Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Art Nouveau Akımı ve Gaudi’nin Eşsiz Casa Batllo’su
wikimedia commons
SEYAHAT

Art Nouveau Akımı ve Gaudi’nin Eşsiz Casa Batllo’su

02 Eki 2022

İspanya, Barselona’nın en sıra dışı ve en görkemli yapılarından birini, bir masal kalesi olan Casa Batllo’yu gezeceğiz bugün sizlerle birlikte. İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin 1906 senesinde tamamladığı ve kendisinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bina; renkli çehresi, farklı formlarda oluşturulmuş çatısı ve bacaları, dikkat çekici duvar ve pencereleriyle gerçekten görülmeye değer bir şaheser. Ayrıca Art Nouveau akımının da kıymetli bir örneği…

Aslında Antoni Gaudi’nin bu eşsiz tasarımına geçmeden evvel biraz etkilenilen akımdan yani Art Nouveau’dan bahsetmek gerekiyor. Avrupa ve Amerika’yı etkisi altına alan bu akım, özellikle on dokuzuncu yüzyıl ve yirminci yüzyılın başlarında etkiliydi. Köklerinin Londra merkezli Art & Crafts Hareketi’ne değin uzandığını söyleyebiliriz. Zarif dekoratif süslemeler, kıvrımlar ve bitkisel desenlerin ağırlık verildiği bir stildir; kullanılan abartılı barokvari süslemeler yüzünden Floral Style (Doğal Stil), Style Coup De Fouet (Kamçı Vuruşu Stili) ve Style Anguille (Yılanbalığı Stili) olarak da anılır.

Art Nouveau'nun ortaya çıkışı ise insan ile maddenin arasına giren makineye bir tür başkaldırıdır; mutluluğun insan elinden ve emeğinden geçtiği düşüncesi esas alınır. “Sanat sadece ve sadece insan elinden çıkmalıdır, insan eli ona can verebilir” fikrini savunur, bunun için de yüzünü doğaya döner ve doğanın içindekilerden arar ilhamını.

Gelelim, bu ilhamın bir ürünü olan Casa Batllo’ya… Casa Batllo, farklı mimarisiyle hakikaten Barselona’nın en dikkat çekici yapılarından biri. Passeig de Gracia Bulvarı’nda konuşlanan yapı, aynı zamanda Mansana de la Discordia bölgesinde yer alıyor. Casa Batllo’nun yapımına 1904’te başlandı ve 1906 senesinde tamamlandı. Bunun için sipariş veren kişi sanayici Josep Batllo Casanovas idi. Aslına bakarsanız, günümüzdeki tasarımı, daha önceden yapılan evin yeniden tasarlanıp restore edilmesiyle oluşturuldu ve bu restorasyon bizzat Antoni Gaudi tarafından yapıldı. Gaudi’nin en az kendisi kadar tanınan asistanları Josep Canaleta ve Joan Rubio da restorasyona katkıda bulundular. Ve sonuç olarak ortaya bu şaheser çıktı.

Casa Batllo, 2005 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilecek kadar özel bir yapı. Yapının en dikkat çekici bölümü, ön cephenin üst kısmındaki çatıyı kaplayan, dik ve dar yapısıyla tıpkı bir sürüngenin sırtını anımsatan “Ejderha Sırtı” isimli yeridir. Bu kısma bakarken kendinizi Game of Thrones evreninde, bir ejderhanın sırtına çıkmış gibi hissedebilirsiniz. (George R. R. Martin sevdalılarına da buradan ufak bir selam çakmış olalım!) Yapının ilk katında bulunan balkonlar kemik gibi ince sütunlardan oluşur. Bu yüzden Casa Batllo “Casa dels Ossos” yani Türkçedeki karşılığıyla “Kemikler Evi” olarak da anılır.

Bol pencereli, fazlasıyla ışık gören Casa Batllo’da camlardaki vitraylar dikkat çekicidir. Bu vitraylar özellikle Çizim Odası’nda göze çarpar. Yemek ve şömine odası da yine Casa Batllo’da görülmesi gereken iki yerdir. Odaların içinde dolaştıkça, kendinizi sanki Alice Harikalar Diyarı’nda dolaşıyormuş gibi hissetmeniz kaçınılmaz çünkü yaratılan atmosfer bir masal diyarından farksız. Aynı şekilde Gaudi’nin benzersiz üslubunun ön plana çıktığı arka cephesini, çatı, teras ve bacalarını da görmeden ayrılmamak gerekiyor.

Salvador Dali, bu rengarenk yapının duvarlarını ve pencerelerini gölün sakin sularına benzetmiş. Ne kadar da doğru bir benzetme… Hakikaten de mavi ve yeşilin bu ahenkli dansı, tıpkı bir öğleden sonra karşısında oturduğunuz bir gölün dingin manzarasını anımsatıyor. Olur da yolunuz Barselona’ya düşerse hem Antoni Gaudi’ye saygılarınızı sunmak hem de ardında bıraktığı bu şahane eseri hayranlıkla seyretmek için rotayı muhakkak Passeig de Gracia Bulvarı’na çevirmeyi unutmayın. Gündüz ya da gece fark etmez, görür görmez Casa Batllo’nun masalsı atmosferine aşık olmanız kaçınılmaz!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?