Redbook Magazine
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Aseksüel Aşk

15 Kas 2022

Hiç ya da çok az cinsel arzu duyan aseksüeller pek tabii aşık olabilir. Cinsel yönelimi aseksüel olanlar için aşkın nasıl bir şey olduğunu gelin birlikte inceleyelim.

1.5 Bardak
Aseksüellik, başkalarına karşı cinsel arzu duymayan ya da çok az duyan bireyleri tanımlayan bir cinsel yönelimdir. Aseksüel bireyler genellikle cinsellikle pek de ilişkili olmazlar. Birileriyle seks yapmak, öpüşmek, porno izlemek, mastürbasyon yapmak ya da seks hakkında konuşmak genel itibariyle ilgi çekici gelmeyebilir. Fiziksel temas pek çok aseksüelin öncelikli tercihi değildir. Fakat her ne kadar cinsellikle hiç bir biçimde ilişkileri yokmuş gibi görünse de yer yer olabilir. Örneğin herhangi bir aseksüel mastürbasyon yapmaktan hoşlanabilir ama başkalarıyla temas kurmaktan hoşlanmayabilir. Ya da cinsel arzuları olabilir ama bunlar için fiziksel herhangi bir şey yapmayı tercih etmeyebilir. Veya sevdiği insanlarla öpüşmek, sarılmak ve temas etmekten mutluluk duyarken bu teması ileri götürmekle ilgilenmeyebilir. Özetle, aseksüelliğin nasıl deneyimlendiği kişiden kişiye göre oldukça farklılık gösterir. 

Pinterest
Diğer bir yandan da aseksüel bireylerin cinsellikle herkes kadar bağ kurmamaları, herhangi bir ilişkilenme yaşamak istemedikleri anlamına da gelmez. Aseksüel olmak, aromantik olmak demek değildir. Bir insan başka insanlarla fiziksel temas kurmaktan hoşlanmasa da, bu insanları sevebilir ve yakın bir duygusal bağ kurmak isteyebilir. Öyle ki yapılan araştırmalar popülasyonun %1’ini oluşturan çoğu aseksüelin ilişki yaşamayı tercih ettiğini gösteriyor. Özellikle halihazırda bir ilişki içerisinde olan aseksüeller arasında yapılan araştırmaya göre; aseksüel bireylerin ilişkilenme biçimleri, aseksüel olmayan bireylerden pek de farklı değil.
Kendilerini aseksüel spektrumda gören 485 insan arasında yapılan araştırmada katılımcıların; ilişki memnuniyetleri, ilişkiye bağlılık seviyeleri ve ilişkileri yerine tercih edebilecekleri olasılıkları nasıl değerlendirdikleri ölçülüyor. Bunları yanı sıra bağlanma biçimleri de soruluyor. Yapılan araştırmanın sonucuna göre, ilişkisinden doyum alan ve emek harcayan insanların ilişkilerine daha bağlı olduğu gözlemleniyor. Başka insanlarla görüşmeyi ya da yalnız kalmayı tercih etmedikleri sürece, ilişkilerinin oldukça yolunda gittiği görülüyor. Bununla birlikte kaygılı bağlanma stiline sahip olan insanların ilişkilerine daha bağlı, kaçıngan bağlanma stiline sahip olan insanların da ilişkilerine o kadar bağlı olmadığı gözlemleniyor. Araştırma çıktılarının tamamı, aseksüel olmayan insanların romantik ilişki deneyimleri ile oldukça benzerlik içerisinde. Bir başka deyişle, aseksüel olan bireyler ile aseksüel olmayan bireyler romantik ilişkileri birbirlerinden pek de farklı deneyimlemiyor. 

Our Mindful Life
Aseksüel topluluğu tarafından yaratılmış bölünmüş çekim modeline (split attraction model) göre, bireyler cinselliği ve romantizmi birbirinden ayrı biçimlerde deneyimliyorlar. Yani romantizmin içerisine cinsellik, cinselliğin içerisine de romantizm dahil olmak zorunda değil. İkisi birbirini desteklese de, pek tabii birbirinden ayrı da hareket edebiliyor. Bununla birlikte hiç bir biçimde cinsel arzu duymayan aseksüel bireyler, çeşitli cinsel yönelimlere de sahip olabiliyor. Birilerine karşı cinsel arzu duyup duymaksızın herhangi bir aseksüel birey kendini; lezbiyen, gay, nonbinary, trans gibi tanımlayabiliyor. Yani bir insanın aseksüel olması; kimseye ilgi duymadığı, yalnızca hemcinslerine ilgi duyduğu ya da heteronormatif ilişkileri tercih ettiği anlamına gelmiyor. 
Uzun lafın kısası, asesksüeller yaygın kanının aksine ilişki kurmaktan hoşlanmayan kimseler değil. Pek tabii hem aseksüel hem de aromantik olan ve yakın ilişki kurmaktan hoşlanmayan insanlar da olabilir. Fakat bir insanın asesksüellik beyanı; o insanın birini sevemeyeceği, fiziksel temas kuramayacağı ya da derinden bağlanamayacağı anlamına gelmiyor. Hem aseksüel olmak hem de aşık olmak fazlasıyla mümkün. 


Kaynaklar 


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?