının peşinden giden bir adam olduğu pek de söylenemez. “Don Juan gördüğü her kadına iltifat eden bir kişidir. Onun ilişkilerinde aşk yoktur, aşk bir baştan çıkarma oyundur. Sevgililerine sadık olmak gibi bir kaygısı ise hiç yoktur. Don Juan için önemli olan, karşısındakini ikna etmektir. Kadınlarla birliktelik yaşadıktan sonra Don Juan’ın aşkı biter. Çok kolay yalan söyler ve kendine aşıktır. Hiçbir kadını gerçekten sevemez. 

“Giacomo Giralomo Casanova”, tiyatrocu bir ailenin çocuğu olarak 1725 yılında Venedik’te doğmuştur. Soyadını öz babasından değil, annesinin kocasından alan Casanova, uzun süre anneannesiyle vakit geçirmiş ve 9 yaşına geldiğinde yatılı olarak okuması için Padua’ya gönderilmiştir.
Casanova eğitime oldukça önem vermiştir. Kimya, ilahiyat, matematik, hukuk, eczacılık, felsefe aldığı eğitimlerin sadece bir kaçıdır. Kendi hayatını yazdığı “Historie de ma vie” (Hayatımın Hikâyesi) isimli otobiyografisinde de bahsettiği gibi, 18 yaşında hukuk doktorasını yapmıştır. Bununla birlikte İspanyolca, İbranice, Fransızca, Latince, Yunanca öğrenmiş ve iyi bir beyefendi olmak için eskrim, binicilik, keman ve dans dersleri almıştır. Neredeyse tüm dünyayı gezmiş fakat sürekli başını derde soktuğu için birçok ülkeden kovulmuştur.

pinterest
Casanova; bilgili, kültürlü, nezaketli bir davranış yapısına ve erkeksi yüz hatlarına sahip bir kişidir. Bu nedenle olacak ki, tanıştığı ve yaklaştığı kadınların hiçbiri kendisine karşı koyamamıştır. Kadınlara aşık bir romantik ve kadınların ruhlarına hitap eden, dış güzelliklerindeki estetiğe hayran ve kişiliklerine saygı duyan biridir. Hiçbir kadına kendisi ile birlikte olması için baskı yapmamıştır. Fakat, birlikte olduğu kadınlarla da hep arkadaş kalmıştır. 

pinterest
Tek ortak noktaları aşk olan iki adam. Don Juan ve Casanova… Biri efsane, diğeri gerçek kişi. Casanova, sevmeyi seven, aşka âşık, duygulara derin bir tutkuyla bağlı; istediği her kadını elde edip onlarla birlikte olduktan sonra da hayatlarında kalmaya devam edecek kadar iyi bir adam. Don Juan ise sadece kadınlarla birlikte olmayı seven, hazlarının peşinde koşarken kimsenin duygularını ve düşüncelerini umursamayan, listesine çentik atan fakat ruhunda hiçbir derinlik taşımayan bir hayal ürünüdür.

Bu yazımızda Don Juan ve Casanova’nın farklarını sizler için derledik. Artık bundan sonra bahsederken kime Don Juan, kime Casanova denmesi gerektiğini biliyorsunuz.
Keyifli okumalar dileriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?