Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Lena Macka
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Aşk Ne Değildir?

13 Nis 2022

Aşk, insan deneyiminin olağan bir parçası. Neredeyse her birimizin kendince bir aşk tanımı var. Bununla birlikte aşkın ne olduğunu keşfetmeye ya da keşfettiklerini anlatmaya çalışan binlerce kitap, senaryo, şiir, şarkıya ulaşmak da mümkün. Öyle büyük ve değişken bir konu ki, aşkın keskin bir tanımına ulaşmak kolay olmayabilir. Her birimizin aşkı deneyimleme biçimi farklılık gösterebilir. Fakat yine de aşkın ne olduğundan ziyade ne olmadığı üzerine düşünmek; bizi en doğru aşk tanımına götürmese de, daha sağlıklı bir aşk tanımı yapmamızı sağlayabilir.

İnsan deneyim ve duygularını “bu doğrudur” ya da “bu yanlıştır” gibi kalıplarla ele almak pek gerçekçi olmayabilir. Her birimizin yaşamdaki beklentileri, deneyimleri çeşitlilik gösterir. Dolayısıyla herhangi bir yaşantıyı bir kalıba sokmaya çalışmak gerçekçi olmayacağı gibi, keşfedebileceğimiz türlü güzellikleri de engelleyebilir.

Söz konusu aşk olduğunda; yakınlarımızdan uzmanlara, izlediğimiz dizilerden dinlediğimiz müziklere birçok insanın çeşitli fikirleri vardır. Bu fikirlerin doğru yanları olsa da “aşk” olarak sunulan fikirler, aşkın çok ötesinde olabilir. Aşk sanarak yaptığımız ya da yapılmasına izin verdiğimiz şeyler, karşılıklı olarak yarardan çok zarar veriyor olabilir. Dolayısıyla yaygın olarak kabul eden aşk tanımları ve özellikle de kişisel aşk tanımımız üzerine yeniden düşünmek, daha sahici bağlar kurmamızı sağlayabilir.

Aşağıda bahsi geçen maddeler, aşkın ne olmadığı üzerine fikir verebilir. 

Lena Macka
Aşık olduğumuz kişi bizim bir uzantımız değil, bizden bağımsız bir kişidir.

Çoğu zaman aşık olduğumuzda, partnerimizin yaşamı üzerinde söz hakkına sahip olduğumuzu düşünebiliriz. Pek tabii partnerler oldukça yakın bir bağ kurduğu için birbirlerinin fikirlerini önemser ve önceliklendirebilir. Fakat bu, ilişkiye dahil olan kişilerin elindedir. Aşık olduğumuz kişi bizim bir uzantımız değil, bizden bağımsız bir kişidir. Aşk, bencil isteklerimiz doğrultusunda bir başka insan üzerinde hak sahibi olmamızı sağlamaz. Biz isteklerimizi, düşüncelerimizi, duygularımızı ifade edebiliriz fakat bunlar doğrultusunda karar vermek partnerimizin elindedir. Aşık olduğumuz zaman bütünleşmek, tek bir insan gibi hareket etmek, birbirimizin hayatına kendi bencil isteklerimiz doğrultusunda müdahale etmek aşktan ziyade, iç içe geçmiş ve eş bağımlı bir dinamiği ifade ediyor olabilir. 

Lena Macka
Aşk, duygusal oyunların oynandığı bir alan değildir. 

Her ne kadar aşk üzerine birçok “taktik” verilmesi ve uygulanması yaygın olarak normalleştirilmiş olsa da, aşk duygusal oyunların oynandığı bir alan değildir. Bir insanı “elde etmek” uğruna yapılan veya yapılmayan eylemler, bizleri sahici aşk deneyiminden uzaklaştırır. Sağlıklı ilişkilerde partnerler türlü oyunlar yerine, duygu ve düşünceleri konusunda birbirlerine karşı şeffaf olurlar. Her ne kadar böylesine manipülatif eylemleri istemsizce ya da kendimizi korumak adına yapsak da, bunların hem bizim hem de partnerimiz üzerindeki etkileri oldukça olumsuz olacaktır. Sahici ilişkiler için yaralanabilir olmak ve kendimizi açmak, sevme cesareti göstermemizi de sağlayabilir. 

Lena Macka
Aşkın amacı benliğimizi tamamlamak ve yalnızlığımızı gidermek değildir.

Bir insanı sevmek hem karakterimiz hem de yaşamımız için oldukça besleyici olabilir. Aşk içerisinde birbirimizden birçok şey öğrenir, birlikte gelişir ve büyürüz. Fakat bu, aşkın amacı değildir. Benliğimizdeki eksiklikleri gidermek, içimizdeki boşluğu doldurmak, yalnız kalmamak gibi amaçlarla aşık olmak, bizleri sağlıklı ilişkiler kurmaktan da alıkoyar. Kendi yaşamımızın sorumluluğu bize aittir ve bize ait herhangi bir şeyin çözümü yalnızca başka bir insanın sevgisinde değildir. Böylesine bir birliktelik aşktan ziyade, ilişki bağımlılığına işaret ediyor olabilir. Öte yandan eğer bunun ayırdında olur ve ilişki içerisindeyken kendi sorumluluğumuzu üstlenirsek, partnerimiz ile işbirliği içerisinde ilişkimizle iyileşmek mümkün olabilir. 
Bunların yanısıra “Sağlıklı İlişkiler İçin Vazgeçmemiz Gerekenler Alışkanlıklar”, “Yeteri Kadar İyi İlişkiler” ve “Kendimizi Kaybetmeden İlişkiye Kapılmak Mümkün Mü?” yazılarını okumak da aşkın ne olmadığı ve ne olabileceği üzerine daha ayrıntılı düşünmenize yardımcı olabilir. 

Kaynaklar©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?